0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 potravin, díky kterým posílíte imunitní systém

10 potravin, díky kterým posílíte imunitní systém
sdílet:
Pokud hledáte způsob, jak v období nachlazení a chřipek posílit svůj imunitní systém, dříve než na doplňky stravy se zaměřte na jídelníček sám o sobě. Naplánujte si jídlo tak, abyste do něj dostali co nejvíce následujících potravin.

Citrusy

Většina lidí se začne po vitaminu C shánět až tehdy, když pocítí první příznaky nachlazení a nemoci. Je to především proto, že vitamin C v citrusech obsažený zvyšuje produkci bílých krvinek, které umí účinně bojovat s infekcí. Mezi nejpopulárnější citrusy patří grapefruity, pomeranče, mandarinky, citrony a limety. Tělo si samo tento vitamin neumí vytvořit, proto je jeho denní příjem prakticky nutností. Výhodou je, že všechny vyjmenované citrusy jej obsahují v hojném množství. Pokud nechcete nebo nemůžete konzumovat toto ovoce v celku, použijte jeho šťávu do salátu jako zálivku. I to se počítá!

Červené papriky

Nejsou to ovšem jen citrusy, které obsahují vysoký podíl vitaminu C. Červené papriky jej totiž obsahují až dvojnásobek a navíc jsou také bohatým zdrojem beta-karotenu. Kromě posilování imunity vitaminem C do sebe také konzumací červených sladkých paprik dostáváte tento karotenoid, který má pozitivní vliv na vaše oči a pokožku.

Brokolice

Brokolice je doslova nabitá různými vitaminy a minerály. Najdeme v ní například vitaminy A, C a E, stejně tak i mnoho antioxidantů a vlákniny. Obecně je brokolice jednou z nejzdravějších druhů zeleniny, které si můžete dopřát. Klíčem k tomu, jak v ní zachovat co nejvíce vitaminů, je ji vařit, případně dusit či napařovat co nejméně. A nebo ještě lépe – vůbec.

Česnek

Česnek je ingrediencí, která má výsostné místo v mnoha populárních kuchyních světa. Už starodávné civilizace zřejmě věděly o jeho zázračných účincích v boji proti infekci. Podle některých studií může česnek také snižovat krevní tlak a zpomalovat proces kornatění tepen. Nezapomeňte proto česnek do jídla přidávat co nejčasteji!

Zázvor

Závor je hned další potravinou, ke které se lidé uchylují, pokud cítí, že na ně „něco“ leze. Zázvor může přispívat ke snižování zánětu, což může pomoci při bolestech v krku, ale i v případě dalších zánětlivých onemocnění. Některým lidem pomáhá například i s nevolností. Obecně ale zázvor při dlouhodobém používání může pomoci i v boji s chronickými bolestmi.

Špenát

I špenát je potravinou bohatou na vitamin C, obsahuje mnoho antioxidantů a beta-karotenu, tedy látek, které umí účinně zvýšit schopnosti a obranyschopnost našeho imunitního systému. Stejně jako u brokolice je nejlepší, pokud špenát projde co nejmenší tepelnou úpravou, aby si zachoval maximum svých živin. Nicméně je potřeba zmínit, že krátké povaření zvýší obsah vitaminu A.

Jogurt

Kupujte jogurty, například řecké, které už na obalu hlásají, že obsahují „živé a aktivní kultury“. Tyto kultury pomohou stimulovat imunitní systém, aby mohl lépe a účinněji bojovat proti nemocem. Snažte se jíst bílé jogurty namísto těch, které jsou ochucené a tím pádem i přesycené cukrem. I obyčejný jogurt totiž může být skvělým zdrojem vitaminu D. Ten pomáhá regulovat imunitní systém a má se za to, že posiluje přirozenou obranyschopnost našeho těla proti nemocem.

Mandle

Když přijde na prevenci a boj proti chřipce, na pomyslném trůnu důležitosti střídá vitamin C vitamin E. Ten je totiž klíčem ke zdravému imunitnímu systému. Jde o vitamin rozpustný v tucích. Najdeme ho především v ořeších, hlavně v mandlích. Například polovina hrnku neloupaných mandlí obsahuje téměř 100% doporučeného množství denního množství vitaminu E.

Kurkuma

Jasně žluté koření, které je neodmyslitelnou složka kari, bylo od pradávna používáno jako protizánětlivý lék k léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Výzkumy ukázaly, že vysoké koncentrace kurkuminu, který propůjčuje kurkumě výraznou barvu, pomáhají snižovat poškození svalů způsobené cvičením.

Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
  • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
  • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
  • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! ...
Nejlepší rajčatové saláty
  • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit