
Také už se vám ten dovoz přejídá a říkáte si, že je zhola zbytečný? Jak to tak vypadá, konečně nadešel čas změn. Zelenina a ovoce, ale i mlékárenské a pekařské výrobky od členů Asociace soukromého zemědělství ČR by totiž měly v nejbližší době obohatit nabídku některých obchodních řetězců.
Je to jedna z cest, jak zlepšit ekonomiku zemědělců, zvýšit odbyt jejich výrobků a jak prakticky propagovat potraviny z domácí produkce. Určitě lepší než protestovat na dálnicích nebo bojovat s obchodními řetězci,“ konstatoval tajemník ASZ Jaroslav Šebek s tím, že farmáři budou potraviny dodávat přímo řetězcům.
Na výrobky členů ASZ se mohou těšit zákazníci sítě prodejen Globus, kam by měly dorazit nejdříve. Spolupráce řetězců a soukromých zemědělců ale zdaleka nebude tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. V současné době totiž podle Šebka obě strany dolaďují především technické podrobnosti dodávek. „A obě strany zjišťují, že na takovou situaci nejsou ještě zcela připraveny,“ podotkl Šebek. To potvrdil i jednatel sítě Globus Petr Vyhnálek. Jednání podle něj probíhají zhruba s dvaceti potenciálními dodavateli, dohody o dodávkách zboží se ale blíží k finále jen asi u třech zemědělců. „V zahraničí jsou přímé dodávky regionálních výrobků do obchodních sítí zavedenou tradicí. Tam si obchodníci v podstatě ani nemohou dovolit nemít takové výrobky ve své nabídce,“ poukázal na rozdíly mezi českem a zahraničím Vyhnálek.
Vzhledem k tomu, že jde o malé dodavatele, budou většinou své výrobky dodávat jen do jednoho konkrétního obchodu. Každá z prodejen tak bude mít svoji vlastní nabídku lokálních potravin. Jako zákazníci se můžeme těšit i na hotové výrobky, jako jsou například oloupané, krájené a zabalené brambory.