0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak mít spoustu energie? Inspirujte se stravovacími návyky, na které sází Jane Fonda

Jane Fonda
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Za svou kariéru nasbírala Jane Fonda nejen nespočet hereckých ocenění, ale prosadila se také jako vášnivá propagátorka fitness a zdravého životního stylu. Její „cvičící“ videa z osmdesátých let se stala fenoménem. Klíčem ke skvělé kondici a vitálnímu vzhledu žijící legendy je dostatek pohybu a smysluplná strava. 

Udržitelné stravování místo módních diet

Na youtubovém kanálu BeFiT sdílela v roce 2012 herečka několik tipů, jak zdravě zhubnout. Zdůraznila, že je důležité nepodléhat rychlým „módním“ dietám, které jsou příliš přísné, slibují nereálné výsledky a často přinášejí nechvalně známý jojo efekt.

 • Jane Fonda doporučuje myslet hlavně na své zdraví, nehubnout více než 2 až 3 kila za týden, nevážit se a mít se shazováním kil trpělivost.
 • Zdůrazňuje důležitost výživné snídaně, kterou je potřeba začínat každé ráno. I některé výzkumy ukázují, že vynechávání snídaně může zpomalit metabolismus a vést k přibírání na váze.
 • A konečně, herečka doporučuje jíst zdravě ale s mírou. Pokud má chuť na čokoládu, s radostí si ji dá. Jen nesní celou tabulkou ale pouze pár kostiček.

Pestrý jídelníček plný barev

Jane Fonda se netají tím, že v minulosti překonala bulimii, kvůli které se musela učit znovu normálně jíst. Vítězství nad vážnou poruchou příjmu potravy ji tak přivedlo k poznání, že je důležité jíst vyváženou a plnohodnotnou stravu. Na co se ve své výživě zaměřuje?

 • Vyhýbá se zejména průmyslově zpracovaným potravinám s dlouhou trvanlivostí. Místo nich volí čerstvé produkty z farmářských trhů, které neobsahují konzervanty.
 • Každý den se snaží jíst co nejvíce různých druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Dokonce se nechala slyšet, že nejde spát, dokud za den nesní něco tmavě zeleného, fialového, červeného, oranžového nebo žlutého.
 • Kromě toho omezuje konzumaci cukru, rafinovaných sacharidů a také si hlídá příjem soli, aby se vyhnula problémům s krevním tlakem.

Téměř nejí maso a vyhýbá se i rybám

Z jakého důvodu? Říká, že na světě existují místa, kde jsou pro tamní obyvatele ryby jediným zdrojem bílkovin. Zatímco v Americe je podle ní spoustu možností, jak je přijímat i z jiných zdrojů než jsou ryby, proto by se jejich konzumace měla omezit.

 • A co si naopak dopřává? Zdravé svačinky mezi hlavními jídly. Nejčastěji pak ovoce, nízkotučný tvaroh nebo tzv. string cheese, což je sýr podobný slovenskému korbáčiku.

Odhodlaná porazit rakovinu

Na začátku září letošního roku 2022 herečka na Instagramu oznámila, že jí byl diagnostikován non-Hodgkinův lymfom a prochází šestiměsíční chemoterapií, kterou prý zvládá dobře.

 • V příspěvku uvádí, že je důležité, aby se více mluvilo nejen o léčbě, ale i příčinách vzniku této nemoci. Podle ní je potřeba, aby se vědělo, že na vině jsou fosilní paliva.
 • Čtyřiaosmdesátiletá oscarová herečka, která kdysi porazila rakovinu kůže, zároveň fanoušky ubezpečila, že se jedná o dobře léčitelný typ rakoviny, který 80 % lidí přežije.

Zdroje informací: Eat This, Not That, The List, TotalShape, Mashed, BeFiT

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?
 • Kvízy

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?

Znáte to. Nechceme je moc jíst, protože se nám po nich často chce akorát tak natáhnout na gauč a dát si dvacet. Na druhou stranu jsou součástí naší kultury a často v nás vyvolávají ty nejhřejivější vzpomínky. Představují nostalgii i bezpečí...
Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník
 • Suroviny

Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník

Sezóna jedlých kaštanů právě vrcholí. Pokud si chcete pochutnat na těch skutečně čerstvých, vyrazte pro ně co nejdříve do obchodu, nebo ještě lépe do "kaštanek". Jestli si s nimi nevíte rady, přinášíme několik tipů jak je skladovat i...
Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč