Do 45 minut
Pro zkušené
Máte chuť o letošních Vánocích vyzkoušet něco nového? Co třeba upéct trochu jiné perníčky, které přesvědčí k ochutnání i ty největší zastánce tradic? Odložte na chvíli bílkovou polevu a zkuste perníčky vtlačované, tvarované, plněné povidly nebo dokonce perníčkové chlebíčky.
Přestože perníčky původně vznikly v Německém Norimberku, u nás se posledních několik desítek let pořádně zabydlely a vánoční cukroví si bez nich nedovedeme představit. Nejrůznější tvary zdobené bílkovou polevou milují děti i dospělí. Co kdyby ale letos vaši mísu s cukrovím kromě klasických perníčků ozdobily i ty ne příliš obvyklé?
Tyto glazované perníčky nás naprosto nadchly a museli jsme je vyzkoušet. Jednoduché těsto, do kterého se místo medu přidává melasa a vyniká v něm mletý pepř, připravíte stejně jako jakékoli jiné těsto na perníčky. Po odležení v lednici ho vyválíte na tenkou placku a obtiskáváte do něj nejrůznější předměty se zajímavým reliéfem. Nám se osvědčily skleničky s vroubkovaným dnem, ale stejně tak můžete použít i embosované válečky nebo razítka na sušenky.
Finální korunu dodá perníčkům jemná glazura z moučkového cukru, vody a másla, ovoněná skořicí a rumem. Za nás je toto spojení naprosto geniální a k Vánocům neodmyslitelně patří.
Ačkoliv dnes vnímáme vtlačované perníčky jako „netradiční“, jsou dokonce ještě starší než ty vykrajované. Jejich historie sahá až do středověku, kdy se používaly formy z vypalované hlíny. Dřevěné formy, známé jako kadluby, se začaly objevovat až od 16. století. V době baroka se do jejich výroby dokonce zapojili profesionální řezbáři, často mistři sochařského umění.
Zásadní změny nastaly ve 20. století, kdy se místo drahého medu začal do těsta přidávat levnější cukr a koření se stalo běžně dostupným. V té době začala ručně vyřezávané formy nahrazovat kovová vykrajovátka. Díky těmto změnám se perník rozšířil do domácností, ale zároveň postupně zanikalo tradiční perníkářské řemeslo.
Naštěstí se stále ještě najde několik nadšenců, kteří tradiční dřevěné formy vyrábí a perník pečou. Najdete je třeba v Perníkové chaloupce pod Kunětickou horou u Pardubic, kde si pečení můžete také vyzkoušet.
Klasická těsta na perníčky nejsou na tyto vtlačované příliš vhodná, obsahují totiž kypřidla (často jedlou sodu), která během pečení těsta způsobí, že vytlačený reliéf téměř zmizí.
Proto doporučujeme buď sodu ubrat, nebo hotové těsto nechat 2-4 dny odležet v lednici a teprve poté vtlačovat do formy.
Pokud vaše děti rády modelují a zároveň vám chtějí pomoc s pečením vánočního cukroví, pak recept na modelované perníčky je zábavné spojení příjemného s užitečným. Připravte jim nelepivé perníkové těsto a dejte volnou ruku, ať se realizují. Nenechte se mýlit velikonočním motivem ovečky a berte ho jen jako inspiraci. Věříme, že z kuliček hravě vymodelujete sněhuláka, Ježíška v peřince nebo třeba zvoneček. Hotové výtvory můžete ozdobit tradiční bílkovou polevou nebo místo oček zapíchat hřebíčky.
Tyto perníky jsou kombinací všech zmíněných a připomínají pohádku o perníkové chaloupce. Jsou krásně zdobené, ale dokonce jsou plněné švestkovými povidly. Takže jestli jste milovníci perníčků, povidel a ještě máte šikovné ruce, pak už vám nebrání nic v tom, zadělat na těsto a vrhnout se do díla.
Recept na plněná perníková srdíčka pochází od slovenské foodblogerky Michaely. Vymyslela ho se sestrou na začátku blogerské kariéry a říká o něm: „Souvisí tak trochu s naší perníčkovou vášní a snahou napodobit kupované plněné perníčky, kterých jsme se mohly ujíst. Nesmí u nás chybět na Vánoce, ale pečeme je už na podzim. Jakmile začne ze stromů opadávat listí a je taková zima, že by se chtěl člověk zachumlat do deky, pít horký čaj a číst si, je to signál, že začíná perníčková sezóna.“
Norimberské perníčky s bohatou historií si snadno můžete zakoupit v supermarketech nebo u našich sousedů na adventních trzích. Nebo si je letos upečete sami. Tajemství našeho receptu tkví v žitné mouce, během pečení se krásně nafouknou, jsou plné voňavého koření a nesmí chybět také mandle. Můžete je potřít polevou z moučkového cukru, bílku a citronové šťávy, ale báječně jim sluší také čokoládová poleva. Pokud se letos chcete blýsknout, tato cukrářská stálice nesmí na vašem talířku s cukrovím chybět.
Basilejské perníčky se krájejí až po upečení, takže jsou ideální pro ty, kteří nemají dostatek trpělivosti na vykrajování jednotlivých tvarů. Uvnitř křupou mandle a povrch zdobí něžná glazura. Recept na Basler Läckerli pochází ze Švýcarska, kde se tradičně podávají s šálkem čaje nebo kávy, ale skvěle se hodí i k horkému svařenému vínu. Díky své dlouhé trvanlivosti jsou ideální jako jedlý dárek – stačí je uložit do hezké krabičky a obdarovaným vykouzlíte úsměv na tváři.
Možná se vám tyto perníčky z hvězdičkou zdají na vánoční cukroví příliš obyčejné. Ale co když vám prozradíme trik, jak z nich udělat téměř umělecké dílo? Vezměte barevné tvrdé bonbony (např. Bon Pari), každou barvu zvlášť vložte do pevného plastového sáčku a paličkou na maso lehce podrťte. Perníčky s vytvořenou dírkou vyskládejte na plech s pečícím papírem, do otvorů nasypte barevné úlomky a dejte péct. V troubě se bonbony roztaví, vyplní hvězdičku a vznikne nádherná vitráž.
Vitrážové perníčky uchovávejte v suchu a nepříliš dlouho. Bonbony po delším čase začnou vlhnout a mohly by se roztékat.
U nás jsou perníčky známé především jako sladké cukroví, ale seveřané se toho nebojí a rádi je kombinují i se slanými chutěmi. Takový perníkový chlebíček s modrým sýrem a granátovým jablkem zní neobvykle, ale věřte, že po prvním ochutnání zapomenete na rozpaky. Pokud se úplně necítíte na to, celou várku perníkového těsta namazat slanou pomazánkou, vyndejte jich z krabice jen pár a vyzkoušejte. Třeba sami sebe překvapíte, kolik zajímavých chutí objevíte.
Na závěr pro vás máme naprosto geniální vychytávku – jde o perníčky, které zvládnete připravit na poslední chvíli a bez zapnutí trouby. Nevěříte? Budete k tomu potřebovat klasickou kostku perníku na strouhání, kterou podle postupu v receptu rozkrojíte, vykrojíte z ní požadované tvary a namočíte je v čokoládové polevě. Nakonec perníčky obalíte v kokosu a během chvíle je můžete vyskládat na talířek, aniž by někdo prokoukl vaši cukrářskou zkratku.
Zdroje informací: Apetit, Kouzlo lesa