0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty mafiánů aneb pravá italsko-americká kuchyně: Uvařte si podle Kmotra nebo Rodiny Sopránů

Masové kuličky
ZDROJ: Unsplash/Jason Leung
sdílet:

Každý, kdo viděl ikonické mafiánské filmy a seriály, ví, jak důležitou roli v nich hraje jídlo. Filmoví tvůrci si dali záležet na každém detailu, včetně zvuků, které vyvolávají až fyziologickou reakci (ASMR). Ať už jde o zurčení nalévaného vína, čvachtání při nabírání těstovin, bublání vařící se rajčatové omáčky, funění, mlaskání nebo cinkání příborem. To vše stimuluje chuťové pohárky diváků tak, že jen málokdo vydrží sledovat Sopránovy nebo Kmotra bez občerstvení.

Scénáře vycházejí ze skutečného prostředí italské mafie, reální gangsteři skutečně s láskou vařili a krmili své muže, ale i policisty, kteří je sledovali. Úkolem manželek bylo vařit pro rodinu a návštěvy, a tak se ženy předháněly, která připraví lepší lasagne nebo cannoli.

Pete Clemenza, kápo rodiny Corleonů ve filmu Kmotr, v jedné ze scén vaří rajčatovou omáčku s masovými kuličkami. Ihned využije příležitosti naučit něco z kuchařského umění mladého Michaela.

  • Třeba budeš muset jednou vařit pro dvacet chlapů. Začneš trochou oleje, na kterém osmažíš česnek, přidáš rajčata, protlak, povaříš to, ale nesmí se ti to připálit. Nasypeš všechny klobásy a masové kuličky, trochu vína a můj trik je přidat trochu cukru,‘ říká Pete zatímco ostatní gangsteři plánují odplatu za pokus o Donovu vraždu.

V třetím díle série Kmotr jde Mary navštívit Vincenta do klubu. Vzájemné sympatie jsou u nich znát už nějakou dobu a tentokrát by se mělo vše rozseknout. V napjaté scéně připravují gnocchi a Vincent přitom ovládá Maryinu ruku. Na vášnivé polibky nemusí divák dlouho čekat.

Ve filmu Kmotr chodí gangsteři do Louisovy restaurace, kde se připravuje nejlepší telecí marsala ve městě. Jeden den je pro Sollozza a McCluskeyho v tomto podniku osudným. Michael oba při jídle zastřelí a vidlička s napíchnutým kouskem telecího masa vyletí do vzduchu.

Legenární scéna filmu Goodfellas (Mafiánovi). Paulie, kterého hrál Paul Sorvino, kápo v rodině Lucchese, si dělá vězeňský život snesitelnější přípravou rajčatové omáčky, do které krájí česnek na tenké pátky žiletkou.

Když zemře v seriálu Rodina Sopránů Bobbymu jeho milovaná manželka Karen, zbyde v mrazáku poslední jídlo, které uvařila – ‚Baked Ziti‘. Zničený Bobby nechce na jídlo ani sáhnout, ale Janice ho nakonec přesvědčí.

  • ‚Baked Zit‘ je tradiční italsko-americký recept. Jde o těstoviny ziti (cca 25 cm dlouhé trubice, které se musí před vařením nalámat – pak vypadají podobně jako penne) s italskou klobásou (nebo mletým masem) zapečené se sýrem navrchu. Taková jednodušší verze lasagní.

Zapečné ziti se v Itálii tradičně podávají na svatbách, protože slovo ziti znamená ve volném překladu mladá nevěsta. Ve filmu Kmotr se ale na svatbě neobjevují, svatebním jídlem jsou lasagne na svatbě Connie s Carlem.

Možná si pamatujete scénu, kdy se Vito Corleone vrací z nemocnice domů a rodina je štěstím bez sebe. V kuchyni vře kuřecí cacciatore. Do pikantní omáčky patří pancetta, mrkev, řapíkatý celer a červené víno.

  • Cacciatore je italské označení pro lovce, pokrm připravovaly manželky pro své muže, kteří se vraceli z lovu.

U Sopránů vládne kuchyni Carmela. V seriálu se nejčastěji objevují makarony (u nás kolínka) s boloňskou omáčkou nebo omáčkou marinara, oblíbeným pokrmem je také melanzane alla parmigiana neboli lilek zapečený v rajčatové omáčce s parmazánem.

Když je někdo v Sopránech v nemocnici, je slušnost mu přinést tradiční sicilský dezert – cannoli – křehké trubičky, které se plní riccotou s pomerančovou kůrou.

Na Den díkůvzdání italští imigranti v Americe podávají Zuppa Maritata (svatební polévka), která nechyběla ani v jedné ze scén Rodiny Sopránů. Do masového vývaru s čekankou a další zeleninou patří masové kuličky.

I když Tony Soprano ví, že by měl držet dietu, nikdy neodolá uzenině, které s láskou říká gabagool. Sušená vepřová šunka se oficiálně jmenuje capicola, tak kde se vzal název gabagool? Ve Spojených státech šunce capicola říkají někteří italští imigranti.

  • Název vznikl tak, že Italové špatným přízvukem slovo modifikovali. C vyslovovali jako G, P jako B, O jako OOH a poslední samohlásku vypouštěli. A voilà – z capicoly se stal gabagool.

Filmy a seriály z prostředí italské mafie patří k těm nejúspěšnějším v dějinách kinematografie. Kromě klasických gangsterských kousků totiž nabízí i něco navíc. Hrůzné činy, kterých se postavy dopouštějí, překrývá příběh tradiční italské rodiny.

Vrazi a kriminálníci obvykle nebývají kladnými postavami, dokud filmoví tvůrci neodkryjí jejich odvrácenou tvář. Temná strana rázem zůstává v pozadí zájmu a divák se postupně vciťuje do milujících manželů, synů i otců, kteří by pro rodinu obětovali cokoliv. Možná kromě gabagool.

Související články

Zamilovaná jídla z filmů
  • Zajímavosti

Zamilovaná jídla z filmů

Láska hraje důležitou roli v mnoha filmech. Existuje však několik zamilovaných snímků, které jsou pevně spjaty s konkrétním pokrmem. Tak schválně, kolik filmů, ve kterých milenci pojídají nějaké ikonické jídlo, vás napadá? My jsme zapátrali...
Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit