0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak slavili Vánoce naši předci? České svátky vánoční od středověku po současnost

České Vánoce
ZDROJ: Kelly Sikkema/Unsplash
sdílet:

Znáte historii vánočních svátků na území Čech, Moravy a Slezska? Podívejte se s námi, jak slavili Vánoce naši předkové již ve středověku a jak se tyto křesťanské svátky slaví dodnes. Zjistěte, proč by hospodyně při štědrovečerní večeři neměla vstávat od stolu a proč se na Štědrý den nesmí uklízet. 

Slavnostní dny okolo Vánoc pak mají původ v pohanských oslavách zimního slunovratu a v církevních svátcích oslavujících narození Ježíše Krista, který symbolizoval naději. I přes to, že se církev snažila pohanství vymýtit, některé pohanské zvyky křesťané převzali.

České středověké Vánoce

V období středověku se na území Čech, Moravy a Slezska zakořenily některé zvyky a tradice, které s oblibou držíme dodnes, i když v lehce pozměněné podobě. Například období půstu. Křesťané drželi v předvečer Vánoc půst tzv. ‚až do hvězdy‘, tedy dokud se na nebi nerozzářila první hvězda. Dnes věříme, že když budeme držet půst, uvidíme zlaté prasátko.

 • Dalším zvykem přetrvávajícím v současné podobě Vánoc je štědrost a pohostinství.
 • Již ve středověku si lidé na Štědrý večer dopřávali výjimečné pochoutky, které měli připravené také pro kolemjdoucí či potřebné.
 • Mezi běžné středověké vánoční pokrmy patří houbový kuba nebo oplatky, které se podávaly jako předkrm. Slazené byly medem, podávaly se i na slano s česnekem nebo bylinkami.
 • Mezi další dobroty patřilo sušené ovoce, často se též podávala hrachová, krupičná či jáhlová kaše.

[[nid:6654]]

 • V čase oběda se na stůl pokládaly peníze, které hospodář následně daroval chudým.
 • Lidé obdarovávali své blízké drobnými dárky pro radost a také pro štěstí.
 • Věřící připravovali pečivo z bílé mouky (vánočky, chléb a koláče) jako symbol radosti z narození Ježíše Krista v Betlémě (Betlém byl považován za Dům chleba).
 • O Štědrém dnu platil zákaz zametání, aby nebyly zraněny duše zemřelých, které dle pověsti o svátcích v domě přebývají.
 • A aby slepice snášely vejce, nesměla vstát hospodyně při štědrovečerní večeři od stolu.
 • Nikdo z rodiny nesměl sedět naproti dveřím od ulice, což ho mělo ochránit před smrtí v dalším roce.

Vánoce ve znamení klidu a míru

Pohanské Vánoce byly bujaré, k oslavám patřily masky, rituály a průvody. Křesťanství vneslo do svátků vánočních klid, mír a pohodu. Vánoce v rodinném kruhu se začaly slavit až v 17. století. Svou dnešní podobu (zdobení stromu, dárky, jmelí) dostaly Vánoce až ve století 19.

 • První vánoční stromek podle některých historických pramenů ozdobil v roce 1812 ředitel stavovského divadla po vzoru německých tradic. 
 • Dříve se stromeček zdobil sušeným ovocem, skořápkami či pečivem. První skleněné ozdoby se začaly prodávat až na konci 19. století.
 • Od 19. století se ke štědrovečerní večeři v mnoha rodinách (dříve pouze v rodinách rybářů nebo v zámožnější společnosti) podává kapr.

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit