Přiznám se, že kdyby se počítaly hodiny strávené čtením o jídle a reálným vařením, pro pánve a vařečky by to nedopadlo dobře. Foodblogy, časopisy o jídle a kuchařky si ale můžou mnout ruce – mají mě lapenou. Ráda se podělím o své nejoblíbenější, a protože jich je víc, zahajuji tímto neoficiální seriál, ve kterém vám v příštích měsících představím dámy a pány, kteří se vaření věnují a neváhají své recepty sdílet.
„A co ty vlastně děláš? Foodblog? Takže vaříš a pak si to vyfotíš?“ Ano, mimo jiné právě toto je část práce foodblogera. Uvařit a vyfotit jídlo ale představuje jen malý zlomek toho, co dělá člověk, který by si (ve většině případů poměrně nesměle) do kolonky zaměstnání napsal „foodbloger“. Jsou to kreativní lidé, kteří neustále vymýšlejí nové recepty, zdokonalují se ve vaření, focení i psaní a zároveň se snaží, aby jejich práce byla vidět. Komunikují s fanoušky a sledujícími, mnozí navíc vydávají vlastní kuchařky, mají podcasty nebo například kolekci zástěr.
Dnes vám představíme prvních pět foodblogerek, které nás baví už roky. Všechny ušly dlouhou cestu od své první fotky jídla na sociálních sítích.
Cat & Cook
Kdo za blogem stojí: Ivana Jindřichová milovala vaření od malička. Ráda plánovala jídelníček, zvala si hosty a prý měla už jako malá holčička i mlsný jazýček a odmítala jíst nekvalitní potraviny. Později začala svá jídla fotit, pracovala jako manažerka ve škole vaření a snila o tom, že se z vaření stane práce na plný úvazek. Nakonec sebrala odvahu a výsledkem je úspěšný blog a e-shop, kuchařky i zábavná kniha o cestování. Ivana se zaměřuje na tradiční recepty z celého světa a jsou vždy precizně zpracované. Zkuste letos připravit cukroví i vánoční menu podle ní a nebudete litovat.
Přidaná hodnota blogu: Podrobné zpracování receptů i fotek, spousta praktických a užitečných tipů a triků. Fanoušci si ji zamilovali i jako kočičí mámu, jako ženu, kterou na cestách potká vždy mnoho humorných katastrof, ale i jako ženu, která se nebála otevřeně sdílet problémy, které jí způsobila plastická operace prsou.
„Jednou bych si přála učit lidi dobře vařit a mít široký vliv jako třeba Roman Vaněk nebo Zdeněk Pohlreich,“ říká Ivka na svém blogu.
Bohyně kuchyně
Kdo za blogem stojí: Alena Kolaříková kdysi založila blog s kamarádkou a nakonec je z ní Bohyně kuchyně (...ve velké rodině) na plný úvazek. Máma tří dětí si uvědomuje, že někdy zkrátka není čas a chuť trávit v kuchyni hodiny. Na svém blogu má spoustu inspirace na rychlá jídla, ale stejně tak si ráda užije i přípravu složitějšího menu. O svém blogu říká, že na něm najdete snadné recepty a její „Božské kuchařky“ vám každodenní vaření rozhodně usnadní.
Přidaná hodnota blogu: Na blogu se budete cítit jako doma. Alena neboli Elly vás vezme do své kuchyně, ale i na cesty s rodinou, doporučí zajímavé ingredience i poradí, jak si usnadnit přípravu jídla pro celou rodinu, aniž byste slevili z jeho kvality.
„Na blogu vařím jednoduché i složitější recepty. Takové, které si můžete připravit každý den na oběd a jejich příprava vám nezabere více než půl hodiny. Ale i dorty a nedělní recepty, na kterých se v kuchyni vyřádíte. Každý si tady najde to své…,“ popisuje Alena na svém blogu.
Karolína Four
Kdo za blogem stojí: Karolína Four je v oblasti food blogů uznávanou kapacitou, která nejen sdílí zajímavé recepty pro různé příležitosti, ale věnuje se i tolik potřebné osvětě. Pečenou zeleninu s miso pastou jsme podle jejího receptu připravili už třikrát.
Vystudovala inženýrský studijní obor Výživa a potraviny a jak píše na blogu:
„Rozumím tak nejen tomu, co se s jídlem děje v lidském těle a jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví, ale i procesům, které konzumaci předchází, jako je technologie výroby potravin, hygiena, kvalita, legislativa a označování výrobků, mikrobiologie. Vzhledem k tomu, že je můj obor velmi úzce spojen s chemií, rozumím chemickým procesům, které v jídle probíhají během pěstování, výroby, tepelné úpravy i skladování, a chemický název ve složení mě neděsí.“
Přidaná hodnota blogu: Kromě receptů se Karolína věnuje i tomu, že vyvrací nejrůznější výživové mýty a snaží se narovnat marketingové polopravdy. Opakovaně vyhrála soutěž Foodblog roku a je autorkou knih Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete a Výživná kniha o jídle.
My Cooking Diary
Kdo za blogem stojí: Kateřina Saint Germain patří v oblasti foodblogů k „matkám zakladatelkám“, alespoň já mám pocit, že ji sleduji roky. Začínala tak, že sdílela, co vaří, poté sdílela, co vaří, protože se snaží zhubnout, nakonec k tomu přidala i zážitky z cest a vytvořila kolem sebe početnou skupinu fanoušků. Vydala tři kuchařky, z nichž tu poslední věnovala rodičům a dětem, protože jako dvojnásobná maminka dbá i na pestrý jídelníček nejmenších. Zkuste mrkvovou ovesnou kaši přes noc, bude to dokonalá podzimní snídaně.
Přidaná hodnota blogu: Kateřina se věnuje vaření a receptům pro velké i malé, ale zároveň sdílí i svůj postoj k rodičovství a dělá osvětu v oblasti duševního zdraví. Kromě blogu a kuchařek je i autorkou podcastů.
„Jsem Kateřina. Máma, autorka tří kuchařek a vedu ženské kruhy,“ tak sama sebe popisuje na svém Instagramu.
Smooth & Cooking
Kdo za blogem stojí: Kateřina Kuranová vydala první kuchařku v době, kdy někteří měli ještě problém vyslovit slovo influencer. Kuchařka byla plná inspirace na smoothie ze sezónních surovin. Vaření a blogu se pak věnuje víc než deset let a plní si jeden sen za druhým: vaří pro své nejbližší a vidí, že jim chutná, má fanouškovskou základnu, která jí každý den vykouzlí úsměv na rtech, vydala dvě vlastní kuchařky a živí se tím, co ji baví. A nás baví batátové placičky podle jejího receptu.
Přidaná hodnota blogu: Kromě toho, že je její blog plný zajímavých receptů, najdete zde i recenze na zajímavé podniky, zážitky z cestování a zároveň hodně témat, která ocení rodiče malých dětí.
Jeden z dalších Katčiných snů je: „Poskytnout někdy rozhovor do food časopisu. Protože až se tohle někdy stane, budu vědět, že je opravdu zájem o to, co dělám.“
Zdroj: Smoothcooking.cz, Karolinafour.cz, Mycookingdiary.cz, Bohynekuchyne.cz, Catandcook.cz