Seznamte se se slavnými jablečnými koláči!

jablečné koláče
ZDROJ: Phillip Glickman/ Unsplash
sdílet:

Podzimní přebytky jablek nemusí končit vždycky jenom ve štrúdlu. Ač je tento moučník ověřená a chutná klasika, zkuste pro jednou oslavit babí léto některým z vyhlášených světových jablečných koláčů. Slibujeme, že nebudete litovat.

Americký jablečný koláč - Apple Pie

Americký jablečný koláč u nás nejspíš proslavila hlavně stejnojmenná teenagerovská komediální série (American pie, 1999). Tento jednoduchý koláč zvládnete připravit za pomoci základních ingrediencí, které máte ve spíži. Jeho kouzlo spočívá v opečené vrchní krustě těsta do křupava .

 • Někdy se zdobí jeho tenkými proužky, z nichž vzniká mřížka (podobně jako na našem mřížkovém koláči).
 • Jindy se jablečná náplň pokryje úplně celá vrstvou těsta, udělají se v něm průřezy a jablka se pod ní při pečení dusí.
 • Je úžasný ještě teplý se lžicí zakysané smetany.

Do druhého dne se báječně proleží a těsto nasákne voňavou směsí jablek se skořicí. Vyzkoušejte třeba náš Babiččin jablečný koláč se špetkou muškátového oříšku a kapkou brandy.

TIP:

 • Jablka na náplň nakrájejte na kousky. Pokud jsou příliš kyselá, prosypte je těsně před pečením několika lžícemi cukru podle chuti. Můžete je i nastrouhat, ale je třeba počítat s tím, že nastrouhaná jablka pustí vodu, což může těsto rozmočit.
 • Do těsta přidejte špetku soli. Slaná, sladká i kyselá složka se krásně doplní a chuťově koláč o třídu povýší.

Tarte Tatin: obrácený jablečný koláč

Vznik obráceného francouzského koláče  je spojen se sestrami Tatinovými. Carolin a Stephanie Tatin, dědičky hotelu v údolí řeky Loire, se jednoho dne rozhodly upéct koláč s jablky. Všechno se nějak popletlo a v koláčové formě skončila rukou Stephanie jablka dřív, než druhá ze sester stihla vyválet připravené těsto.

Problém vyřešily šalamounsky – upečený koláč zkrátka otočily a tak údajně vznikl recept na ikonický Tarte Tatin, který se od té doby stal dokonce měřítkem kvality francouzských restaurací.

 • V hlavní roli je zde, kromě jablek, máslo, tradiční a klíčová ingredience francouzské kuchyně.
 • Jablka zde vystupují v karamelizované verzi a doplňuje je křehké těsto.

Pusťte se do receptu na klasický Tarte Tatin, vyzkoušejte obměnu obráceného koláče Jamie Olivera se zázvorem, hřebíčkem a ciderem nebo třeba variantu obráceného koláče s kondenzovaným mlékem.

TIP

 • Teplý Tarte Tatin je dokonalý s kopečkem vanilkové zmrzliny.
 • Pokud nemáte čas na přípravu máslového křehkého těsta, netrapte se s ním. Tarte Tatin je také výborný, pokud použijete koupené, ideálně již rozválené těsto listové.

Alsaský jablečný koláč

Třetí v pořadí je další francouzská jablečná klasika, která sází na spojení jablek, smetany a vanilky. Těsto na alsaský koláč se nejprve peče jen s jablky, poté se zalije smetanovým krémem a ještě na chvilku vloží do trouby.

 • Efektně působí, pokud jablka na tento koláč nekrájíte ani nestrouháte, ale popužijete jablečné čtvrtky nebo osminky, které ještě shora párkrát naříznete. Po upečení a zalití krémem „koukají“ z koláče a tvoří tak pěkný mozaikový reliéf.
 • Díky smetaně je koláč hodně vláčný a nejlépe chutná ještě vlažný.

Alsaský jablkový koláč

Alsaský jablkový koláč

Více

TIP

Nebojte se experimentovat s kořením a bylinkami. Skořice bude jablečnému koláči slušet vždycky. Co třeba ji pro jednou vyměnit za lístky čerstvého tymiánu nebo pár kvítků levandule?

Související recepty

Související články

5x jablka a listové těsto
 • Tipy a triky

5x jablka a listové těsto

Nejspíš nebudeme ani trochu přehánět, když jablečný štrúdl označíme za jeden z nejoblíbenějších dezertů. Stejně jako bábovka patří ke stálicím nedělních odpolední. A není divu, šťavnatá jablka a listové těsto tvoří dokonale harmonický pár....
Autor: Veronika Hendrychová

Obchod Apetit