0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Březová míza: přírodní zázrak, který pročistí organismus

Březová míza: přírodní zázrak, který pročistí organismus
sdílet:
Poslední zimní dny jsou na ústupu a příroda se začíná probouzet k životu. Mezi stromy ožívají také břízky: pod jejich kůrou proudí blahodárná březová míza, o kterou je v posledních letech nebývalý zájem. Jak prospívá našemu tělu a kdy je ideální doba pro její sběr?

Břízu bělokorou viděl snad každý, na svých vycházkách do přírody ji ale většinou s nezájmem míjíme. Nepříliš nápadný strom je ve skutečnosti zásobárnou prospěšných látek, které mohou mít na lidské tělo vynikající účinky. Zatímco listy se používají na přípravu bylinkového čaje, březová míza nám pomůže s dokonalou tělesnou očistou.

Nejlepší doba pro sběr březové mízy

Jakmile stromy procitnou ze zimního spánku, začíná pod kůrou proudit také míza. U břízy nastává toto období již počátkem března, ale pokud v daném roce udeřila tuhá zima a noci jsou ještě chladné, můžeme si počkat až do začátku dubna.

Nejde přitom o žádný výstřelek moderní doby: sběr březové mízy má v některých oblastech mnohasetletou tradici. Její kouzelné účinky znají Rusové, Finové i Kanaďané, kteří jsou ale ve světě prosluli spíše výrobou javorového sirupu.

Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr březové mízy, neotálejte. Chcete-li okusit lahodnou „krev stromů", měli byste to stihnout do doby, než se stromům začnou nalévat pupeny (během této fáze načerpají břízy až 300 l mízy za den). Proudění mízy ustává rychleji, než se nadějete, a ve chvíli, kdy na stromě vyraší první lístečky, budete nejspíš z lesa odcházet s prázdnou.

Jak na sběr březové mízy?

Doby, kdy se do stromů vrtaly hluboké díry, jsou minulostí, a pokud chcete, aby strom vydržel i napřesrok, pamatujte na důležité pravidlo: šetrnost především. Jak tedy při sběru březové mízy postupovat?

 1. Najdeme si zdravou, nepříliš starou břízku (kmen stromu by měl mít průměrně aspoň 30 cm).
 2. Opatrně vyvrtejte do stromu malou dírku o průměru cca 4–5 cm.
 3. Do vyvrtané dírky zasuňte kohoutek nebo třeba brčko, aby mohla míza odtékat.
 4. Z jednoho stromu neodebírejte více než cca 1 litr mízy.
 5. Nakonec strom ošetřete: otvor zalepte štěpařským voskem a vyplňte dřevěným špalíčkem.
 6. Poděkujte stromu za jeho dary, jak se sluší a patří.
   

Při lehkomyslném přístupu může strom zbytečně trpět, nebo dokonce uhynout. Dodržujte tedy při sběru břízové vody daná pravidla. Pokud byste se navíc chtěli vydat do veřejného parku, je dobré vědět, že na čerpání mízy je nutné povolení od majitelů lesa. Jinak by vaše počínání mohlo být považováno např. za porušení lesního zákona.

Březovou vodu však dnes nabízejí už i vybrané prodejny.

Účinky březové mízy

Březová míza je ideální pro nastartování organismu po náročném zimním období. Ať už plánujete jarní očistu nebo chcete posílit imunitu, stačí pár kapek této lahodné tekutiny a brzy můžete pociťovat první výsledky (březová voda se užívá cca 14 dní). 

Co všechno míza obsahuje? Kromě vitaminu C v ní najdeme také celou řadu minerálů (draslík, hořčík, vápník nebo sodík) a důležité antioxidanty. Kromě toho se v ní nachází také xylitol (březový cukr), který má oproti normálním druhům cukru až o 40 % méně kalorií, a navíc nepoškozuje zubní sklovinu. Proto se používá také při výrobě některých bonbónů a žvýkaček.

Březová mízu má v domácnosti různé využití. Kromě tělesné očisty se používá také při mytí vlasů. Údajně je také skvělým pomocníkem při zánětu průdušek. V Lotyšsku jí dokonce přezdívají „nápoj bohů", právě pro její všestranné využití a vynikající účinky na naše tělo.

A jak březovou vodu využít v kuchyni? Můžete si z ní připravit třeba lahodný březový sirup. Stačí přivést k varu 1 litr mízy, do které přidáme asi 200 g cukru. Nezapomeňte míchat a odstranit pěnu, aby měl sirup tu správnou konzistenci a chuť.

Jste připraveni na pořádnou tělesnou očistu, ale nevíte, jak na ni? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete pár užitečných tipů, které vám s jarním detoxem pomohou.

Související články

3 nápady, jak si usnadnit jarní detox
 • Zajímavosti

3 nápady, jak si usnadnit jarní detox

Nenabízíme vám návod na detox krok za krokem. Máme pro vás pomůcky, které vám mohou pomoci nastartovat na jaře tělo a přinést zdravější návyky do všedního dne. Všechny jsou jen dočasné, mají podpořit váš záměr restartovat tělo, odstranit z...
Jak na jarní očistu podle tradiční čínské medicíny
 • Tipy a triky

Jak na jarní očistu podle tradiční čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny se období vhodné pro jarní úklid odehrává mezi 14. únorem a 26. dubnem. V tomto období doporučuje zaměřit svou pozornost na játra, krev a střeva a věnovat jim péči, která je pročistí a povzbudí...
Pohanka: všestranná superpotravina plná zdraví
 • Tipy a triky

Pohanka: všestranná superpotravina plná zdraví

Pohanka se v současné době těší stále větší oblibě, což je mimo jiné zapříčiněno její cennou výživovou hodnotou. Její opětovné zařazení do jídelníčku je tím správným krokem ke zdravému stravování. Pohanka dodává lidskému organismu důležité...
Autor: petr.suth

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
 • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
 • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit