Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zdravá svačina nejen na cesty. Müsli tyčinky si můžete udělat přesně podle vaší chuti

Zdravá svačina nejen na cesty. Müsli tyčinky si můžete udělat přesně podle vaší chuti
ZDROJ: Pexels.com

Chcete ještě využít příjemného slunečného počasí a vyrazit někam na výlet, nebo už začínáte přemýšlet, jakou svačinu zabalíte svým dětem do školy? V obou případech zcela jistě uvítáte náš tipy na zdravou svačinu. Domácí müsli tyčinky totiž dodají energii nejen na cestách, ale také při dlouhém soustředění ve školní lavici či v práci.

Zdravé müsli tyčinky — především ty domácí

Müsli tyčinky a flapjacky mají mnoho společného – ovesné vločky spojené tukem a cukrem či jiným sladidlem, jsou nakrájené na řezy či tyčinky. Chutná svačina se těší velké oblibě představuje praktické řešení, jak zahnat malý hlad

Ty kupované dlouho představovali „zdravou alternativu“ k sušenkám a čokoládovým tyčinkám. Až postupem času se ukázalo, že masově vyráběné tyčinky nejsou zdaleka tak zdravé, jak se na první pohled zdají. Jak uvádí nutriční terapeutky Veronika Pourová a Andrea Jakešová, důvodem je velké množství cukru a často nekvalitní olej, který tyto svačinky obsahují. 

To ale neznamená, že byste měli nad müsli tyčinkami a flapjacky zcela zlomit hůl. Stačí se pustit do domácí výroby, která zaručí, že budete mít pod dohledem jejich přesné složení. Jejich příprava není vůbec složitá. Navíc se přesvědčíte, že chuťově se ty kupované nemohou těm domácím nikdy rovnat.  

Müsli nejsou jen ovesné vločky

Základem každé müsli tyčinky jsou ovesné vločky. Ty vám dodají energii, živiny, ale také vitaminy a nenasycené mastné kyseliny. Pokud toužíte po rozmanitější struktuře výsledných tyčinek, přidat můžete i jakékoliv ořechy a/nebo semínka. Nám se osvědčila např. dýňová semínka či sezamová semínka a neloupané mandle.  

Další surovinou, která se do tyčinek často přidává, je sušené ovoce. Použít můžete to, které máte nejraději a nebojte se přidat více druhů. Nejčastěji se používají meruňky, švestky či brusinky. Vsaďte určitě na nesířené plody.

Použité ovoce ovšem nemusí být vždy jen to sušené, přidat můžete i ovoce čerstvé či mražené. Takové tyčinky ovšem nemají dlouhou trvanlivost a slouží k přímé spotřebě.

Sladit můžete medem či sirupem

I domácí müsli tyčinky je potřeba nějaký způsobem dosladit. Na rozdíl od těch kupovaných je ale jen na vás, jakým způsobem a v jaké míře to bude.

  • Místo bílého cukru můžete použít ten třtinový či palmový. Část nebo celé množství cukru můžete nahradit například medem.
  • Využít ale můžete také čekankový či javorový sirup.  

Nyní k samotnému postupu výroby domácích müsli tyčinek:

  • Nejprve je třeba připravit „pojivo“, které bude držet flapjacky pohromadě. Nejčastěji se jedná o máslo, které se nechá rozpustit v hrnci společně s medem a cukrem.
  • Poté se do hrnce přidají sypké suroviny, tedy vločky, semínka, ořechy a sušené ovoce.
  • Vše se nakonec smíchá dohromady, rozprostře rovnoměrně na plech a vloží do trouby.
  • Vzniklá placka se peče při 180 °C zhruba půl hodiny. Poté se nechá zcela vychladnout.
  • Po vychladnutí se placka nakrájí na tyčinky či řezy.

Zdroj: časopis Apetit

Skryt pre seznam