1 Kdo vyrobil první donuty?
Původ prvních amerických koblih bychom pravděpodobně našli v Nové Anglii u osadníků z anglického hrabství Hertfordshire, kteří si s sebou ze své rodné země přivezli recept na kynuté pečivo „Hertfordshire nuts“, kterému se také říkalo „Dow-Nuts“. Je trochu nejasné, které jméno přišlo jako první, zda Hertfordshire Nuts nebo Dow-Nuts. Ačkoli Hertfordshire Nuts se datují k kuchařské knize z roku 1750 a Dow-Nuts k rukopisu z doby kolem roku 1800, oba termíny mohly být používány současně.
2 Kde se v názvu pečiva bez ořechů vzal ořech?
Anglický výraz „doughnut“ se skládá ze dvou slov – dough (těsto) a nut (ořech), což se nám může zdát trochu podivné, když si uvědomíme, že v donutech obvykle žádné ořechy nenajdeme. Ale i to má své vysvětlení. Původní pečivo (zmiňované Hertfordshire Nuts nebo také Dow-Nuts) totiž nemělo charakteristické díry a svou velikostí i tvarem se podobalo vlašským ořechům (anglicky walnuts). Koho by to při pohledu na moderní donuty napadlo?
3 Proč mají donuty uprostřed díru?
Když se ve třicátých letech 20. století staly donuty populárními, zjistili kuchaři, že se smaží rovnoměrněji, pokud z koblihů předem vykrojí střed.
4 Jakou roli sehrály donuty v první a druhé světové válce?
Během první světové války se dobrovolníci Armády spásy snažili zvýšit morálku vojáků domácím jídlem. Nejprve to zkusili s koláči, ale zjistili, že jejich pečení v provizorních vojenských podmínkách je nepraktické. Zato koblihy se daly smažit na táborových kamnech a vojáci si je spojovali s domovem.
Koblihy pro vojáky nechyběly ani ve druhé světové válce. Americký Červený kříž tehdy provozoval tzv. donut-mobily. Nákladní automobily vybavil stroji na koblihy a gramofony. Mladé dobrovolnice pak s nimi jezdily za unavenými vojáky na frontě, smažily jim čerstvé koblihy a pouštěly jazzové šlágry.
5 Jak donuty zachránily hladovějící?
Armáda spásy navázala na svou pozitivní zkušenost z první světové války a během Velké hospodářské krize krmila bezdomovce smaženým pečivem a horkou kávou. V New Yorku tehdy za jediný měsíc údajně rozdala neuvěřitelných 2,5 milionu koblih.
6 Proč američtí policisté milují donuty?
Když se ve 40. a 50. letech 20. století staly v USA běžné policejní automobilové hlídky, jednou z mála restaurací otevřených během směn i v době, kdy jsou bistra a restaurace zavřené, byly obchody s koblihami. Ty podobně jako pekárny otevírají brzy, a tak se strážcům zákona postaraly o snídani i v době, kdy většina lidí ještě spí. Mnoho obchodů s koblihami se navíc nezdráhalo uvítat policisty i před začátkem otevírací doby, protože policejní auto zaparkované před prodejnou prý pomáhá udržovat veškerou neplechu mimo provozovnu. Policisté si tak zvykli zajít na šálek kávy a donut (nebo dva).
7 Proč donuty miluje Homer Simpson?
Tvůrce postav z animované rodinky Simpsonových Matt Groening prý Homera Simpsona pojmenoval po svém otci, protože měli společnou jednu jedinou věc, a to neovladatelnou lásku ke smaženým koblihám.
Zdroj: www.parade.com/300418/viannguyen/national-donut-day-2014-13-things-you-…