Alsaský tarte flambée je tradiční lahůdka, která vypadá jako křupavá pizza. Místo rajčatové omáčky má jemnou smetanovou náplň s cibulí a slaninou. V místních restauracích ho nikdy pizzou nenazývejte! Za tarte flambée nemusíte jezdit až do Francie – snadno si ho připravíte i doma. Přinášíme vám jednoduchý recept, jak na to.
Co je tarte flambée a proč si ho zamilujete?
Tarte flambée má své kořeny v Alsasku, regionu na východě Francie, blízko hranic s Německem. Původně sloužil k testování teploty pece před pečením chleba. Tenké těsto se rychle upeklo na dně pece a během několika minut vytvořilo křupavý základ.
Tradičně byl tarte flambée pokrmem chudých zemědělců, ale dnes ho najdete téměř v každé alsaské restauraci. Někdo by mohl říct, že jde jen o smetanu, cibuli a slaninu. Tarte flambée je však mnohem víc – je to především moment pohostinnosti, který si užijete s přáteli a rodinou.
- Jakmile tarte vytáhnete z trouby, každý si svůj kousek utrhne prsty a ochutná ještě horký. Právě takto, čerstvě upečený, je nejchutnější. A vězte, že nůž ani vidličku potřebovat nebudete.
- Alsaský tarte flambée se tradičně podává se sklenkou svěžího Pinot Blanc, červeného Pinot Noir nebo alsaského piva. Ať už máte raději víno nebo pivo, záleží jen na vašich chutích, čemu dáte přednost.
Jednoduchý recept na tarte flambée: Připravte si ho krok za krokem
Z tohoto receptu připravíte až šest porcí tarte flambée.
Co budete potřebovat na těsto:
- 450 g hladké mouky
- 1 ½ lžičky soli
- 15 g droždí
- 2 ¼ dl vody
- ¾ dl slunečnicového oleje
Co na základní oblohu:
- 300 g crème fraîche
- sůl
- špetka pepře
- 300 g slaniny, nakrájené na tenké plátky
- 3 cibule, nakrájené na tenká kolečka
Postup:
- Začněte přípravou těsta. Do mísy nasypte mouku, přidejte sůl a droždí a vše dobře promíchejte. Přidejte vodu a olej a směs rychle zpracujte, dokud nevznikne hladké a vláčné těsto. Těsto pak krátce prohněťte, přikryjte utěrkou a nechte ho asi 15 minut kynout.
- Po vykynutí těsto rozdělte na šest dílů. Na pomoučené ploše každou část těsta rozválejte na obdélník o tloušťce asi 3 mm. Přeneste těsto na plechy vyložené pečicím papírem. Základ těsta důkladně propíchejte vidličkou, aby se během pečení nevytvářely bubliny. Na těsto rovnoměrně rozetřete crème fraîche a po celém obvodu nechte asi 1 cm volný okraj. Poté na smetanu rozložte plátky slaniny a cibuli. Nakonec těsto jemně opepřete.
- Pečte tarte flambée na spodní mřížce trouby předehřáté na 240 °C přibližně 15 minut, dokud okraje nejsou zlatavé a křupavé. Po upečení prvního koláče stejným způsobem upečte i další. Nejlepší je podávat tarte flambée ihned po upečení, dokud je ještě horký a křupavý.
Nebojte se experimentovat s přísadami, tarte flambée snese více, než byste čekali. Vyzkoušejte tyto variace:
- Přidejte na náplň nastrouhaný sýr Gruyère nebo Comté a pečte do zlatova. Tento tarte je ještě sytější a má bohatou chuť.
- Místo slaniny použijte čerstvé houby, jako jsou žampiony nebo lišky, které předem orestujte na másle. Skvěle se hodí pro milovníky vegetariánské kuchyně.
-
Nahraďte slaninu plátky rajčat, olivami a provensálskými bylinkami.Vyzkoušejte například Tarte Provençale podle šéfkuchaře Davida Kaliny.
- Na smetanovou náplň přidejte listový špenát a kousky kozího sýra. Kombinace jemného špenátu a výrazného kozího sýra nikdy neomrzí.
- Nebojte se použít ovoce. Jablka, hrušky, fíky nebo meruňky se skvěle hodí jak ke slanině, tak k různým druhům sýrů. Po upečení můžete tarte flambée přelít medem nebo javorovým sirupem či zasypat čerstvou rukolou.
Tarte flambée jako hvězda večera
Alsaský tarte flambée je skvělou volbou, když potřebujete uvařit rychlou večeři nebo pohostit přátele. Udělejte z jeho přípravy zážitek, na který vaši hosté nezapomenou. Naskládejte suroviny na stůl a nechte každého, aby si vytvořil tarte podle svých chutí. Přidejte lehký salát, sklenku dobrého vína a úspěch máte zaručen.
Zdroj: Fooby.ch, Visit Alsace, Apetit