Nová registrace Zapomenuté heslo

Mladá masa na talíři: Jak připravit jehněčí a jak telecí? A na co se hodí kůzlečí?

28. 3. 2025
Pomalu pečené jehněčí kolínko se špenátem
Apetit

Velikonoce nejsou jen symbolem jara a nového života, ale také obdobím, kdy se na českých stolech tradičně objevují vybrané druhy masa – především jehněčí, kůzlečí a telecí. Maso z mladých zvířat je ceněné pro svou nezaměnitelnou chuť, lehkou stravitelnost a schopnost umocnit slavnostní atmosféru. Stačí si jen vybrat ten správný druh, zvolit vhodný recept a pustit se do vaření.

Jehněčí maso: Symbol Velikonoc

Jehněčí maso nepatří v naší kuchyni mezi ty nejčastěji používané, ale právě o Velikonocích si na něj mnozí každoročně vzpomenou. Symbolizuje oběť a nový začátek, a proto se podle tradice připravuje na Boží hod velikonoční.

Běžně se používá maso z mladého jehněte ve věku do 5 do 12 měsíců. Má svou specifickou, výraznou chuť, ale přesto je jemné a křehké. Vyznačuje se růžovou barvou, nízkým obsahem tuku a vysokým podílem bílkovin.

Pokud vám výrazná chuť jehněčího masa nevyhovuje, před tepelnou úpravou důkladně odstraňte veškerý tuk – právě ten je jejím hlavním nositelem. Chuť masa pak můžete dále zjemnit či vyvážit výraznými bylinkami, jako jsou rozmarýn, tymián nebo šalvěj. Skvěle se hodí také česnek, medvědí česnek či citronová kůra, která masu dodá svěží říz. Protože je jehněčí tmavé maso, pro podlévání se nejlépe hodí červené víno.

Kůzlečí maso: Delikatesa, která se vrací do módy

Kůzlečí maso bývalo dříve běžnou součástí české kuchyně, dnes je však poměrně vzácné a oproti jiným masům také dražší. Díky rostoucímu zájmu o lokální a sezónní suroviny se ale opět pozvolna vrací na český stůl.

Chuťově je jemnější než jehněčí, s lehkým nádechem zvěřiny a taktéž velmi křehké. Maso mladého kůzlete má světlou barvu, nízký obsah tuku i cholesterolu a zároveň je bohaté na bílkoviny. Díky těmto vlastnostem se doporučuje pro dietní stravu i pro osoby s citlivějším zažíváním.

Telecí maso: Král mezi masy z mláďat

Telecí maso pochází z mladých telat, obvykle do věku 8 měsíců. Stejně jako u předešlých mláďat, i telecí má velmi vynikající nutriční profil. Je bohaté na kvalitní bílkoviny a vitamíny skupiny B. Maso je též velmi křehké a podobně jako hovězí ho v kuchyni využijete na nespočet způsobů. Nejznámější je nejspíš tradiční vídeňský řízek z kýty, nebo milánské ossobuco z nožičky.

Telecí maso je také výborné na dušení. Připravíte z něj senzační telecí na paprice, ragú s houbami či přírodní kotlety. Hledáte-li recept na sváteční pečínku, vyzkoušejte karlovarskou telecí roládu, kterou upečete naráz i s brambory.

Velikonoční tradice a návrat ke kvalitě

Velikonoce představují skvělou příležitost, jak si na těchto tradičních, někdy až zapomenutých mladých masech pochutnat. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, vždy platí, že kvalita suroviny je základem každého dobrého jídla a dobrý recept je už jen pověstnou ‚třešničkou na dortu‘.

Zdroje: Apetit, Český rozhlas.cz, Kozí farma Vizovice.cz

Recepty

Sdílet kolekci receptů

Telecí maso Jehněčí maso Kůzlečí maso Velikonoce Sezona

Podobné kolekce receptů