Bílá káva a bramborové placky aneb Co za první republiky jedly dělnické rodiny

sdílet:
Hovězí na madeiře, telecí závitky nebo snad paštika z kachních jater? Taková jídla byste v meziválečném období na stolech dělnických kuchyní hledali marně. V dnešní době hojnosti inspirují pokrmy chudých domácností svou jednoduchostí a sytivostí, přesně podle hesla "za málo peněz spousta muziky".

Jídelníček těžce pracujících byl za první republiky velmi prostý a maso obsahoval jen výjimečně. Dělníci, kteří chodívali za prací do továren (například v Praze se jich tehdy většina nacházela na Smíchově a v Libni), zaháněli hlad jídly jednoduchými a často jednotvárnými.

Na rozdíl od zemědělců, kteří žili na venkově a měli tedy dostupný rozmanitější výběr surovin, z nichž většinu si sami vypěstovali, se dělníci museli spokojit s nabídkou městských trhů. Suroviny, které nakoupili, odrážely také jejich omezené finanční možnosti. A ty mnoho příležitostí k utrácení nedávaly.

Šišky s mákem (2 v 1) a švestkovými povidly

Více

Brambory a zelí, kroupy a hrách

Prvorepublikovou kuchyni chudých domácností charakterizují jídla zemitá, sytivá a jednoduchá. Dělníci si svou selskou, rustikální kuchyni přiváželi s sebou z míst, ze kterých pocházeli. Nejčastěji to byly horské oblasti Čech, Moravy a Slezska, a tak se není čemu divit, že mezi běžnými pokrmy najdeme bramborové placky pečené přímo na kamnech, hustou bramboračku s kroupami, pocukrované lívance či jednoduchou krupicovou kaši.

Brambory v hlavní roli

Více

Základní suroviny se ustálily na zelí, bramborách a kořenové zelenině, pro nízkou cenu byly oblíbené také obiloviny a luštěniny. Jak už jsme zmiňovali, maso bylo spíše vzácností. Pokud už se na stole objevilo, velmi pravděpodobně se jednalo o vedlejší produkt z vaření vývarové polévky. Snídala se bílá káva, většinou náhražková ‚cikorka‘ z praženého kořene čekanky, k ní nějaká buchta nebo žitný chleba.

Brambory a zelí, živobytí celý

Více

Na vařené nudli

I přes svou úspornost byla jídla plná chuti. Hospodyně uvařily z mála hodně a nasytily celou rodinu. Svým mužům připravovaly do kastrůlku do práce syté polévky a další dobroty. Hrdým reprezentantem chudé kuchyně je třeba lepenice z brambor a kysaného zelí, do které někdy kuchařky přidávaly také škvarky či kousky uzeného masa. 

Zelňáky se škvarky

Více

Možná nás dnes překvapí, že hospodyňky tehdy často vařily pokrmy s nudlemi. Těstoviny jim rozhodně nebyly neznámé, ať už jako prosté nudle s mákem nebo zapečené šunkofleky. Samozřejmostí byla jejich domácí příprava. Žádné nudle z pytlíku. 

Dalším typickým jídlem byly knedlíky s vajíčkem, které dodnes patří k oblíbeným způsobům, jak ze zbytků vykouzlit jednoduchou, ale lahodnou večeři. Nejlepší jsou samozřejmě z domácích knedlíků a vajec od slepic z volného chovu. Stejné jako připravovaly mámy z dělnických rodin v meziválečném období. 

THE BEST OF Apetit – Česko & Slovensko

Více

Obchod Apetit