Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Skromný jídelníček princezny Margaret: Na ústřice ani kaviár si nepotrpěla

Princezna Margaret
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Mladší sestra královny Alžběty II. byla miláčkem národa i přes leckdy skandální chování, které rozhodně neodpovídalo protokolu britské královské rodiny. Ačkoli pro sklenku alkoholu nezašla daleko, celý život si udržovala štíhlou postavu a zářila, kde se objevila.

Dekadentní snídaňový rituál

Princezna Margaret si uměla užít ráno. Zatímco její sestra Alžběta už měla za sebou šálek Earl Greye s mlékem i sušenkami a chystala se na ranní koupel, Margaret se okolo deváté hodiny ranní teprve probouzela.

 • Poté si nechala od služebnictva naservírovat snídani až do postele, kde dvě hodiny poslouchala rádio a četla noviny, které nechávala rozházené na podlaze. A samozřejmě nechyběly její oblíbené cigarety. 
 • Kolem jedenácté (když Alžběta snídala své oblíbené cereální lupínky) se princezna přesunula do koupelny, kde přibližně hodinu strávila koupelí. Poté následoval účes, make-up a výběr vhodného outfitu.
 • Připravená vrhnout se do víru společenských povinností, začínala další část dne vodkou se sodou.

K obědu půl láhve vína

Kolem jedné hodiny odpoledne se Margaret připojila ke královně matce a společně si pochutnaly na neformálním čtyřchodovém obědovém menu.

 • Kromě hlavních chodů, servírovaných na stříbrném nádobí, se k obědu pilo víno. Na jednu osobu prý připadla polovina jedné lahve.
 • Členkám královské rodiny se společně s jednotlivými pokrmy servírovalo také čerstvé ovoce a půl tuctu nejrůznějších druhů domácích a kontinentálních sýrů.

Margaret měla jednoduché chutě

Ačkoli často hýřila na nejrůznějších večírcích, její vkus co se týče jídla a pití byl spíše skromný. Neměla ráda kaviár ani ústřice. A když si měla vybrat mezi šampaňským a vínem, vždy dala přednost červenému nebo bílému vínu.

 • Z alkohlických drinků nejraději pila typicky britský gin s tonikem nebo whisky se sodou.  
 • Její královská výsost preferovala jednoduchá jídla, jejichž konzumace netrvala příliš dlouho.
 • Pětichodová večeře pro ni byla absolutně dostačující. A k obědu jí stačily tři až čtyři chody včetně sýrů a ovoce.

Chodila do restaurace pod přezdívkou Maggie Jones

Margaret ráda navštěvovala londýnskou restauraci Quaglino's a rozhodně nebyla a není jediným královským hostem tohoto místa. V roce 1956 se tato restaurace stala prvním veřejným restauračním zařízením, který navštívil vládnoucí panovník – tedy královna Alžběta II. s princem Philipem a královnou matkou.

Princezna Diana se prý do Quaglino's tajně plížila kuchyněmi. A když byl podnik v roce 2014 znovu otevřen, princ Harry tu byl mezi prvními hosty spatřen s talířem ústřic v ruce.

 • Zatímco princ Philip měl v restauraci privátní jídelní kout, na nějž se nevztahoval formální dress code, který nenáviděl, princezna Margaret tu měla trvalou rezervaci u konkrétního stolu blízko tanečního parketu, kterému se přezdívalo „královský prostor“. 
 • Další restaurací, do které Margaret ráda chodila, se jmenovala Nan’s Kitchen. Díky nenápadnému umístění ve slepé uličce u Kensington Church Street si ji s manželem, lordem Snowdonem, velmi zamilovali.
 • Margaret sem chodívala pod falešným jménem Maggie Jones a pochutnávala si na lahodném kuřecím koláči.
 • A právě na počest princezny se v 70. letech restaurace přejmenovala na Maggie Jones’s a pod tímto jménem funguje dodnes. Jedná se o naprosto kouzelné, romantické místo, plné rustikálního dřevěného nábytku, kde si pochutnáte na poctivých a jednoduchých britských pokrmech – právě takových, jaké měla princezna Margaret nejraději.

Zdroje informací: Express, Harper's bazaar, Insider, The Guardian, Condé Nast Traveller

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč