Jak zpracovat svatomartinskou husu, aby ani kousíček nepřišel nazmar?
Svatomartinská husa je ikonou podzimních hodů, ale co dělat, když ji během posvícenské neděle nesníte celou? Zbylé maso, droby, kosti ani kůže rozhodně do koše nepatří. Tady jsou naše tipy a recepty, jak zpracovat celou husu, aby nic nepřišlo nazmar.
Pečené maso: Základ na další jídla
Pokud vám zbylo pečené maso ze svatomartinské husy, snadno z něj vytvoříte nová jídla, na kterých si pochutná celá rodina. Obrané maso z husích stehen a prsou se skvěle hodí do salátů, těstovinových jídel nebo jej použijte na způsob trhaného masa do sendvičů či burgerů. Stejně tak ho můžete použít spolu se zeleninou a oblíbeným dresinkem do tortill. Pečené husí maso dodá zajímavý šmrnc také smažené rýži.
Pečené maso i s přílohami
Pokud vám kromě pečínky zbyly i ostatní přílohy, zužitkujte je společně – lokše lehce potřete sádlem nebo výpekem, přidejte ohřáté dušené zelí, kousky masa a vše společně zarolujte. Máte-li pouze knedlíky, nakrájejte je na kostičky, opečte dokřupava na sádle a ke konci přidejte pouze prohřát zbytky zelí a masa. Vzniklá směs svým vzhledem sice příliš neohromí, zato její chuť si vás získá.
Husí játra: Pro paštiku jako stvořená
Husí játra jsou doslova poklad, který by bylo škoda nevyužít. Právě paštika z husích jater je skvělý způsob, jak tak malý kousek masa přeměnit na jídlo pro celou rodinu. Pokud nemáte celou požadovanou gramáž, klidně ji doplňte kuřecími nebo kachními játry. Paštiku můžete vylepšit blanšírovanými mandlemi, sušenými brusinkami nebo nakládaným zeleným pepřem. Rozhodně nešetřete kořením.
Husí paštika - rillettes
Jestliže vám kromě jater zbylo také pečené maso, pak rozhodně vyzkoušejte husí paštiku na způsob rillettes. Tuto vydatnou pomazánku z husího masa si jednoduše namažte na krajíc chleba nebo stejně jako my na slané krekry a podávejte jako studenou večeři nebo malé pohoštění.
Husí játra se slaninou
Naprostou rychlovkou jsou tyto husí játra se slaninou. Stačí je jen rychle opéct na sádle, zvlášť osmažit slaninu a vše servírovat se zbylými lokši. Pokud jste tyto bramborové placky k huse nedělali, nezoufejte. V receptu najdete návod i na jejich přípravu.
Kosti, droby a odřezky: Základ pro polévky a omáčky
Kosti z pečené husy jsou pokladem pro přípravu silného vývaru. Stejně tak zbytky kůže a případné odřezky masa vařte s kořenovou zeleninou, cibulí, česnekem a bylinkami alespoň dvě hodiny. Přidat můžete také konce křídel, krk nebo droby, které jste nestihli zpracovat. Tento bohatý husí vývar dodá tělu živiny a chuťově obohatí jakékoli pokrmy – skvěle poslouží jako základ na kaldoun nebo jiné polévky, ale také do omáček nebo na podlévání rizota. Hotový vývar snadno zamrazíte a následně použijete třeba na vánoční hrachovou polévku.
Husí sádlo: Kuchařský poklad
Pečená husa při přípravě uvolní spoustu tuku, který má nejen skvělou chuť, ale je také stabilní a vhodný na další použití. Rozehřátý tuk přelijte přes jemné sítko do sklenice a nechte vychladnout – můžete ho uchovávat v lednici i několik týdnů, dokonce jej můžete zamrazit. Využijete ho při smažení brambor, do těstovin, k ochucení polévek a omáček. Nebo si husí sádlo jednoduše namaž na krajíc čerstvého chleba. Můžete ho ochutit česnekem, bylinkami nebo jen posolit a přidat plátek čerstvé cibule.
- Naše babičky používaly husí sádlo na vymazání pekáčku, do kterého poté skládaly kynuté buchty. Právě díky němu buchty vydržely déle měkké, vláčné a navíc krásně voněly.
- Podle babských rad je husí sádlo také výborné na popáleniny.
Husí kůže: Křupavá pochoutka
Pokud z husy zůstane kůže, rozhodně ji nevyhazujte. Nakrájejte ji na menší kousky, opražte na pánvi nebo ji upečte v troubě, dokud nebude křupavá. Vzniknou vám tak perfektní křupavé domácí škvarky, které můžete ještě osolit nebo ochutit třeba mletou pálivou paprikou. Použijte je místo krutonů do polévek nebo chroupejte jen tak jako slaný snack.
Zdroje informací: Apetit