Svatomartinský víkend je tu a všude na vás útočí recepty na husy a kachny. Co když si ale chcete dopřát slavnostní menu v rostlinné verzi? Není nic snadnějšího! Mám pro vás veganské menu podle slovenské food blogerky, které využijete nejen teď, ale třeba i na Štěpána nebo jakýkoli jiný slavnostnější oběd.
Kachní a husí hody jsou tradičně doménou podzimních měsíců a taky masožroutů. Ale my myslím i na vegany! Požádali jsme proto slovenskou food blogerku Nikoletu Kováč Kešelák aka @surovadcerka o veganskou variantu svatomartinského menu.
„Připravila jsem pro vás recept, díky kterému si můžete tyto hody dopřát kdykoli a obejít se i bez kachny nebo husy. Aby byl recept kompletní, připravíme ho s domácími lokšemi a červeným zelím. Díky rýžovému papíru a skvělé marinádě bude mít naše ‚husa' také křupavou kůži,“ říká Nikoleta a nabízí recept.
Veganské svatomartinské menu
Množství: 8 porcí Doba přípravy: 3 hodiny
Na lokše budete potřebovat: 1 kg brambor typu C, 400 g hladké mouky, 2 lžičky soli, olej/rostlinné máslo
- Brambory uvařte ve slupce doměkka. Po uvaření brambory zchlaďte, oloupejte a rozmačkejte ve velké míse. Vzniklé pyré osolte a přidejte mouku.
- Vše společně vypracujte v lepivé těsto a přeneste ho na pomoučený vál.
- Doporučuji pracovat rovnou na pomoučeném válu a nepřidávat do těsta příliš mnoho mouky, aby lokše nebyly příliš moučné.
- Těsto rozdělte na 20 až 30 kuliček (podle toho, jak velké bochánky chcete mít). Na pomoučeném válu vyválejte kuličky na tloušťku asi 2 až 3 mm.
- Lokše opékejte 3 minuty z obou stran na pánvi rozpálené na vysokou teplotu a nasucho (bez oleje).
- Po vyjmutí z pánve každou lokši potřete olejem nebo rozpuštěným rostlinným máslem.
Na „husu" si připravte: 500 g seitanu, 150 ml slunečnicového oleje, 8 kusů rýžového papíru, 3 lžičky směsi koření na drůbež, 1 lžičku soli
- Z hladké mouky a vody vypracujte seitanové těsto (nebo použijte kupovaný seitan). Když máte těsto vypracované, nechte ho 10 minut odpočívat a poté ho nakrájejte na 8 dílů. Plátky rozválejte na tloušťku asi 1 cm a zabalte je do potravinářské fólie, aby držely tvar. Takto nechte seitan odpočívat alespoň 10 minut (ideálně přes noc v lednici).
- Na marinádu smíchejte olej, koření a sůl.
- Plátky rýžového papíru namočte asi na 15 sekund do teplé vody, dokud nezměknou. Rozložte je na pracovní plochu, doprostřed položte seitan namočený v marinádě a zabalte ho do papíru.
- Zabalené plátky seitanu ještě jednou z každé strany potřete marinádou a položte je na plech. Obal z rýžového papíru na několika místech nařízněte, aby mohl unikat vzduch.
- Pečte seitan v troubě předehřáté na 170 °C po dobu 20-30 minut a během pečení potírejte zbylou marinádou.
Na zelí budete potřebovat: 1 kg červeného zelí, 300 ml vody, 1 červenou cibuli, 1 jablko, 1 bramboru, 3 lžíce oleje, 4 lžíce cukru, 2 lžíce octa/citronové šťávy, 2 lžičky soli, ½ lžičky celého kmínu
- Nakrájejte cibuli nadrobno a zelí na tenké proužky. Nakrájené zelí osolte a nechte odležet. V hrnci s olejem na středním plameni 5 minut smažte cibuli.
- Mezitím nastrouhejte jablko a syrovou bramboru.
- Až cibule začne zlátnout, přidejte cukr a minutu míchejte. Po minutě přidejte zelí a jablko. Vše zalijte vodou a přidejte kmín. Zelí uduste pod pokličkou doměkka.
- Když je zelí téměř hotové, přidejte ocet a nastrouhané brambory. Vše naposledy promíchejte a odstavte z ohně.
Připravili jste „husu“, lokše a zelí. Hostina může začít!