0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejlepší jednoduchá večeře 14x jinak? Zapečené brambory!

Nejlepší jednoduchá večeře 14x jinak? Zapečené brambory!
ZDROJ: Apetit

Zapečené brambory jsou ‚zhmotněním dobra‘. Dokonale chutnají, jejich příprava je snadná a přidat do nich můžete celou řadu oblíbených surovin: smetanu, vajíčko, slaninu, klobásu, bylinky nebo sýry všeho druhu. Gratinované, zapečené či francouzské brambory jsou nejlepším rychlým pokrmem.

Brambory tvořily základ našeho středoevropského jídelníčku vždy – ať v dobách hojnosti nebo když lidi sužoval hlad a nouze. Skutečností zůstává, že jejich oblíbenost je nehynoucí a může za to i fakt, že jsou dokonale přizpůsobivé.

  • Zapečené nebo gratinované brambory představují jen jednu z mnoha podob. Zaslouží si však svou dávku pozornosti.
  • Gratinování je kulinářská úprava, kterou bychom jednoduše mohli nazvat zapékáním. U gratinování je stěžejní, aby při něm vznikla křupavá krustička. Ta se nejsnáz vytvoří, když zapékané suroviny posypeme sýrem. Dobře funguje také například drobenka z rozdrobeného pečiva smíchaného s máslem a bylinkami.
  • Gratinovat lze brambory, brokolici či jinou zeleninu, ale také těstoviny nebo ryby. 

S čím zapékat brambory?

K zapékání se víc hodí brambory moučnaté než salátové. Ochotněji vsáknou přidané tekutiny a během pobytu v troubě se s ostatními surovinami snadno propojí.

Pokud připravujete gratinované brambory jako přílohu jenom v kombinaci s máslem či smetanou, můžete použít na tenko nakrájené syrové brambory. Použitím předvařených brambor však zapékání významně urychlíte.

  • Zapékací mísu nebo pekáček vždy předem vymažte hojnou vrstvou másla nebo sádla
  • Čím mělčí zapékací mísa, tím víc opečené krustičky získáte a tím méně času bude na propečení potřeba.
  • Brambory si skvěle rozumí s máslem, smetanou i rozšlehaným vajíčkem.
  • Kousky brambor můžete promíchat nebo proložit uzenou slaninou či jinými uzeninami, restovanými kousky masa, houbami, pokrájeným vejcem na tvrdo, předvařenou další zeleninou (brokolice, květák, kořenová zelenina) či kysaným zelím.
  • Sýr můžete použít jakýkoli, brambory unesou všechny chuťové sýrové výstřelky: modrý sýr, zrající sýr, camembert, eidam, gouda i ementál nebo mozzarella – cokoli, co máte doma v lednici!
  • Nemáte-li čas brambory předem uvařit a zároveň nechcete čekat celou věčnost na propečení syrových brambor, vyzkoušejte ‚trik‘ s mikrovlnkou. Oškrábané syrové brambory propíchejte na několika místech nožem a vložte na 5 minut do mikrovlnné trouby. Zahřívejte je na plný výkon. Napůl uvařené brambory pak rozkrájejte na plátky a dejte zapéct.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food

Obchod Apetit