Josef Maršálek je nejenom vyhlášený mistr cukrář a pekař, ale také milovník čaje. Lahodný nápoj je nedílnou součástí jeho každodenního života a s kreativitou sobě vlastní ho dokáže využít i při přípravě nejrůznějších originálních dezertů.
Vztah Josefa Maršálka k čaji se začal formovat už v dětství. „Od čaje, který mi maminka chystala do láhve, jsem se propil ke kvalitním sypaným čajům,“ vzpomíná. Jeho láska k čaji se prohloubila během pobytu v Anglii – zde pracoval v proslulém obchodním domě Harrods, který před více jak 180 lety vznikl jako malinkatý obchůdek s čajem a kávou. „S čajem si užívám chvíle klidu a pohody. Ať už pracuji, odpočívám nebo si jen užívám dezert, čaj je vždy se mnou,“ vysvětluje.
Cesta ke kořenům...
Josef Maršálek v sobě nezapře farmářské kořeny. Vyrůstal na venkově a zemědělství mu zůstalo blízké. Proto když dnes stojí na čajové plantáži a dívá se na nekonečné řady čajových keřů, cítí se jako doma. „Narodil jsem se na malé vesnici, kde byli všichni okolo mě farmáři. Zemědělství je něco, co mi proudí v krvi. Kořenům neutečete a dříve či později zjistíte, že kontakt se zemí je pro člověka velmi důležitý.“
I z těchto důvodů se před rokem stal ambasadorem značky AHMAD TEA v České republice a vypravil se za čajem přímo na Srí Lanku. Lákalo ho vidět lidem, kteří čaj pěstují, sklízí a zpracovávají, doslova pod ruce. „Tito lidé často žijí a pracují v těžkých podmínkách, ale jejich vztah k čaji je hluboce zakořeněný v jejich každodenním životě. Bylo fascinující se setkávat se sběračkami čaje, ženami, které denně vybírají čajové lístky z keřů na plantážích, a mít možnost zblízka nahlédnout do jejich životů,“ říká Josef Maršálek.
Zdejší plantáže má zmapované z doby, kdy pracoval v Indii a měl to sem jen dvě hodiny cesty letadlem. „Cejlonský čaj má zvláštní kouzlo. Je jednou z nejlepších odrůd na světě, s chutí, která je jemná, osvěžující, ale zároveň dostatečně výrazná na to, aby zanechala dojem,“ dodává. A hodí se i na přípravu netradičních dezertů: nás zaujaly voňavé kořeněné sušenky s originálním čajovým krémem.
Kořeněné sušenky s cejlonským krémem podle Josefa Maršálka
Na cca 20 sušenek budete potřebovat na těsto:
75 g cukru moučka, 2 g cejlonského čaje, 2 g kardamomu, 1 g skořice,1 g soli, 180 g hladké mouky, 20 g kukuřičného škrobu, 70 g studeného másla, 1 vejce velikosti M
- Smíchejte a rozemněte cukr a čaj, přidejte koření a sůl a směs nasypejte do mísy.
- Přidejte mouku, kukuřičný škrob a studené máslo a vypracujte drobenku.
- Nakonec rychle a krátce zapracujte vejce. Těsto přikryjte a dejte do lednice asi na 30 minut odpočinout.
Na čajovou ganache:
160 ml smetany ke šlehání, 7 g cejlonského čaje, 200 g bílé čokolády (kolem 40 %), 25 g másla
- Na ganache smíchejte smetanu s čajem, za stálého míchání zahřejte až k bodu varu a krátce povařte. Přikryjte a nechte alespoň 15 minut vylouhovat.
- Poté sceďte a tekutinu dobře vymačkejte. Měli byste získat asi 125 g čajové smetany.
- Bílou čokoládu rozpusťte ve vodní lázni, přidejte ochucenou smetanu a vymíchejte metličkou dohladka.
- Na závěr vmíchejte změklé máslo. Na hladinu připravené náplně položte kuchyňskou fólii a nechte zhoustnout v pokojové teplotě.
Na dokončení:
5 g zlaté metalické barvy, 25 ml čistého alkoholu
- Odpočinuté těsto vyválejte na sílu asi 2–3 mm, vykrojte požadované tvary a na plechu s papírem na pečení upečete při 160 °C do světle zlaté barvy, potrvá to podle trouby 6-8 minut.
- Sušenky nechte vychladnout a poté je slepujte k sobě připravenou náplní cukrářským sáčkem s hladkou trubičkou.
- Povrch potřete pomocí štětce zlatou barvou rozmíchanou v alkoholu.
TIP: Reliéfní povrch sušenek vytvoříte pomocí speciálního embosovaného válečku na těsto. Pokud ho nemáte, postačí vám hladký, sušenky budou stejně dobré!
„Chtěl jsem ukázat, že čaj je víc než jen nápoj,“ říká Josef Maršálek. „Je to způsob života, kulturní odkaz a spojení mezi lidmi. A právě to jsem na Srí Lance našel. Jel jsem tam pro čaj, ale odvážel jsem si mnohem víc – přátelství, příběhy a vzpomínky, které budou navždy provoněné vůní čaje.“