Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak mít spoustu energie? Inspirujte se stravovacími návyky, na které sází Jane Fonda

Jane Fonda
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Za svou kariéru nasbírala Jane Fonda nejen nespočet hereckých ocenění, ale prosadila se také jako vášnivá propagátorka fitness a zdravého životního stylu. Její „cvičící“ videa z osmdesátých let se stala fenoménem. Klíčem ke skvělé kondici a vitálnímu vzhledu žijící legendy je dostatek pohybu a smysluplná strava. 

Udržitelné stravování místo módních diet

Na youtubovém kanálu BeFiT sdílela v roce 2012 herečka několik tipů, jak zdravě zhubnout. Zdůraznila, že je důležité nepodléhat rychlým „módním“ dietám, které jsou příliš přísné, slibují nereálné výsledky a často přinášejí nechvalně známý jojo efekt.

  • Jane Fonda doporučuje myslet hlavně na své zdraví, nehubnout více než 2 až 3 kila za týden, nevážit se a mít se shazováním kil trpělivost.
  • Zdůrazňuje důležitost výživné snídaně, kterou je potřeba začínat každé ráno. I některé výzkumy ukázují, že vynechávání snídaně může zpomalit metabolismus a vést k přibírání na váze.
  • A konečně, herečka doporučuje jíst zdravě ale s mírou. Pokud má chuť na čokoládu, s radostí si ji dá. Jen nesní celou tabulkou ale pouze pár kostiček.

Pestrý jídelníček plný barev

Jane Fonda se netají tím, že v minulosti překonala bulimii, kvůli které se musela učit znovu normálně jíst. Vítězství nad vážnou poruchou příjmu potravy ji tak přivedlo k poznání, že je důležité jíst vyváženou a plnohodnotnou stravu. Na co se ve své výživě zaměřuje?

  • Vyhýbá se zejména průmyslově zpracovaným potravinám s dlouhou trvanlivostí. Místo nich volí čerstvé produkty z farmářských trhů, které neobsahují konzervanty.
  • Každý den se snaží jíst co nejvíce různých druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Dokonce se nechala slyšet, že nejde spát, dokud za den nesní něco tmavě zeleného, fialového, červeného, oranžového nebo žlutého.
  • Kromě toho omezuje konzumaci cukru, rafinovaných sacharidů a také si hlídá příjem soli, aby se vyhnula problémům s krevním tlakem.

Téměř nejí maso a vyhýbá se i rybám

Z jakého důvodu? Říká, že na světě existují místa, kde jsou pro tamní obyvatele ryby jediným zdrojem bílkovin. Zatímco v Americe je podle ní spoustu možností, jak je přijímat i z jiných zdrojů než jsou ryby, proto by se jejich konzumace měla omezit.

  • A co si naopak dopřává? Zdravé svačinky mezi hlavními jídly. Nejčastěji pak ovoce, nízkotučný tvaroh nebo tzv. string cheese, což je sýr podobný slovenskému korbáčiku.

Odhodlaná porazit rakovinu

Na začátku září letošního roku 2022 herečka na Instagramu oznámila, že jí byl diagnostikován non-Hodgkinův lymfom a prochází šestiměsíční chemoterapií, kterou prý zvládá dobře.

  • V příspěvku uvádí, že je důležité, aby se více mluvilo nejen o léčbě, ale i příčinách vzniku této nemoci. Podle ní je potřeba, aby se vědělo, že na vině jsou fosilní paliva.
  • Čtyřiaosmdesátiletá oscarová herečka, která kdysi porazila rakovinu kůže, zároveň fanoušky ubezpečila, že se jedná o dobře léčitelný typ rakoviny, který 80 % lidí přežije.

Zdroje informací: Eat This, Not That, The List, TotalShape, Mashed, BeFiT

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Štrúdl nebo závin? Aneb jak se vyznáte v jablečných dezertech
  • Zajímavosti

Štrúdl nebo závin? Aneb jak se vyznáte v jablečných dezertech

Jablka můžete péct, zapékat, zavařovat i vařit, dusit nebo sušit. Upečete z nich výtečný jablečný koláč, štrúdl, perník nebo buchtu s jablky, připravíte skvělá povidla, přesnídávku či pyré. Použít je můžete jako náplň do sladkých knedlíků...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč