Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Jak na nejlepší kynuté koláče a buchty

Kdo by je nemiloval? Kynuté koláče a buchty patří k tradiční české kuchyni stejně jako knedlíky, bramborák či kulajda. Kdysi se bez nich neobešlo žádné posvícení, svatba, křtiny nebo dožínky. Byly symbolem hojnosti a dobrého bydla. I dnes, když jsou sladkosti snadno dostupné, je koláč od maminky něčím víc než jenom moučníkem, představuje teplo domova.

Kynuté těsto řadu začínajících pekařů trochu děsí. Nebude moc tuhé? Nebude moc mastné? Vykyne? Nebojte se! Stačí si osvojit pár zásad a těsto vás bude poslouchat na slovo. Odměnou za časově náročnější přípravu vám budou nejnadýchanější a nejvláčnější buchty a koláče na světě

Co musíte vědět o droždí

Jedná se lisované buňky kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae, které ke svému rozmnožování potřebují cukr. Tyto živé organismy mají schopnost přeměňovat přirozené cukry přítomné v mouce na alkohol a oxid uhličitý. Právě ten způsobuje kynutí těsta. Čerstvé pekařské droždí musí být skladováno při teplotách 1–10°C, při této teplotě nepracuje a uchová si svoji kvalitu. Při přípravě těsta mějte na paměti, že kvasinky můžete zabít, když je vystavíte přímému kontaktu se solí nebo teplotám nad 55°C (pozor třeba na horké mléko a máslo!). Čerstvé droždí se dá i zamrazit (rozdělte ho na čtvrtiny, pak ho zamrazte a před použitím ho nechte povolit v důlku z mouky zasypané cukrem). Čerstvé droždí můžete v klidu nahradit i sušeným – jeden sáček odpovídá kostce čerstvého droždí (tj. na 500 g mouky). 

Jakou zvolit mouku na kynuté těsto?

Na veškeré kynuté pečené těsto je vhodná především hladká mouka. Pro velmi bohatá kynutá těsta je dobré třetinu hladké mouky nahradit polohrubou – těsto se po upečení nepropadne. Z hladké mouky lze usmažit i kynuté lívance.

5x kynuté těsto

Kynuté těsto dobrý sluha, ale zlý pán. Ale především je to živý organismus, o který se musíte trochu postarat. Když mu...

Na co si dát pozor při přípravě kynutého těsta

1. Pozor na vyšší teplotu

Vše nad 55 °C je během kynutí špatně. Teplo však mají kvasinky rády, proto by mělo mít mléko a rozehřáté máslo 40 °C, tedy jen nepatrně víc, než je teplota těla. Jednoduchá poučka praví, že byste v mléce (či másle) měli bez problému udžet prst. Všechny ostatní přísady by měly mít pokojovou teplotu. 

2. Nechte vzejít kvásek

Droždí smíchejte s vlažným mlékem, cukrem a trochou mouky a počkejte, až se na hladině vytvoří bubliny. Díky tomuto procesu se aktivují kvasinky a droždí ožije. Většinou to trvá zhruba 10–15 minut.

3. Máslo až nakonec!

K mouce, cukru a vejcím nejdříve přidejte vzešlý kvásek a vlažné mléko. Krátce propracujte, a teprve pak přimíchejte máslo. Kdybyste totiž začali tukem, mouka by se jím obalila a nepřijala by tekutinu. Těsto by ztěžklo a dobře by nevykynulo.

4. Dejte těstu čas dobře vykynout

Uhnětené těsto vložte do čisté mísy (nejlépe vytřené olejem), přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Většinou k vykynutí stačí hodina až dvě, ale záleží na typu těsta. Tučnějším těžším těstům je potřeba dát na kynutí více času. Pokud těsto není dobře vykynuté, bude se vám při tvarování smršťovat zpět. V tom případě ho nechte ještě chvíli kynout.

5. Nechte koláče a buchty dokynout a mezitím předehřejte troubu

Po vytvarování nechte těsto na plechu ještě 15–30 minut kynout. Zásadně ho dávejte do předehřáté trouby, aby se proces kynutí teplem zastavil. Koláč už tak nebude nežádoucím způsobem měnit svůj tvar – mohla by z něj totiž třeba vytéct náplň.

A teď se pusťte do pečení nejlepších kynutých koláčů a buchet!

10 dokonalých receptů z kynutého těsta

Kynuté těsto je tak trochu strašák. Vyběhne kvásek? Vykyne? Bude dostatečně vláčné a nadýchané? Odhoďte obavy a s chutí...

Při vašem sladkém tvoření se vám bude hodit i návody Jak na dokonalou drobenku a Jak na tradiční náplně do koláčů a buchet.

Přidat komentář