0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bílkoviny = maso, maso = bílkoviny

Komerční sdělení
maso stejk
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Základním stavebním kamenem všech tkání jsou bílkoviny. Poradíme vám, jak stavět chutně. Bílkoviny potřebujeme k růstu, obnově buněk a tkání, tvorbě svalů, produkci hormonů a protilátek. Získáváme je pouze z potravy. Jejich oblíbeným zdrojem je maso. Věnujete-li masu pozornost při nakupování, skladování i přípravě, odmění se vám úžasnou chutí. S našimi tipy to zvládnete na jedničku!

Osvědčené tipy, jak si užít chuť masa na maximum

Maso lze upravovat několika způsoby:

 • Když děláte vývar, vložte maso do studené vody. Nezatáhne se a uvolní šťávu. Přidejte zeleninu i koření. Při dlouhém vaření na mírném plameni a postupném odebírání vzniklé pěny získáte skvělý vývar.
   
 • Máte chuť na vařené maso? Dejte ho naopak do vroucí vody, šťáva zůstane uvnitř.
   
 • Před dušením maso lehce osmahněte. Udrží v sobě šťávu a chuť masa bude výraznější. Použijte cibulový základ s paprikou či kmínem. Maso můžete dusit v celku i nakrájené na větší kousky a nezapomínejte podlévat.
   
 • Guláš dělejte také na cibuli. Po přidání mleté papriky brzy podlévejte, aby nezhořkla.
   
 • Pokud se chystáte maso péct, pečte vždy větší kusy masa, aby se nevysušilo. Tužší části nejprve poduste. Pečené maso nechte před podáváním odpočinout, šťáva v něm se rovnoměrně rozloží a při krájení nevyteče ven. Steakům stačí 10 min, větší pečeně potřebují více času – krocan až 45 min! Zkuste recept od Alberta vepřovou panenku s fíkovou omáčkou.

balené maso

 • Pro dokonalý steak nemusíte mít gril, dá se připravit i na pánvi! Vystačíte si s kvalitním kusem masa, těžkou pánví se silným dnem, olejem, solí a pepřem. Dobré maso nepotřebuje marinování ani hromady koření. Zvolte hovězí roštěnec, pupek, svíčkovou, přední kýtu nebo telecí medailonky. Prémiové hovězí steaky jsou stařené, což znamená, že prošly zráním, kdy získávají křehkost a jemnost. V Albertu najdete široký výběr kvalitních mas. Na vepřový steak doporučujeme krkovici, která je hezky šťavnatá. Všechny druhy vepřového masa by měly být dobře propečené. Výjimkou je panenka, která se zcela propéct nemusí.
   
 • Maso z lednice vyndejte alespoň půl hodiny před úpravou. Kusy tlusté na dva prsty potřebují i hodinku. Steaky nenaklepávejte, jen je párkrát lehce stlačte dlaní. Naporcované steaky se neomývají. Osolte až těsně před vložením na pánev nebo raději až po upečení. Rozpalte pánev. Maso se potřebuje na povrchu rychle zatáhnout, aby zůstalo uvnitř šťavnaté. Během pečení do něj nepíchejte vidličkou. Propečenost ověříte zmáčknutím masa. Čím více klade odpor, tím je propečenější. Hotový steak zakryjte na 10–15 min alobalem, šťáva se v mase rozloží a chuť bude na jedničku. Více o přípravě steaků a skvělé recepty najdete na webu Alberta.

Apetit magazín

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely
 • Zajímavosti

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme...
V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?
 • Suroviny

V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?

Na první pohled se může zdát, že černá mrkev je jen rozmar šlechtitelů zeleniny. Chutná téměř stejně jako ta oranžová, jen má možná o trochu zemitější chuť. Její největší výhodou je ale barva, která dokáže proměnit jídla v umělecký počin! ...

Obchod Apetit