Vymazlené videorecepty, podle kterých zvládne náročnější pokrm i začátečník? Ano, jde to. Tvorba Lubojatzky Couple to potvrzuje! Pavlína a Martin Lubojatzky patří k food blogerské špičce už řadu let a letos si odnesli i ocenění nejprestižnější: stali vítězi soutěže Food blog roku. Uvařte si hovězí po burgundsku podle jejich propracovaného receptu.
Pavlína a Martin Lubojatzky jsou profesionálové každým coulem, pro které je vaření i po letech společnou vášní. Vařit společně je baví, stejně jako trávit spolu veškerý čas. Jaké jídlo by Martin ocenil, ale Pavlíně nechutná? A co pro ně znamená ocenění Food blog roku?
Pavlíno, co pro vás výhra ve Food blogu znamená a jaké byly reakce vašich sledujících a fanoušků?
Vnímám to jako ocenění naší práce, jako příjemné potvrzení, že to, co děláme, děláme dobře. Udělalo nám radost i to, že reakce byly vesměs nadšené. A mě moc potěšili i ostatní food blogeři, kteří nás a naši výhru sdíleli a psali, že si ji opravdu zasloužíme.
Čím? Co děláte jinak, lépe?
Ze zpětných vazeb, které se ke mně dostaly, je znát, že se lidem moc líbí, že recepty děláme formou videí v profesionální kvalitě, snažíme se s tím fakt mazlit. Zároveň bude hrát roli i to, že tvoříme hodně obsahu.
Do soutěže bych už nešla, jídlo má lidi spojovat
Vy jste se do širšího povědomí dostala díky soutěži MasterChef, ale už dlouho fungujete s manželem ve dvojici.
My jsme byli vždycky dvojka. Už předtím, než jsem šla do soutěže, fungoval profil Lubojatzky couple, kde jsme tenkrát sdíleli naši cestu za zdravějším já, hubli jsme, inspirovali zdravými recepty, ukazovali, jak cvičíme apod. I proto jsem se tehdy přihlásila do MasterChefa, a kdyby šlo přihlásit se jako pár, uděláme to.
To by byl zajímavý formát, soutěž párů – s kým byste do toho šli? Kdo je podle vás další zajímavý gastro pár?
Já už bych asi nikdy do žádné soutěže nešla. Myslím si totiž, že by jídlo mělo lidi spojovat a ne je proti sobě stavět. Takže já naopak nabídky na všechny soutěže, výzvy a duely odmítám.
Jsem spokojená s tím, kde jsem a co už umím
V jednom rozhovoru jste zmínila, že je vám vlastní syndrom podvodníka, nikdy necítíte, že už toho umíte a znáte dost. Jste stále cestě nebo se vám imposter syndrom daří krotit?
Za tu dobu jsem asi ušla kus cesty, minimálně mentálně. Člověk se nemůže naučit všechno na světě, ale když tvoříte obsah, je potřeba být trochu renesančním člověkem a umět ode všeho trochu. Já se snažím toho umět co nejvíc a pravidelně se vzdělávám. Kupuji si zahraniční kuchařky, kde hledám inspiraci na zajímavé postupy, kombinace surovin a chutí. A moc ráda na Youtube sleduji různá videa k technickým postupům.
Když se ale zastavím a ohlédnu, tak jsem spokojená s tím, kde jsem a co už umím.
Neumíme si představit nebýt neustále spolu
Jak máte v Lubojatzky couple rozdělené role? Nemíváte ponorku?
My už si nedovedeme představit, že bychom nebyli spolu. Funguje u nás synergický efekt, jde nám to lépe dohromady. Oba dva přicházíme s nápady, co budeme dělat za recepty: já navrhuji v jaké formě a jídla připravuji, manžel je za kamerou, stříhá videa, fotí a upravuje fotky. Já pak namlouvám voice over a sepisuji recepty, manžel vše publikuje, já odpovídám na zprávy a komentáře. Oba děláme to, v čem jsme lepší a skvěle to funguje.
Kdybyste chtěla udělat manželovi radost, jakým jídlem ho potěšíte?
Největší radost bych mu udělala svíčkovou, kterou má spojenou z dětství. Mně ale bohužel nechutná.
Co vaše oblíbené jídlo?
Já miluji neapolskou pizzu, podle mě jsem v minulém životě byla Italka.
V kuchařce máme skvělý recept, kdy se těsto nejdřív nechá fermentovat dva dny v lednici a má potom krásně výraznou chuť, skvěle se s ním pracuje a bezvadně se potom tráví... Dokonce nyní zvažujeme, že si do nového bydlení pořídíme elektrickou pec.
