0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 potravin, díky kterým posílíte imunitní systém

10 potravin, díky kterým posílíte imunitní systém
sdílet:
Pokud hledáte způsob, jak v období nachlazení a chřipek posílit svůj imunitní systém, dříve než na doplňky stravy se zaměřte na jídelníček sám o sobě. Naplánujte si jídlo tak, abyste do něj dostali co nejvíce následujících potravin.

Citrusy

Většina lidí se začne po vitaminu C shánět až tehdy, když pocítí první příznaky nachlazení a nemoci. Je to především proto, že vitamin C v citrusech obsažený zvyšuje produkci bílých krvinek, které umí účinně bojovat s infekcí. Mezi nejpopulárnější citrusy patří grapefruity, pomeranče, mandarinky, citrony a limety. Tělo si samo tento vitamin neumí vytvořit, proto je jeho denní příjem prakticky nutností. Výhodou je, že všechny vyjmenované citrusy jej obsahují v hojném množství. Pokud nechcete nebo nemůžete konzumovat toto ovoce v celku, použijte jeho šťávu do salátu jako zálivku. I to se počítá!

Červené papriky

Nejsou to ovšem jen citrusy, které obsahují vysoký podíl vitaminu C. Červené papriky jej totiž obsahují až dvojnásobek a navíc jsou také bohatým zdrojem beta-karotenu. Kromě posilování imunity vitaminem C do sebe také konzumací červených sladkých paprik dostáváte tento karotenoid, který má pozitivní vliv na vaše oči a pokožku.

Brokolice

Brokolice je doslova nabitá různými vitaminy a minerály. Najdeme v ní například vitaminy A, C a E, stejně tak i mnoho antioxidantů a vlákniny. Obecně je brokolice jednou z nejzdravějších druhů zeleniny, které si můžete dopřát. Klíčem k tomu, jak v ní zachovat co nejvíce vitaminů, je ji vařit, případně dusit či napařovat co nejméně. A nebo ještě lépe – vůbec.

Česnek

Česnek je ingrediencí, která má výsostné místo v mnoha populárních kuchyních světa. Už starodávné civilizace zřejmě věděly o jeho zázračných účincích v boji proti infekci. Podle některých studií může česnek také snižovat krevní tlak a zpomalovat proces kornatění tepen. Nezapomeňte proto česnek do jídla přidávat co nejčasteji!

Zázvor

Závor je hned další potravinou, ke které se lidé uchylují, pokud cítí, že na ně „něco“ leze. Zázvor může přispívat ke snižování zánětu, což může pomoci při bolestech v krku, ale i v případě dalších zánětlivých onemocnění. Některým lidem pomáhá například i s nevolností. Obecně ale zázvor při dlouhodobém používání může pomoci i v boji s chronickými bolestmi.

Špenát

I špenát je potravinou bohatou na vitamin C, obsahuje mnoho antioxidantů a beta-karotenu, tedy látek, které umí účinně zvýšit schopnosti a obranyschopnost našeho imunitního systému. Stejně jako u brokolice je nejlepší, pokud špenát projde co nejmenší tepelnou úpravou, aby si zachoval maximum svých živin. Nicméně je potřeba zmínit, že krátké povaření zvýší obsah vitaminu A.

Jogurt

Kupujte jogurty, například řecké, které už na obalu hlásají, že obsahují „živé a aktivní kultury“. Tyto kultury pomohou stimulovat imunitní systém, aby mohl lépe a účinněji bojovat proti nemocem. Snažte se jíst bílé jogurty namísto těch, které jsou ochucené a tím pádem i přesycené cukrem. I obyčejný jogurt totiž může být skvělým zdrojem vitaminu D. Ten pomáhá regulovat imunitní systém a má se za to, že posiluje přirozenou obranyschopnost našeho těla proti nemocem.

Mandle

Když přijde na prevenci a boj proti chřipce, na pomyslném trůnu důležitosti střídá vitamin C vitamin E. Ten je totiž klíčem ke zdravému imunitnímu systému. Jde o vitamin rozpustný v tucích. Najdeme ho především v ořeších, hlavně v mandlích. Například polovina hrnku neloupaných mandlí obsahuje téměř 100% doporučeného množství denního množství vitaminu E.

Kurkuma

Jasně žluté koření, které je neodmyslitelnou složka kari, bylo od pradávna používáno jako protizánětlivý lék k léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Výzkumy ukázaly, že vysoké koncentrace kurkuminu, který propůjčuje kurkumě výraznou barvu, pomáhají snižovat poškození svalů způsobené cvičením.

Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč