0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Biopotravinou roku 2009 se stal švestkový biodžem

Biopotravinou roku 2009 se stal švestkový biodžem
sdílet:
Českou biopotravinou roku 2009 se stal švestkový biodžem vyráběný společností Heliavita ve spolupráci s firmou TopBio. Vítězové převzali cenu včera večer na slavnostním vyhlášení výsledků v Praze.

Do 8. ročníku soutěže nominovalo 18 výrobců biopotravin celkem 39 výrobků v šesti kategoriích. Švestkový biodžem nadchl porotce nejen vynikající chutí a designem etikety, ale také svým marketingovým konceptem.

Společnost Heliavita v obci Nětčice nedaleko Kroměříže již víc než patnáct let na dvaceti hektarech ekologicky pěstuje pestrou směsici ovocných stromů – od jabloní přes meruňky a broskve až po švestky, hrušky a ořechy. Produkci čerstvého ovoce však byla nucena vždy prodat co nejrychleji. Ve spolupráci s obchodní společností TopBio, a. s., která pomohla s vybudováním zázemí pro výrobu a postarala se o prodej do maloobchodní sítě, se podařilo ovoce zpracovat na vynikající produkt s dlouhodobou trvanlivostí.


Vítězové produktových kategorií

Tradičně nejvíce obsazenou kategorií byla kategorie mlýnské a pekárenské výrobky. Vítězem za rok 2009 se staly Žitné chrupky s česnekem a solí od firmy Antonín Kolinger ASON.

Do kategorie mléko a mléčné výrobky nominovaly dvě mlékárny celkem sedm výrobků. Porota za vítěze určila výrobek Amálka biosmetana ke šlehání 33 % tuku z Lacrumu Velké Meziříčí, která je nadchla skvělou chutí a konzistencí.

Složitý výběr měli porotci v kategorii maso a výrobky z masa, kde vybírali ze šesti nominací. Vítězem kategorie se stalo Biokuřecí maso z českých ekologických farem vyráběné společností Biopark.

Čtyři výrobci nominovali své výrobky do kategorie nápoje. Porotce nejvíce zaujala Rakytníková šťáva 100% od firmy Miloslav Košek – Ekoplanet.

Tentokrát slaběji zastoupenou kategorii výrobky z ovoce a zeleniny naplnila svými biodžemy společnost Heliavita, která nominovala švestkový a meruňkový džem. Vítězem kategorie a zároveň vítězem celé soutěže se stal švestkový biodžem.

V kategorii pochutiny a ostatní potravinářské výrobky spolu boj o přízeň poroty svedly výrobky společností VETO ECO a Amylon. V této kategorii vyhrál NATURVITA Bio Tofu Strips od firmy VETO ECO za výbornou chuť, netradiční zpracování tofu a také za velmi zdařilé grafické zpracování obalů celé řady výrobků.

Do kategorie biovýrobky pro gastronomii nebyla tentokrát nominována žádná novinka.

Soutěž vyhlašuje Potravinářská komora České republiky společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...

Obchod Apetit