O čem teď sníte a jaké jsou vaše plány do budoucna?
Zařizujeme si nový byt a krásnou novou kuchyň, zároveň už rok ladíme formát nové kuchařky. Je na co se těšit.
Hovězí po burgundsku podle Lubojatzky couple
Na hovězí po burgundsku budete potřebovat: 2 střední mrkve, 2 střední žluté cibule, 8 žampionů (bílé/hnědé), 3 stroužky česneku, 80 g farmářské anglické slaniny, 500 g farmářské hovězí loupané plece, sůl, černý pepř, olivový olej (dle potřeby), 2 polévkové lžíce dvakrát koncentrovaného rajčatového protlaku, 1,5 polévkové lžíce hladké pšeničné mouky, 500 ml červeného vína (burgundské či pinot noir), 200-300 ml hovězího vývaru, bylinky na dozdobení – listy petrželky/pažitka
Na bouquet garni si připravte: 1 vnitřní list pórku o délce 10 cm, 2 větvičky tymiánu, 2 větvičky majoránky, 4 stonky petrželky, 2 kuličky nového koření, 1 větší bobkový list
Postup:
- Odpočinutí. Hovězí loupanou plec nechte hodinu temperovat (neboli odpočívat) v pokojové teplotě.
- Zhotovení bouquet garni. Zelené listy pórku odkrojte a z horní části pórku uřízněte zhruba 10 cm kousek. Ten podélně nařízněte špičkou nože, vrchní list vyhoďte a ten pod ním omyjte pod studenou vodou. Do listu položte ohnuté všechny bylinky, nové koření a bobkový list. Pórkový list zatočte jako ruličku, potravinářským provázkem jej svažte tak, aby žádné suroviny zevnitř nevypadly. Provázek upevněte uzlíkem.
- Příprava. Mrkev oloupejte, umyjte a nakrájejte na nepravidelné kousky. Cibule očistěte a každou nakrájejte na čtvrtiny. Žampiony očistěte a každý překrojte na čtvrtiny. Stroužky česneku očistěte a čepelí nože jemně zmáčknete. Ze slaniny odkrojte kůži (nevyhazujte ji) a slaninu nakrájejte na tenčí proužky. Hovězí loupanou plec očistěte od největších blan, ale rozhodně na ní část ponechejte, protože se dlouhým dušením kolagen rozpustí a vytvoří vám neskutečně chutnou omáčku. Maso nakrájejte na větší kostky, které osolte a opepřete.
- Zhotovení. Litinovou pánev začněte postupně s olejem nahřívat. Jakmile jsou pánev a olej nahřáté, vložte do pánve jednu kostku masa vedle druhého. Je potřeba, aby se maso pořádně a zprudka opeklo dozlatova, takže s masem nehýbejte, ale čekejte, až se samo pustí. Poté kostky pinzetou anebo kleštěmi obraťte a opékejte také z druhé strany. Kostky opečeného masa z pánve vyjměte a nechte je chvíli bokem.
- Do pánve vložte cibuli společně se žampiony a orestujte na vyšší střední výkon lehce dozlatova. Zeleninu vyjměte z pánve a položte ji do čistého talíře. Teplotu snižte na střední, do pánve vhoďte slaninu, nechte z ní vypékat tuk a zároveň slaninu restujte. K vypečené a orestované slanině přidejte maso včetně šťávy, kterou pustilo, dále rajčatový protlak, vařečkou promíchejte a zhruba minutu nechte zarestovat. Obsah pánve poprašte hladkou moukou, opět promíchejte a znovu minutu zarestujte. Mouka vám pomůže s výslednou konzistencí omáčky. Do pánve přidejte opečenou cibuli se žampiony, promíchejte, přilijte červené víno a hovězí vývar tak, aby bylo maso sotva ponořené, přidejte bouquet garni, mrkev, česnek, kůži ze slaniny a přiveďte směs k mírnému varu. Poté lžící sesbírejte do mističky pěnu, která se v průběhu vaření vytvořila na povrchu. Pokud je potřeba, můžete dolít vývar, aby bylo maso opět sotva ponořené.
- Vaření. Přiklopte pánev pokličkou a vařte na mírném ohni zhruba 3 hodiny, dokud maso nezměkne a nezačne se rozpadat.
- Servis. Podávejte s bramborovou kaší, posypejte petrželkou anebo ještě lépe pažitkou nakrájenou najemno.