Do hodiny
Snadné
Rybíz začíná dozrávat začátkem léta. Pokud nezaspíte, máte šanci jím naplnit spíž, sklep i mrazák. Možností, co udělat z rybízu, je opravdu nepřeberné množství. Připravte si rybízovou zavařeninu, sirup, falešné brusinky nebo si upečte senzační kynutý koláč s rybízem a drobenkou.
Rybíz obsahuje vitamín C a antioxidanty, což z něj činí superzdravé ovoce. Právě pro všechna svá pozitiva i senzační kyselou až lehce natrpklou chuť se vyplatí bobulky uchovat i na zbytek roku. Pokud se vám nechce červený, černý nebo jiný druh rybízu zavařovat, dejte ho jednoduše zamrazit.
Jedním z nejčastějších způsobů, jak zpracovat rybíz, je výroba džemu. Právě proto, že obsahuje vysoký podíl pektinu, má pro tento způsob konzervování nejlepší předpoklady. Rybízový džem můžete připravit jak z červeného, tak černého rybízu. Zajímavou kombinací je také směs obou druhů.
Rybízová šťáva je další oblíbený produkt. Opět zde můžete využít jak červený rybíz, tak i ten černý. Hotovou šťávu můžete pít zředěnou s vodou či sodovkou a připravit si tak osvěžující drink.
Rybízový sirup se nejčastěji vyrábí dvěma způsoby – buď ho můžete uvařit, nebo připravit za studena. Touto druhou metodou si v něm uchováte více zdraví prospěšných látek, avšak nemá tak dlouhou trvanlivost a je nutné ho uchovávat v lednici.
Co by to bylo za léto bez rybízového koláče ‚jako od babičky‘. Přesně ten v nás vzbuzuje vzpomínky na dětství a možná díky tomu tato klasika nikdy z domácích kuchařek nevymizí.
Bez ohledu na to, jestli použijete čerstvý nebo mražený rybíz, připravte si kynutý koláč s tvarohem, rybízem a drobenkou, rybízový koláč s mandlovou drobenkou, šlehačkovou bublaninu s lesním ovocem nebo jiný recept na jakýkoliv fantastický moučník s rybízem.
Pro ty, kteří mají rádi domácí alkoholické nápoje, je rybízové víno skvělou volbou. Proces výroby vína je složitější a časově náročnější, ale výsledkem je unikátní a chutný nápoj.
Rybíz se smíchá s cukrem, vodou a kvasinkami a nechá se kvasit několik týdnů až měsíců. Rychlejší variantou je rybízový likér, ten můžete připravit z červeného i černého rybízu. Pokud vyzkoušíte náš recept, do deseti dnů už můžete ochutnat první skleničku.
Rybízový ocet je zajímavým doplňkem do salátů a marinád. K jeho přípravě potřebujete rybíz, ocet (nejlépe jablečný nebo vinný) a případně cukr.
Pro osvěžující letní dezert je rybízová dřeň ideální. Příprava je až neuvěřitelně jednoduchá a potřebujete na ni jen rybíz, cukr a vodu. Rozmixovaný rybíz propasírujte přes síto, anebo lisem na ovoce ho zbavte slupek a zrníček. Podle chuti oslaďte cukrem, případně nařeďte vodou. Vzniklou směs nalijte do zmrzlinovače a nechte ztuhnout. Pokud nemáte zmrzlinovač, nalijte směs do tvořítek na nanuky.
O tom, že si české ženy dokázaly v kuchyni vždy poradit, svědčí recept na falešné brusinky z červeného rybízu. Pokud jste je někdy ochutnaly, dáte nám za pravdu, že jsou od těch skutečných jen těžko k rozeznání. A jestliže je pro vás tento způsob využití červeného rybízu novinka, pak ji letos rozhodně musíte vyzkoušet.
Rybízová omáčka je skvělá k masu, zejména k drůbeži a zvěřině, ale také k sýrům. Na její přípravu potřebujete rybíz, cukr, víno nebo vinný ocet a koření dle chuti (například skořici nebo hřebíček). Vše stačí jen smíchat, chvíli povařit a máte hotovo.
Rybíz si s masem velmi dobře rozumí a recepty níže uvedené jsou toho jasným důkazem. Proto se nebojte experimentovat a objevovat nové chutě i způsoby, jak červený nebo černý rybíz v kuchyni využít. Věříme, že díky naší kompilaci rybízových receptů letos nepřijde ani jedna kulička nazmar.
Zdroj informací: Apetit