Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Svátek mladého vína se blíží: Moravský vinař radí, které Svatomartinské víno ochutnat a s čím ho párovat

Svatomartinské víno
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Jestli přijede letos Martin na bílém koni, vám zaručit nemůžeme. Kde však Martina na koni zcela jistě objevíte, jsou etikety či kapsle nebo šroubové uzávěry na hrdlech lahví. Lahví Svatomartinského vína. Ty se tradičně otvírají 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Jak si vybrat to nejlepší a s čím párovat? Poradí zkušení someliéři a vinaři.

Svatomartinské víno patří k listopadové tradici, která se u nás udržuje po staletí. Na začátku listopadu končívala čeledínům služba, sjednávali si u sedláků práci na další rok, a protože už byla některá vína z nové sklizně připravena ke konzumaci, okoštovali. Svatomartinským se připilo na úspěšnou sklizeň, práci čeledínů i na klidný advent. „Byl to také jediný okamžik, kdy se hospodář sešel s pracujícím lidem‘ u jednoho stolu, upekla se husa a ochutnávalo se mladé víno,“ řekl pro Lidovky.cz uznávaný someliér Tomáš Brůha.

Označení Svatomartinské víno se ve spojení s novým vínem začalo používat v 18. století na dvoře císaře Josefa II. a používá se dodnes. Jaká vína toto označení nesou, s čím je párovat a jak se liší od francouzského Beaujolais Nouveau?

    Co od Svatomartinského vína čekat?

    Podle prezidenta Unie enologů ČR a spolumajitele vinařství Domaine Eisgrub, Mojmíra Baroně, nelze mít od Svatomartinského vína vysoká očekávání, jde především o oslavu mladého vína. „Je to první vhled do ročníku. Vína jsou lehká, svěží a jejich kvalitu hlídá komise,“ vysvětluje.

    Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, kterými jsou:

    • vzhled (čirost a barva)
    • vůně (intenzita, čistota, harmonie)
    • chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence)
    • celkový dojem z vína

    „Nelze mluvit o velkých vínech. Ta rozhodně potřebují o mnoho víc času a to nejen při výrobě. Svatomartinská a Beaujolais jsou vína, která se ještě před pár týdny v podobě hroznů houpala na keřích a následně byla poměrně rychle připravena ke konzumaci,“ upřímně říká Tomáš Brůha pro Lidovky.cz.

    Svatomartinské víno: odrůdy a párování

    Aby mohlo víno nést značku Svatomartinské, musí být podle Mojmíra Baroně vyrobeno z hroznů vybraných odrůd na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise:

    • Bílá vína: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský
    • Červená a růžová vína: Modrý Portugal a Svatovavřinecké, a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe

    A s jakými pokrmy Svatomartinské párovat, aby byl požitek dokonalý? „Určitě s husou, ať je svátek kompletní. Jinak se jedná o vína k běžnému stolování,“ doporučuje Mojmír Baroň.

    Mladá vína: Svatomartinské a Beaujolais Nouveau

    Svatomartinské není jediné populární mladé víno. S francouzským Beaujolais Nouveau mají společné to, že jde o první vína aktuálního ročníku a jsou obě určena k brzké konzumaci. Rozdíly se však najdou. „Jiné odrůdy, jiná technologie, jiné uvádění na trh,“ shrnuje Mojmír Baroň. 

    • Původ: Svatomartinské víno pochází z českých a moravských vinic, Beaujolais Nouveau se vyrábí ve Francii v oblasti Beaujolais z odrůdu Gamay.
    • Odrůdy a chuťový profil: Svatomartinské víno nabízí širokou škálu bílých, růžových a červených vín z různých odrůd, naopak Beaujolais Nouveau je červené víno z jedné odrůdy.
    • Tradice a historie: Svatomartinské patří k pevnému datu, k 11. listopadu, a jako doplněk k slavnostnímu menu, Beaujolais Nouveau se otevírá ve Francii třetí čtvrtek v listopadu a je to velká společenská událost.

    Zdroj: Alkohol.cz, VínaZMoravyVínaZČech.cz, Lidovky.cz, Domaineeisgrub.com

    Skryt pre seznam

    Související recepty

    Související články

    Apetit magazín