Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Taste of Prague radí, kam na nejlepší svíčkovou. Zájezdní hostinec U Jiskrů byl původně opuštěná ruina, českou klasiku tu vaří šestinásobný dědeček

Zájezdní hostinec u Jiskrů
ZDROJ: Toyota
sdílet:

Restaurací a hospod, které vaří klasická česká jídla, je spousta. Těch, které to dělají opravdu dobře a poctivě, už je méně. K těm nejlepším však jednoznačně patří Zájezdní hostinec u Jiskrů, což je také oblíbený podnik foodblogerů Taste of Prague. Co jim tu chutná nejvíc a proč se pravidelně vrací?

Zájezdní hostinec u Jiskrů se stal prvním cílem Gastrojízdy – nového projektu foodblogerů a majitelů bistra Šodó, Jana a Zuzany Valentových alias Taste of Prague.

V rámci tohoto projektu dvojice vždy nasedne do své Toyoty a vyrazí na výlet do jednoho ze svých oblíbených českých podniků s cílem ukázat a představit jej divákům, ale také zkontrolovat, zda tu pořád vaří tak skvěle, jak si pamatují. Jednou ze zastávek byl i Zájezdní hostinec u Jiskrů.

„V naší gastro bublině se o panu Jiskrovi a o jeho zájezdním hostinci začalo mluvit před pár lety, do našeho radaru se dostal asi po covidu. Potřebovali jsme tehdy po cestě dobít naše elektro auto a všimli jsme si, že u Jiskrů na parkovišti můžete dobíjet. Vždy jsme o jeho kuchyni slyšeli jen to nejlepší,“ popisuje Jan Valenta. Zájezdní hostinec u Jiskrů letos slaví už pátý rok své existence.

„Dva roky ovšem trvalo, než jsme otevřeli. Původně tu totiž byla jen opuštěná a vykradená ruina,“ vzpomíná šéfkuchař a majitel podniku Martin Jiskra. Tvrdá práce se vyplatila – dnes je nedaleko Strakonic typický zájezdní hostinec, jak si ho představujete z minulých dob. K tomu si přičtěte příjemné prostředí i personál a poctivou českou kuchyni.

Legendární svíčková dědy Jiskry

Podle Taste of Prague tady vaří klasickou českou kuchyni přesně tak, jak má chutnat.

Sem se jezdí na svíčkovou dědy Jiskry. Všichni sice říkají: Ta vaše svíčková je fantastická, ta je jako od babičky. Ale já odpovídám, že tady nikdy žádná babička nevařila, tady vaří šestinásobný dědek,“ směje se Martin Jiskra.

Kromě svíčkové je u nás hitem ještě slepice na paprice. Myslím, že tato dvě jídla jsou naprostá klasika, na které se ovšem pozná dobrý kuchař. Vaříme zkrátka klasicky česky a já jsem klasický český kulatý kuchař,“ dodává šéf podniku.

Slepici na paprice tu tentokrát ochutnali i Taste of Prague: „Kuře bylo trochu zauzené a podávané v roládě se skvělými noky. Mňam!“ 

Kromě toho si ale Jiskrovi připravili i další svoje speciality, jako je bramborová polévka s houbami, husí paštika, jelení se šípkovou omáčkou nebo koprová omáčka v pěře, což je tradiční jihočeský knedlík.

„Když už někam jedeme, chceme toho ochutnat co nejvíc. Vždy si objednáme co nejvíce jídel z menu a pak se o ně podělíme. Jednou jsme v zahraničí seděli ve slavné restauraci, kde si pár vedle objednal úplně to samé dvakrát a pak to bez jediného slova snědl a odešel. To je v podstatě opak toho, co děláme,“ popisují Taste of Prague.

„Všechno, co jsme tu ochutnali, bylo skvělé,“ shodují se a dodávají, že podnik je sympatický také tím, že rovněž využívá lokální zdroje surovin. Z jihu Čech tak čerpají nejen recepty, ale třeba také husy, kachny nebo ryby.

Cestou na výlet

Protože je tento hostinec zájezdní, měli byste se sem stavit cestou na výlet – najdete ho například v polovině cesty z Prahy na Šumavu.

Nabízí se také nedaleké Strakonice, ale naše srdce patří o trochu vzdálenějšímu Táboru – je to necelá hodinka, ale stojí to za to,“ doporučuje Jan Valenta.

Jiskrovi tu sice mají 92 míst, k nimž v létě přibyde ještě zahrada pro dalších 45, přesto je lepší udělat si rezervaci, zvlášť během letních víkendů.

V rezervačním systému si sice vždycky necháváme nějaká volná místa pro opravdové pocestné, ale i ta se velmi rychle zaplní,“  říká pan Jiskra. Stává se, že si hosté na svoje místo rádi počkají a pro tento účel je před hostincem už dokonce udělané i menší sezení.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...