0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Muffin nebo cupcake – odteď už se nespletete

cupcake, muffin
ZDROJ: blandinejoannic/pixabay
sdílet:

Muffin a cupcake jsou si na první pohled dost podobné. Pojďme se na ně podívat z blízka a ukázat si zásadní rozdíly.

Muffiny – původně pokrm pro služebnictvo

Muffiny vznikly jako jídlo pro služebnictvo. Původně se do těsta dávalo droždí a vykynuté bochánky se pekly v kovových kroužcích na rozpálené pánvi nebo na tálu kamen.

Až když se obliba muffinů rozšířila do Ameriky, tamější kuchaři začali místo kvasnic používat kypřidla a vznikla sladká muffinová bábovička, jak ji známe dnes.

Rychlovka bez práce

Protože se jednalo o jídlo z nouze, jeho základní ingredience obsahují vše, co běžně najdete doma.

 • Mouku, cukr, máslo, mléko, vejce a kypřidlo.

Ani postup nezabere mnoho času, ten tehdy přeci museli věnovat přípravě jídla pro šlechtu.

 • Nejdříve smíchejte sypké suroviny, pak k nim přilijte tekuté a vše zamícháte. Není potřeba žádné šlehání, hnětení ani oddělování bílků od žloutků. Postačí vše vařečkou nebo metličkou několika pohyby spojit v hladkou hmotu.

Muffin má tvar houby

Do formy na muffiny vložte dvanáct papírových košíčků s pevným okrajem, rozdělte do nich těsto a upečte. Košíčky se plní téměř po okraj, aby až muffiny pečením nabydou, vytvořily typickou čepičku, lehce přesahující přes okraj košíčku. Upečený muffin má popraskaný a mírně křupavý povrch.

 • Někdy se můžete setkat i s košíčky zvanými „tulipány“, ty bývají vyšší a mají cípy.

Muffiny na sto způsobů

Muffiny pouze ze základních surovin se mohou brzy přejíst. Proto není divu, že vznikla spousta chutných obměn. Kuchaři, cukráři, ale i hospodyňky začali přemýšlet, jak tuto pochoutku ochutit a začali do těsta přidávat oříšky, kakao, koření, sušené ovoce, čokoládu a rázem povýšili obyčejnou buchtu na chutný, někdy až luxusní zákusek.

 • Muffiny nemusí být vždycky jen sladké. Velkou oblibu si získaly i bábovičky ze slaných ingrediencí. Těmi nejčastějšími jsou uzenina, zelenina, houby, sýry, tuňák nebo ančovičky.

Sladká porce pro jednoho

Velikost muffin zpravidla odpovídá jedné porci, a proto jsou velmi oblíbeným pohoštěním na domácích oslavách, slavnostních rautech i vhodnou svačinkou do školy nebo do práce.

Cupcake – dortík jako jednohubka

Jestli muffin byl rychlovka, která měla zahnat hlad sloužícím, tak cupcake je jeho pravým opakem. Dortík velikosti hrníčku na rozdíl od muffinu bývá často bohatě zdobený krémem, marcipánem, čokoládou, ovocem a nejrůznějším sypáním.

 • Název cupcake je zcela jistě odvozený od hrnečku (anglicky „cup“). Jen už není zcela jasné, zda se jmenují podle kovových hrnečků, ve kterých tyto dortíky (anglicky „cake“) pekly, nebo proto, že se poměr surovin na těsto odměřoval hrnečky.

Hladký zarovnaný povrch

Další velký rozdíl je i v těstě, které přípravou i konzistencí připomíná dortový korpus. Většinou se do něj nepřidávají další ingredience jako například oříšky, čokoláda, ovoce a jiné kousky, které by mohly narušit jemnou konzistenci dortíku.

Jak na něj? Těsto naplňte asi do tří čtvrtin papírových košíčků, aby po upečení nepřetékalo přes okraj. Mělo by vytvořit zarovnaný vršek, nanejvýš mírný kopeček. Upečený dortík je oproti nadýchanému muffinu hutnější a s hladkým, lesklým povrchem vhodným na zdobení.

 • Na cupcaky se používají vroubkované papírové košíčky. Pro jejich slavnostnější vzhled je ještě vsaďte do krajkových límečků.

Překvapení hledejte v náplni

Pokud chcete strávníky ohromit, můžete dortíky také naplnit. Vykrojte uprostřed korpusu kolečko asi 1 cm hluboké a nepoškozené dejte stranou.

 • Vzniklou díru naplňte džemem, ganachí, ovocným pyré nebo oříškovou pomazánkou a přiklopte. Při zakrojení náplň vytvoří kontrast barev i konzistence.

Krém a zdobení je gró

Protože samotný korpus je často dost univerzální chuti, můžete se vyřádit na krému. Hotové a vychladlé cupcaky jím za pomocí cukrářského sáčku a zdobící špičky ozdobte.

 • Krém by měl být tuhý, aby z dortíků nestékal.
 • Může být čokoládový, pudinkový, dá se ochutit ovocnou ganachí nebo lyofilizovaným ovocem. Pochopitelně ho můžete dle libosti a potřeby obarvit.

Nakonec dortíky dekorujte ovocem, hoblinkami čokolády, nasekanými oříšky, barevným posypem, jedlými květy, lístky bylinek nebo sněhovými pusinkami.

Slavnostní dortíky i na svatby

Cupcake stejně jako muffiny jsou oblíbeným dezertem na akcích, kde není dostatek prostoru na krájení klasického dortu.

 • Takovou událostí mohou být oslavy, svatby, kde novomanželé mají jen malý, symbolický svatební dort a pro ostatní svatebčany se volí právě malé cupcakes.

Formy na pečení muffinů a cupcaků

Asi jediné, co mají muffiny a cupcaky společného jsou formy na pečení. Ty zamezí, aby již zmíněné papírové košíky, které se do nich vkládají, povolily a těsto z nich vyteklo.

Formy se mohou lišit materiálem a počtem prohlubní. Odchylky ve velikostech standardních velikostí muffinových důlků bývají minimální, přesto se před kupováním košíčků ujistětě, že do něj košíček sedne.

Keramické formy a formy s teflonovým povrchem

Jejich výhodou je, že jsou pevné a při vkládání do trouby je nemusíte dávat (jako silikonové) na další plech. Nejčastěji jsou k dostání s důlky na 12 muffinů standardní velikosti nebo 12 mini kousků.

V případě, že nemáte papírové košíčky, můžete tyto formy vymazat tukem a vysypat moukou, stejně jako formu na bábovku. Jednotlivé dortíky po upečení jednoduše vyndáte pomocí vidličky nebo dřevěného nářadí.

 • Formy není vhodné dávat do myčky na nádobí. Pouze je omyjte teplou vodou, nanejvýš použijte saponát.
 • Připálené zbytky nedrhněte drátěnkou, ať neporušíte povrch formy.

Silikonové formy

Se staly hitem posledních pár let pro své snadné použití, údržbu a také dlouhou životnost. Nejčastěji mají šest nebo dvanáct otvorů. Na trhu se už ale objevují i samostatné silikonové košíčky, které nemusíte ani vymazávat a vysypávat, ani do nich vkládat papírový košíček. Bábovičky jdou po upečení snadno vyklopit.

 • Než budete formu nebo jednotlivé silikonové košíčky plnit, nezapomeňte je položit na plech, se kterým je rovnou vložíte do trouby. Formy nejsou pevné a proto se s nimi po naplnění špatně manipuluje.
Mlsni.si Vla
ZDROJ: Mlékárna Hlinsko

TIP:

Slyšeli jste někdy o vla? Jde o holandský dezert, který připomíná šódó. Tradičně se vyrábí z mléka, cukru a vajec. Rychleji a snáz lze však vyrobit za pomoci škrobu podobně jako klasický český pudink.

Mléčný dezert Tatra Mlsni.si VLA z plnotučného mléka s krémově vláčnou konzistencí vás nadchne svou lehkostí a skvělou chutí. Vše dokonale doplňují kvalitní marmelády s kousky ovoce. K dostání je ve dvou variantách – s vanilkovou příchutí a jahodami a kakaový s višněmi. Spolu s vláčným muffinem vytvoří skvělou sladkou svačinku.

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
 • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč