15 osvědčených receptů na plněné košíčky: Mistrovské vánoční cukroví, se kterým vždy sklidíte úspěch
Plněné košíčky jsou drobné, propracované a neodolatelné. Jejich příprava sice vyžaduje trochu trpělivosti, ale výsledek za to rozhodně stojí. Nemusíte být mistři cukráři, abyste je zvládli – poradíme vám, jak na ně krok za krokem. A pokud vám chybí osvědčený recept, v naší kolekci si určitě vyberete.
Jak připravit korpus na košíčky
Základem je těsto, které dobře drží tvar a zároveň zůstane jemné na skus. Na korpusy košíčků se nejlépe hodí varianty křehkého máslového těsta.
- Linecké těsto: Jednoduché těsto ze studeného másla, mouky a cukru. Ideální pro jemné a máslové krémy.
- Ořechové těsto: Přidáním mletých ořechů získáte výraznější chuť a trochu hrubší strukturu.
- Kakaové těsto: Skvělá volba, pokud chcete tmavé košíčky s kakaovým základem.
Všechna zmíněná těsta musíte zpracovat rychle, aby se máslo nepřehřálo a nezačala se oddělovat voda. Hotové těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte alespoň na hodinu, lépe přes noc, odpočinout v lednici. Pak se můžete rozhodnout, jakou techniku zvolíte při formování košíčků.
Vtlačování těsta do formiček
Tímto jednoduchým způsobem připravovaly korpusy na košíčky už naše babičky. Malou kuličku těsta prstem opatrně roztlačte po celé formičce tak, aby byla všude stejně silná vrstva a těsto se rovnoměrně propeklo. Přesahující těsto lehce odstraňte prstem, nebo ho seřízněte nožem a dejte péct. Po upečení budou mít košíčky krásně rovný okraj, což je ideální především pro náplně, které vyžadují zarovnaný povrch.
Vkládání vykrojených koleček
Druhou možností je odpočinuté těsto vyválet na plát silný asi 4–5 mm a vykrojit ozdobným vykrajovátkem kolečko odpovídající velikosti formičky. To pak vložte do formičky na košíčky a jemně přitlačte. Upečené košíčky získají krásný vroubkovaný okraj a jsou jako stvořené pro krémy, které se stříkají sáčkem se zdobící špičkou.
- Aby se korpusy během pečení nenafoukly, můžete jejich dno před vložením do trouby lehce propíchat vidličkou. Nebo na dno košíčků položte malý kousek alobalu a nasypejte na něj čočku či drobné fazole stejně jako u klasických velkých slaných koláčů. Zatížený alobal zabrání nafouknutí těsta a získáte krásně tenké korpusy.
- Podle velikosti košíčků je pečte v troubě předehřáté na 160–180 °C, dokud nezezlátnou (cca 10-12 minut) a po vychladnutí je opatrně vyklepněte z formiček.
Čím košíčky plnit
Náplně dělají z košíčků cukroví, které si každý zapamatuje. Mezi oblíbené varianty patří:
- Karamelová náplň: Vyšlehejte karamelové kondenzované mléko s máslem pokojové teploty a rázem máte výborný krém nejen do košíčků. Nebo si připravte domácí slaný karamel. Zbytek nalijte do malých uzavíratelných skleniček, uzavřete a darujte jako jedlý dárek.
- Čokoládová ganache: Směs smetany a kvalitní čokolády je ideální volbou pro ty, kteří preferují jemnou konzistenci. Skvěle chutná s karamelem, oříšky nebo lyofilizovaným ovocem. Ganache z bílé čokolády můžete ochutit citronovou nebo limetovou kůrou a šťávou. Případně do ní můžete přimíchat lžičku instantní kávy.
- Ořechová nebo mandlová náplň: Z mletých ořechů, cukru a tuzemského rumu vytvoříte neodolatelnou aromatickou směs. Místo rumu můžete použít silný čaj a na zvlhčení přidat třeba trochu meruňkového džemu. Tato náplň je pro plněné košíčky typická a díky zvoleným ingrediencím je navíc skutečně trvanlivá.
- Ovocné náplně: Lehce nakyslé džemy nebo povidla skvěle vyváží sladkost košíčků.
- Krémové náplně: Máslové pudinkové krémy s příchutí vanilky, citronu nebo likéru dodají košíčkům eleganci, nejsou ale příliš trvanlivé a nehodí se k delšímu skladování.
Tip na zdobení: Hotové košíčky můžete dozdobit ořechy, čokoládovými hoblinkami, sušeným ovocem, barevným cukrovým zdobením, kombinací bílé, tmavé, růžové nebo zlaté čokolády, nebo jenom lehkým popraškem moučkového cukru, kakaa či skořice.
Jak košíčky skladovat
Korpusy na košíčky můžete upéct v předstihu a naplnit těsně před Vánocemi. Aby si zachovaly svou kvalitu a skvělou chuť, musíte je správně uskladnit.
- Bez náplně: Pečené korpusy skladujte v suchu a temnu v uzavřené dóze nebo plechové krabici. Můžete je uchovávat až několik týdnů.
- S náplní: Naplněné košíčky uložte do lednice, ideálně do vzduchotěsné nádoby, aby nenatáhly vlhkost a pachy z okolí. Podle druhu náplně je zkonzumujte do 5–7 dní.
- Mražení: Korpusy bez náplně lze zamrazit v plastové dóze s pečicím papírem mezi vrstvami. Před plněním je nechte povolit při pokojové teplotě.
Když se nedaří…
U košíčků je nejsložitější příprava a pečení korpusů. Ty jsou totiž velmi křehké a při vyklápění z formiček se může stát, že se vám rozlomí, nebo se nevyklopí celá skořepina. Dbejte na to, aby formičky na košíčky byly vždy čisté a bez rzi.
- Pokud to jde, nechte upečené korpusy před plněním alespoň den odpočinout. Zpevní a nebudou tak křehké, jako ty čerstvé.
- Košíčky plňte pomocí zdobícího sáčku s řezanou (nebo hladkou) špičkou. Výsledek vypadá nejlépe a navíc minimalizujete možný nepořádek.
- Zlomené a nehezké korpusy rozdrťte a použijte je místo piškotů do náplní, čokoládové tlačenky nebo jiného nepečeného cukroví.
- Zbylé náplně využijte i do jiného vánočního cukroví. Některé se hodí do trubiček, jinými slepte linecké cukroví, ořechy, nebo do ořechové náplně přidejte rybízový nebo meruňkový džem a použijte do išlských dortíků.
Zdroj: Apetit