Rádi byste na vánočních návštěvách zazářili? Doporučujeme sáhnout po klasickém receptu našich prababiček. Masarykovo cukroví vás překvapí mimořádně jednoduchou přípravou a lahodnou oříškovou chutí.
První republiku mnoho lidí vnímá jako dobu rozkvětu československé kultury a životního stylu. Krátké období našich dějin ohraničené dvěma světovými válkami si spojujeme zejména se jménem prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Právě podle něj získalo svůj název nenápadné cukroví.
Masarykovo cukroví a jeho variace
Hlavní roli v Masarykově cukroví hrají ořechy. Původní recept pracuje s lískovými oříšky, které se po opražení nechají asi na půl hodiny namočené v horké vodě.
Během namáčení oříšků se připraví jednoduché těsto z másla (nebo jiného tuku), hladké mouky, cukru a žloutku. Těsto se neválí ani nevykrajuje, připravit ho tak zvládnou i začátečníci. Z hotového těsta, do kterého se přidají celé oříšky, se tvoří válečky o průměru asi 5 cm. Ty se zabalí do fólie a uloží do lednice.
Odleželé válečky se krájí na tenké plátky a pečou na vymazaném plechu nebo pečicím papíře. Po upečení se ještě horké obalují v moučkovém cukru. Cukroví je ale díky charakteristické oříškové chuti lahodné i bez obalování.
- Základní recept na Masarykovo cukroví si můžete upravit a do těsta přidat i kakao nebo skořici.
- Někteří nedají dopustit na namáčení oříšků do rumu nebo alespoň přidávají lžíci přímo do těsta.
- Pokud máte zásobu vlašských ořechů ze zahrady, můžete jimi lískáče bez obav nahradit.
- Cukroví se pro jeho typický vzhled na řezu také přezdívá Masarykovy knoflíky.
- Každé variaci na Masarykovo cukroví prospěje týden v chladu na odležení.
- Redakce Apetitu pro vás vyzkoušela verzi cukroví s kakaem a vlašskými ořechy.
Prvorepublikové vánoční stolování
Vánoce v počátcích první republiky pro mnoho lidí symbolizovaly radost z konce války a víru v lepší časy. Realitou ale byl nedostatek potravin a vysoké ceny. Než se poválečná situace zlepšila, pečení cukroví si mohly dovolit spíše bohatší rodiny.
Jak uvádí Vítězslav Ivičič, staromilec a sběratel starožitného nádobí, receptů a dobových kuchařek, ve 20. letech vycházely speciální úsporné kuchařky pro chudší třídu obyvatel, ve kterých se pracovalo s náhražkami drahých surovin.
- Za první republiky se v kuchařských knihách poprvé objevilo spojení smaženého kapra s bramborovým salátem, tedy jídla, bez kterého si Štědrý večer už nedovedou představit mnohé české domácnosti.
- Vařilo se například podle receptů Marie Janků-Sandtnerové, která dokázala ze základních potravin a s omezenými financemi vykouzlit chutné a nutričně vyvážené pokrmy.
- Kromě Masarykova cukroví se za první republiky pekly i další vánoční sladkosti známé dodnes, jako jsou išelské dortíčky, sádlové kuličky, zázvorky nebo sněhové pusinky. Standardem u vánočního stolu bylo sedm druhů cukroví.
Oblíbená jídla prezidenta Masaryka
Tatíček Masaryk, jak se prvnímu československému prezidentovi také přezdívalo, pocházel z chudých poměrů. Jeho tatínek pracoval jako kočí a maminka jako kuchařka na velkostatku. Masaryk měl díky tomu v oblibě prostá venkovská jídla.
„Byl to velmi střídmý člověk, co se týkalo jídla. Měl rád halušky, bramboračku, bramborové knedlíky plněné švestkami a sypané mákem,“ potvrdila redakci Apetitu Ludmila Zusková, majitelka půjčovny prvorepublikových kostýmů a autorka výstavy Žiju v první republice, která byla na podzim 2023 k vidění v muzeu v Lounech.
Zdroje informací: časopis APETIT, Muzeum T. G. M. Rakovník, Forbes