Punčové řezy jsou klasika českých cukráren. Musí být správně vlhké a hrát pestrými barvami. Chcete-li punčáku propůjčit punc výjimečnosti, připravte rovnou efektní punčový dort. Třeba ten z vyhlášené pražské cukrárny Myšák.
Při hledání nejlepšího receptu jsme se obrátili na cukráře Lukáše Pohla z cukrárny Myšák. Tamní punčák je vyhlášený široko daleko. Samozřejmě proto, že je vynikající, ale další plusové body získává i za fakt, že v něm nenajdete ani kapku potravinářských barviv.
Asi se shodneme na tom, že punčový řez musí být barevný. Potravinářská barviva ale můžete schovat. Cukrář Lukáš Pohl dva korpusy punčového dortu obarvil rozvarem, do kterého přidal červené víno, mražené višně, cukr, skořici, badyán a hřebíček. Část korpusu tak dostala krásnou růžovou barvu.
Zbylé tři korpusy obarvil rumovým rozvarem, do kterého patří voda, rum, cukr a citron. Rozvary se potom korpus polije a ze suchého piškotu se rázem stane šťavnatý dortík. A co stojí za krásnou žluto-oranžovou barvou? Žloutky!
Jak na punčový řez nebo dort?
Korpus na punčák se většinou peče v hranatém plechu. V kavárně Myšák ale chtěli klasický český zákusek posunout dál, a tak z něj rovnou připravili kulatý dort.
- Na pečící papír si nejprve obkreslete podle vnitřní stany dortové formy pět kruhů. Ty potom vložte do nízkých pekáčů a natřete na ně těsto. Až se korpusy dopečou, prolijte je rozvarem.
- Takto připravené korpusy následně vyskládejte do dortové formy, zatižte je a nechte přes noc uležet v lednici.
Na punčové řezy patří citronová poleva, ale Lukáš Pohl z cukrárny Myšák na svůj punčák dává rozpuštěný fondán zředěný troškou tuzemáku. Vršek dortu pak můžete ozdobit lyofilizovanými višněmi nebo malinami a pistáciemi.
Zdroj: cukrárna Myšák, Lukáš Pohl