Březová míza: přírodní zázrak, který pročistí organismus

sdílet:
Poslední zimní dny jsou na ústupu a příroda se začíná probouzet k životu. Mezi stromy ožívají také břízky: pod jejich kůrou proudí blahodárná březová míza, o kterou je v posledních letech nebývalý zájem. Jak prospívá našemu tělu a kdy je ideální doba pro její sběr?

Břízu bělokorou viděl snad každý, na svých vycházkách do přírody ji ale většinou s nezájmem míjíme. Nepříliš nápadný strom je ve skutečnosti zásobárnou prospěšných látek, které mohou mít na lidské tělo vynikající účinky. Zatímco listy se používají na přípravu bylinkového čaje, březová míza nám pomůže s dokonalou tělesnou očistou.

7 superpotravin, které pomohou s jarním detoxem

Více

Nejlepší doba pro sběr březové mízy

Jakmile stromy procitnou ze zimního spánku, začíná pod kůrou proudit také míza. U břízy nastává toto období již počátkem března, ale pokud v daném roce udeřila tuhá zima a noci jsou ještě chladné, můžeme si počkat až do začátku dubna.

Nejde přitom o žádný výstřelek moderní doby: sběr březové mízy má v některých oblastech mnohasetletou tradici. Její kouzelné účinky znají Rusové, Finové i Kanaďané, kteří jsou ale ve světě prosluli spíše výrobou javorového sirupu.

Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr březové mízy, neotálejte. Chcete-li okusit lahodnou „krev stromů", měli byste to stihnout do doby, než se stromům začnou nalévat pupeny (během této fáze načerpají břízy až 300 l mízy za den). Proudění mízy ustává rychleji, než se nadějete, a ve chvíli, kdy na stromě vyraší první lístečky, budete nejspíš z lesa odcházet s prázdnou.

Mramorová chai bábovka s javorovým sirupem

Více

Jak na sběr březové mízy?

Doby, kdy se do stromů vrtaly hluboké díry, jsou minulostí, a pokud chcete, aby strom vydržel i napřesrok, pamatujte na důležité pravidlo: šetrnost především. Jak tedy při sběru březové mízy postupovat?

 1. Najdeme si zdravou, nepříliš starou břízku (kmen stromu by měl mít průměrně aspoň 30 cm).
 2. Opatrně vyvrtejte do stromu malou dírku o průměru cca 4–5 cm.
 3. Do vyvrtané dírky zasuňte kohoutek nebo třeba brčko, aby mohla míza odtékat.
 4. Z jednoho stromu neodebírejte více než cca 1 litr mízy.
 5. Nakonec strom ošetřete: otvor zalepte štěpařským voskem a vyplňte dřevěným špalíčkem.
 6. Poděkujte stromu za jeho dary, jak se sluší a patří.
   

Při lehkomyslném přístupu může strom zbytečně trpět, nebo dokonce uhynout. Dodržujte tedy při sběru břízové vody daná pravidla. Pokud byste se navíc chtěli vydat do veřejného parku, je dobré vědět, že na čerpání mízy je nutné povolení od majitelů lesa. Jinak by vaše počínání mohlo být považováno např. za porušení lesního zákona.

Březovou vodu však dnes nabízejí už i vybrané prodejny.

3 snadná jídla z lesních hub

Více

Účinky březové mízy

Březová míza je ideální pro nastartování organismu po náročném zimním období. Ať už plánujete jarní očistu nebo chcete posílit imunitu, stačí pár kapek této lahodné tekutiny a brzy můžete pociťovat první výsledky (březová voda se užívá cca 14 dní). 

Co všechno míza obsahuje? Kromě vitaminu C v ní najdeme také celou řadu minerálů (draslík, hořčík, vápník nebo sodík) a důležité antioxidanty. Kromě toho se v ní nachází také xylitol (březový cukr), který má oproti normálním druhům cukru až o 40 % méně kalorií, a navíc nepoškozuje zubní sklovinu. Proto se používá také při výrobě některých bonbónů a žvýkaček.

Přírodní alternativy cukru

Více

Březová mízu má v domácnosti různé využití. Kromě tělesné očisty se používá také při mytí vlasů. Údajně je také skvělým pomocníkem při zánětu průdušek. V Lotyšsku jí dokonce přezdívají „nápoj bohů", právě pro její všestranné využití a vynikající účinky na naše tělo.

A jak březovou vodu využít v kuchyni? Můžete si z ní připravit třeba lahodný březový sirup. Stačí přivést k varu 1 litr mízy, do které přidáme asi 200 g cukru. Nezapomeňte míchat a odstranit pěnu, aby měl sirup tu správnou konzistenci a chuť.

Jste připraveni na pořádnou tělesnou očistu, ale nevíte, jak na ni? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete pár užitečných tipů, které vám s jarním detoxem pomohou.

Související recepty

Související články

 • Novinky a zajímavosti

3 nápady, jak si usnadnit jarní detox

Nenabízíme vám návod na detox krok za krokem. Máme pro vás pomůcky, které vám mohou pomoci nastartovat na jaře tělo a přinést zdravější návyky do všedního dne. Všechny jsou jen dočasné, mají podpořit váš záměr restartovat tělo, odstranit z...
 • Tipy a triky

Jak na jarní očistu podle tradiční čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny se období vhodné pro jarní úklid odehrává mezi 14. únorem a 26. dubnem. V tomto období doporučuje zaměřit svou pozornost na játra, krev a střeva a věnovat jim péči, která je pročistí a povzbudí...
 • Tipy a triky

Pohanka: všestranná superpotravina plná zdraví

Pohanka patří mezi takzvané pseudoobiloviny – z pohledu stravování má podobné vlastnosti jako obiloviny, ale v rostlinném světě patří do čeledi rdesnovité. Jako pseudoobilovina je přirozeně bezlepková a významně pomáhá všem,...
Autor: Petr Šúth

Obchod Apetit