Ořechové máslo je už mnoho let hitem. Díky němu před lety vznikla olomoucká firma Šufan, která jej vyrábí, jak nejpoctivěji to jde. A s ním i řadu dalších výrobků. Byli jsme se tam podívat a ochutnali všechno, co dělají.
Nenápadná výrobna uprostřed průmyslového areálu je rájem pro všechny milovníky oříšků a čokolády. Než stačím vytáhnout tužku a papír na poznámky, už mi majitelé Šufanu Marek Dyntera, Matěj Zavoral a Lukáš Medek nabízejí ochutnat ořechová másla, kokosová hnízda, čokoládu... Zkouším všechno a je to vynikající.
Poctivost a kvalita vstupních surovin i výsledných produktů je tu na prvním místě a v chuti je to znát. Nevím, jestli mám dřív cucat čokoládu, nebo chroupat kešu se solí namletou snad jemněji než moučkový cukr.
Boj o chutě zákazníků
Značku Šufan založili před devíti lety kamarádi Marek a Matěj. „Ořechovým máslům jsme přišli na chuť v Kanadě, kde jsme byli za prací. Úplně jsme si je zamilovali,“ vzpomíná Marek. Po návratu do Česka šli každý vlastní cestou, ořechová másla je ale zase svedla dohromady.
„Když jsem jednou chtěl udělat ženě radost a koupit jí ořechové máslo, došlo mi, že v obchodech jsou všechna z dovozu a že zas tak skvělá nejsou. A nápad byl na světě,“ říká Matěj.
Začátky podnikání nebyly snadné, jejich nadšení z poctivého výrobku zákazníci zpočátku nesdíleli.
„Máslo jsme prodávali na trhu, ale lidi to tehdy nenadchlo, ochutnali a šli ho zajíst vedle ke stánku s jitrnicemi,“ směje se Matěj. Postupně ladili recepturu tak, aby s ní byli spokojeni oni sami i zákazníci. „Opustili jsme myšlenku raw másel, ořechy jsme začali pražit a navíc jsme k nim přidali čokoládu, to lidem zachutnalo,“ říká Marek.
Časem narostl sortiment a k dvěma milovníkům másla přibyl třetí parťák Lukáš. „Od začátku jsme si řekli, že chceme být výrobci, ne jen přebalovat a přeprodávat něco, co už vyrobil někdo jiný. Takhle si totiž můžeme ohlídat nejen kvalitu, ale i chuť,“ vysvětluje Lu- káš, když mě vede do jejich výrobny čokolády.
Po ořeších a mandlích je čokoláda nejdůležitější složkou všech výrobků Šufanu. Přidává se do másel, do kaší, do granoly, a dokonce z ní vyrábějí směs na horkou čokoládu. I tak mě překvapuje, že se tady do zpracování kakaových bobů pustili, výroba čokolády totiž trvá skoro měsíc.
- „Na začátku jsme do másel přidávali kupovanou čokoládu Callebaut, ale chtěli jsme se odlišit a také to dělat, jak nejlépe to jde,“ vysvětluje Lukáš, proč začali s vlastní výrobou.
- „Boby nejdříve upražíme, name- leme, čokoláda pak musí zrát a nakonec se natemperuje,“ vyjmenovává Lukáš, zatímco já mlsně pozoruju mistra chocolatiera při práci.
Povidla děláme postaru
Od čokolády se vracíme zpátky k ořechům. Výrobně dominuje nádherný stroj, ve kterém je všechny praží. Pozorovat ho v provozu je podobně uspokojující, jako se dívat na to, jak se chleba peče v troubě. A zatímco já i fotograf se kocháme, Lukáš nám vysvětluje, že s ořechy a s mandlemi je to jako s vínem. Ořechy si v Olomouci od začátku praží sami. Teplotu i dobu pražení přitom v průběhu roku lehce mění.
- „U vína člověk chápe, že na jeho kvalitu má vliv, jestli byl dobrý, nebo špatný ročník, jestli bylo hodně slunce, nebo naopak deště. U ořechů nás to nenapadne, ale i pro ně platí, že se sklízejí jednou ročně a jejich kvalitu ovlivňuje počasí,“ říká Lukáš a dodává, že to je důvod, proč třeba mandle chutnají jeden rok jinak než ten další.
- „Koupit pražené vyjde skoro stejně jako koupit nepražené. Ušetříte si sice práci, ale můžete hodně ztratit na chuti. U nepražených odhalíme daleko více z chuťového profilu, navíc si je můžeme upražit tak, jak nám to přijde nejlepší, hrajeme si s délkou pražení i teplotou. Je to naše základní surovina, tak chceme mít vše pod kontrolou,“ vysvětluje Lukáš.
- „Mandle hned po sklizni jsou jiné než ty, které jsou půl roku ve skladu. I na to musíme při pražení reagovat,“ dodává Marek.
Kromě ořechových másel má dnes Šufan v nabídce i spoustu dalších produktů od solených pražených ořechů přes snídaňové kaše, tabulkovou čokoládu nebo povidla. „Povidla jim ale říkat nemůžeme, děláme je postaru, pomalým pečením, ale mají méně cukru, než kolik je vyhláškou požadované množství. A tak jsme je nazvali Odvařená švestka,“ říká Lukáš.
Letošní novinkou v Šufanu byl start výroby tabulkové čokolády a solených oříšků s bylinkami. Nově tady také zavádějí moderní linku na plnění ořechových másel. Právě s nimi celý příběh v roce 2014 začal...