Tradiční postupy a recepty po babičce milujeme a nejsme sami. Téměř zapomenutým receptům se věnuje i slovenská foodblogerka a autorka kuchařek Michaela Smolová, která o sobě říká, že její vášní jsou perníčky. Podělila se s námi o recept, který se vyplatí vyzkoušet nejen o Vánocích.
Slovenská foodblogerka a autorka kuchařek (Téměř zapomenuté recepty a Téměř zapomenuté recepty 2: Klenoty rakousko-uherské kuchyně) Michaela Smolová se specializuje na pečení a tradiční recepty. Dělí se o ně i na blogu Sisters Bakery, který vede se sestrou více než 10 let.
„Uchovávání starých receptů má podle mého názoru velký význam z mnoha důvodů – od kulturní identity až po emocionální spojení s minulostí. Takové recepty často představují víc než jen jídlo; jsou nositeli tradic, rodinných příběhů a hodnot, které přetrvávají po generace,“ říká. Příprava receptů z babiččina alba jí připomíná zvláštní chvíle a okamžiky z dětství, které se prostřednictvím chutí a vůní přenášejí do současnosti.
Plněná perníková srdíčka
Recept na plněná perníková srdíčka vymyslela Míša se sestrou na začátku „blogerské“ kariéry a je to dodnes jeden z nejsdílenějších a nejúspěšnějších receptů vůbec. „Souvisí tak trochu s naší perníčkovou vášní a snahou napodobit kupované plněné perníčky, kterých jsme se mohly ujíst. Nesmí u nás chybět na Vánoce, ale pečeme je už na podzim. Jakmile začne ze stromů opadávat listí a je taková zima, že by se chtěl člověk zachumlat do deky, pít horký čaj a číst si, je to signál, že začíná perníčková sezóna.“
Zařadíte letos plněné perníčky do vánočního repertoáru? Vřele doporučujeme a děkujeme Michaele za recept.
Na asi 30 kusů plněných perníčků budete potřebovat: 250 g medu, 250 g třtinového cukru, 100 g másla nebo rostlinného tuku, špetku soli, 15 g perníkového koření, 1 lžičku jedlé sody, 600 g hladké mouky, 20 g hořkého kakaového prášku, 2 celá vejce, asi 100 g kyselé marmelády (rybízové, malinové apod.), 200 g hořké čokolády na polevu (případně trochu tuku na rozředění polevy)
Postup:
- Vložte cukr, med a máslo do malého hrnce a zahřívejte na mírném ohni za občasného míchání, dokud se cukr zcela nerozpustí. Odstavte z ohně.
- Poté přidejte sůl a perníkové koření a promíchejte, aby se koření rovnoměrně rozptýlilo. Přidejte prošlehaná vejce a znovu promíchejte.
- Do mísy prosejte mouku, kakaový prášek a jedlou sodu a vlijte medovou směs. Promíchejte a vypracujte tužší těsto. Těsto se bude při hnětení lepit, v případě potřeby můžete přidat trochu mouky nebo si poprášit ruce, ale ne příliš, jinak bude perník moc tuhý.
- Těsto zabalte do potravinové fólie a nechte ideálně přes noc v lednici.
- Druhý den těsto na lehce pomoučené desce rozválejte na tloušťku asi 3 mm a vykrajujte různé tvary, například srdíčka.
- Na polovinu vykrojených tvarů dejte půl lžičky džemu, přiklopte je stejným tvarem a dávejte pozor, abyste střed perníčku nezmáčkli (jinak by džem vytekl). Okraje pevně přitiskněte, aby se džem uvnitř uzavřel.
- Pečte v předehřáté troubě na plechu vyloženém pečicím papírem při 180 °C asi 12–14 minut podle velikosti perníčků. Po upečení nechte zcela vychladnout.
- Na polevu rozpusťte čokoládu ve vodní lázni (můžete ji povolit trochou tuku, ideální je kakaové máslo) a namočte do ní vrchní část perníčků. Polevu nechte zcela zaschnout.
Zdroj: Téměř zapomenuté recepty (Grada Publishing, 2021)