Nová registrace Zapomenuté heslo

Jehněčí bez předsudků: Více než 20 receptů nejen na velikonoční stůl

Pomalu pečená jehněčí kýta & brambory boulangère
Apetit

Jehněčí maso není v Česku tak běžné, jak by si zasloužilo, a mnozí si na něj vzpomenou jen o Velikonocích. Přitom je bohaté na kvalitní bílkoviny, má nízký obsah tuku a vyniká jemnou chutí. Skvěle se hodí pro různé způsoby přípravy, od grilování a pečení až po pomalé dušení. Základem úspěchu je kvalitní maso a ten správný recept.

Jak chutná jehněčí maso

Jehněčí maso pochází z jehňat starých 6 až 8 měsíců, poté už se označuje jako skopové. Stejně jako všechna mladá masa je jemné, a pokud projde správnou technologickou úpravou, zůstává křehké a šťavnaté. Má svou nezaměnitelnou chuť, pro niž je vyhledávané stejně jako pro svoji nezaměnitelnou, růžovou až načervenalou barvu (tu mu dodává vysoký podíl železa). Platí, že čím mladší jehně, tím více vody maso obsahuje, proto je světlejší, méně tučné a má jemnější aroma.

Jehněčí i skopové maso je někdy považováno za příliš aromatické, tento předsusek ale pochází z dob, kdy se ovce chovaly především na vlnu a jejich maso mělo vysoký podíl tuku, který nesl tento intenzivní pach. Dnes se však chovají hlavně masná plemena, a pokud se navíc pasou na loukách, výsledkem je skutečná delikatesa.

Jehněčí nejen na jaře

Přesto, že se u nás jehněčí vžilo spíše jako symbol Velikonoc, vychutnat si ho můžete kdykoliv během roku. Nejčastěji se malé ovečky rodí na jaře a své ideální váhy dosahují na podzim. Letní mláďata jsou právě ta, která se objevují společně s nádivkou na velikonočním menu. Z jednoho půlročního zvířete získáte asi 15–18 kilogramů masa a mezi nejcennější a také nejdražší části patří kotleta a celá kýta.

Jehněčí kotlety: chutná a efektní delikatesa

Jehněčí kotlety patří mezi nejvyhledávanější části jehněčího masa díky jeho jemné, šťavnaté a bohaté chuti. Připravují se z hřbetní části jehněte, často s kostí, která dodává pokrmu výraznější aroma. Kromě vynikající chuti jsou také vizuálně atraktivní a skvěle se hodí pro slavnostní servírování. Navíc jejich příprava je, na rozdíl od jiných částí jehněčího, rychlá a nevyžaduje dlouhé vaření nebo dušení.

Jehněčí kotlety

Jehněčí kotlety

< 50 min
3.8(58x)
Přečíst recept

Jehněčí kýta: s kostí nebo bez

Dalším luxusním kouskem masa je jehněčí kýta. Skvěle se hodí na grilování, pečení i dušení a je oblíbenou součástí svátečních stolů po celém světě. Ať už se připravuje na rozmarýnu a česneku, peče na víně nebo griluje v řeckém stylu, vždy zaujme svou chutí. Tradičně se kombinuje s aromatickými bylinkami, jako jsou tymián, majoránka či rozmarýn, a často se marinuje v citrusech nebo jogurtu pro ještě větší křehkost. S kořením, bylinkami i česnekem buďte opatrní, aby si maso stále zachovalo svou nezaměnitelnou chuť.

Jehněčí kýta s letní zeleninovou směsí

Jehněčí kýta s letní zeleninovou směsí

> 60 min
5(6x)
Přečíst recept

Jehněčí plec: na pomalé pečení i vaření

Jehněčí plec je skvělou volbou pro pomalé vaření, pečení a dušení, díky čemuž se hodí do receptů na guláše, ragú či pomalu pečené speciality s česnekem, rozmarýnem nebo vínem. Také má skvělou schopnost absorbovat bylinky a koření – ve Středomoří se často marinuje v česneku, rozmarýnu a citronu, zatímco v severoafrické a blízkovýchodní kuchyni se připravuje s exotickými přísadami, jako jsou kardamom nebo šafrán. Plec se také využívá k přípravě masových rolád.

Dušená jehněčí plec, krémový špenát & placky ze škubánků

Dušená jehněčí plec, krémový špenát & placky ze škubánků

< 30 min
5(5x)
Přečíst recept

Odřezky jehněčího namelte a připravte z něj jehněčí kebab nebo neobvyklé plněné papriky na smetaně. Krk i hrudí jsou výborné na pečení nebo z nich uvařte silný vývar na polévku či podlévání pečeně. Jehněčí maso je báječné a rozhodně si zaslouží své ‚znovuzrození‘ – a kdy jindy si to zaslouží víc než o Velikonocích!

Zdroje informací: magazín Apetit, Vyzivaspol.cz

Recepty

Sdílet kolekci receptů

Velikonoce Jehněčí maso Sezona

Podobné kolekce receptů