0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Přemek Forejt se byl poprvé podívat na farmě, ze které bere maso známý fastfood

Přemek Forejt
ZDROJ: McDonald's
sdílet:

Přemek Forejt je už nějaký čas ambasadorem společnosti McDonald's. Jedním z jeho úkolů je referování z cest po farmách, z nichž české pobočky odebírají suroviny. Tentokrát se podíval na to, jak farmáři pečují o hospodářská zvířata, konkrétně krávy, z jejichž masa fastfood vyrábí mleté polotovary. 

České pobočky známého fasfoodu odebírají maso z 300 farem, které jsou v Českách a Polsku. Přemek Forejt se byl podívat na jednu českou, aby zjistil, zda splňuje kritéria tzv. animal welfare. 

Co je to animal welfare?

Pojem animal welfare zastřešuje snahu o vynikající fyzický a psychický stav zvířete od jeho narození až po samotnou porážku. Mezi jeho hlavní pilíře se řadí takzvaně přístup Pět svobod profesora Johna Webstera.  

  • Mezi pravidla patří, že zvířata nesmí trpět hladem, musí mít přístup k čerstvé vodě, musí mít přístřešek k odpočinku, nesmí trpět bolestí a nemocemi, což by mělo být zajištěno rychlou diagnostickou a léčbou, musí mít dostatečný prostor, vhodné zařízení a společnost zvířat svého druhu. 
  • Existuje ale ovšem také velké množství dalších podmínek, které musí farmáři splňovat, od evropských až po národní zákony a předpisy.  
  • Například musí být jmenován vedoucí pracovník, který má animal welfare na starosti. Ten zodpovídá za to, jak se ke zvířatům přistupuje, jak se s nimi manipuluje a také školí ostatní zaměstnance.

Rozdíly mezi farmou, která se o zvířata tak dobře nestará a tou která praktikuje animal welfare, jsou propastné. O zvířata je v takových provozech mnohem lépe a humánně postaráno, neoddiskutovatelným hlediskem je ovšem i nesrovnatelně vyšší kvalita zpracovávaného masa.

  • Navíc jsou takové farmy pravidelně kontrolované, aby se všechna tato nařízení dodržovala.
  • Díky standardům animal welfare tak není zvíře vystaveno stresu, který negativně ovlivňuje kondici i celkový stav zvířete a jeho maso je méně chutné.
  • Kromě toho je zde také stránka etická. Zákazník si při koupi takového masa může být jistý, že zvíře žilo v lepších podmínkách.

Podle Přemka Forejta farma, kterou naštívil, požadavky animal welfare splnuje

To, jak je se zvířaty zacházeno je pro mě jako kuchaře nesmírně důležité, stejně tak jako kvalita masa samotného. Jsem rád, že i v McDonald’s k tomu přistupují zodpovědně a na kvalitu kladou velký důraz,“ uvádí Přemek Forejt.  

Ten se byl podívat na jedné z 300 farem, která dodává maso i do českých restaurací McDonald’s. „Využívají maso výhradně z přední čtvrti skotu, které je pro přípravu burgerů ideální. Maso do všech jejích hovězích burgerů pochází z České republiky nebo z Polska a jeho původ se dá dohledat až ke konkrétní farmě a ke konkrétnímu zvířeti,“ dodává Přemek Forejt.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč