Klára Chvojková a její stánek Nesu koláč jsou stálicemi Apetit pikniku. Klára peče ty nejnadýchanější chodské koláče s tvarohem a povidly i šlehačkou. Závislí jsou na nich nejen její zákazníci, ale také celá redakce Apetitu. Pro odpůrce sladkého má Klára ještě větší pecku: svou vyhlášenou bůčkovou pomazánku.
Apetit piknik je gastronomická událost roku plná skvělého jídla. Za každým stánkem se ovšem skrývá příběh. Každý je jiný a přesto mají jedno společné – prolíná se jimi láska k jídlu. A v redakci posloucháme takové příběhy rádi...
Jak koláč potkal bůčkovou pomazánku
Klára Chvojková pochází ze západních Čech, kde se na každou oslavu pekly chodské koláče s tvarohem a povidly, a ona se teď snaží kus této rodinné tradice přenést do Prahy, která je jejím druhým domovem.
Pod značkou Nesu koláč spojila dvě své vášně: chodské koláče podle receptu babičky Růženky a bůčkovou pomazánku. Na prvním Apetit pikniku, kterého se účastnila, nám prozradila, že až si jednou otevře vysněné bistro, bude prý prodávat obojí: „Přes den by se chodilo na koláče a kávu, a večer na víno a bůček!“
Během příprav na letošní Apetit piknik, který se letos koná 15. června 2024 opět v pražské Grébovce jsme se ji rozhodli krátce vyzpovídat:
Kláro, poprvé jste na Apetit pikniku byla v roce 2022 jako kulinářka, tedy čtenářka Apetitu, která chce představit svůj výrobek zákazníkům a zjistit, jaké budou ohlasy. A byl to obrovský úspěch! Co se u vás od té doby změnilo?
Ano, to byl rok 2022. V tu chvíli bych se nenazvala kulinářem, ale úplným zelenáčem. Přesto jsem vsadila vše na to, že přivezu věci, které mám ráda, chutnají mi a patří ke mně. A vyšlo to!
Změnila se spousta věcí, i když nejsou všechny tolik vidět. Nemám ještě svůj vlastní prostor, ale věřím, že k tomu směřuju. Nicméně jezdím na víc akcí, dostávám se do většího povědomí, ladím webovky a navazuju zajímavé spolupráce. Vše má ale svůj čas. A já si celou cestu užívám.
My jsme moc zvědaví, kam ta cesta povede! Od své první účasti jste nechyběla na jediném pikniku, nemýlím se?
Od té doby jsem doopravdy neopomenula ani jeden Apetit. Ani letní, ani zimní. Kontakt s návštěvníky a okamžitá zpětná vazba jsou k nezaplacení. Nejvíc mě těší, když se někdo vrátí a chce nášup. To mám vždycky pocit, že musím zamáčknout slzičku.
Co s sebou v sobotu 15. června 2024 přivezete do Grébovky? Chystáte nějaké novinky nebo to budou osvědčené klasiky, které z vašeho pultu vždy mizí rychlostí blesku?
Určitě se můžete těšit na dvě hvězdné stálice – bůčkovku a chodské koláče. A aby nenastala dehydratace, tak samozřejmě i na dobré víno! Nechci nabídku prozatím příliš rozšiřovat. Ostatně když jsem jela na první Apetit, původní plán byl představit pouze koláče. Bůčkovku jsem přidala, abych měla i slanou variantu. Vůbec jsem nečekala, že z ní bude takový hit.
Ale abych pravdu řekla, už jsem začala experimentovat s paštikou, škvarkovou pomazánkou a brousím si zuby na bramborovou buchtu, kterou pekl můj děda. Tak třeba tyhle experimenty jednou přivezu s sebou na piknik!
Vaše bůčková pomazánka už je legendou! Z kolika kil masa se ji letos chystáte připravit? A odkud berete maso?
Taková slova mi neuvěřitelně lichotí a moc si jich vážím. Maso beru od svého lokálního řezníka a rozhodla jsem se s tím letos vůbec nemazat. Budu se snažit dovézt dvojnásobek ne-li trojnásobek loňské zásoby. Mít vyprodáno brzy je hezký pocit, ale ráda bych měla bůčkovku i pro návštěvníky, kteří přijdou na festival až odpoledne.
Je fakt, že o bůčkovku je vždy takový zájem, že jednou už v 11 hodin dopoledne nebyla! Ani my ji nestihli ulovit. Váš stánek se ale jmenuje Nesu koláč, takže na koláče nemůžeme zapomenout. Kdo vás tento skvost naučil péct a kdy jste s pečením začala?
Koláče mě na talíři provázely celý život a jednou prostě uzrál čas, abych se je také naučila péct. Myslím, že to bylo teprve před 5 lety.
Volala jsem babičce Růžence, která se mi snažila postup po telefonu vysvětlit. Já to ovšem vůbec nepochopila. Vyrazila jsem tedy za ní a strávila s ní celý den, kdy mi vše krok za krokem ukázala. Vše jsem si vyzkoušela a společně jsme upekly 4 koláče. Nejvíc mě pobavilo, když jsme daly první koláč do trouby, udělaly si kávu, daly nohy nahoru a tak trochu ho zapomněly včas vytáhnout a lehce ho přepekly. I kdybych nikdy neprodala jediný koláč, tak tenhle společný den stál za to...
A bylo kynuté těsto láska na první pohled nebo jste z něj měla zpočátku obavy jako řada pekařů?
Já si myslím, že mi nejvíce pomohlo to, že jsem neměla ani trochu ponětí do čeho jdu. Nezbyl tak čas na to, se bát. Díky tomu jsem se do pečení pustila s určitou dávkou naivity a nevědomosti. Několikrát jsem zkazila kvásek na koláče. Zanadávala jsem si. Nakonec jsem zjistila, kde je problém a od té doby už vše funguje.
Chodské koláče jsou vyhlášené efektním zdobením. Co k jejich zdobení používáte a v čem myslíte, že je jejich kouzlo?
Chodské koláče jsou jako svíčková. Každá rodina má svůj rozdílný a samozřejmě nejlepší recept na svíčkovou. Největší kouzlo spočívá podle mě v rumu. Já své koláče zdobím tvarohem (s rumem), povidly (s rumem), rozinkami (s rumem), mandlemi a smetanou s cukrem (ty už bez rumu).
Šlehačka je váš rodinný trik nebo krajový?
Moc často jsem chodský koláč zdobený šlehačkou navrchu neviděla. Ale u nás se to tak dělalo pokaždé. Spojení jsem si zamilovala a všem velmi chutná. Nejvíc mě těší, když dostanu pochvalu od lidí právě z Chodska.
Co ještě v nejbližší době plánujete?
Poslední prázdninovou neděli mám naplánovaný další food festival v Praze. Pak mám další rozjednané akce po celé České republice. O všem budu informovat na svých webových stránkách a sociálních sítích Nesu koláč.
A jak vždy říkám: „Čím víc bůčku, tím víc lásky“. Těším se na všechny 15. června 2024 na Apetit pikniku v Grébovce.