0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čeští školáci nesvačí a tloustnou

Čeští školáci nesvačí a tloustnou
sdílet:
Čeští školáci tloustnou, protože nesnídají a nesvačí. Hlad pak způsobí, že odpoledne a večer snědí více, než kdyby si jídlo rozdělili do pěti denních dávek. Kila tak rychle přibývají. Podle Jitky Ruskové z poradenského centra Výživa dětí se problém týká třetiny žáků třetích tříd a více jak poloviny sedmáků. „Podle průzkumu má každé desáté dítě mezi sedmi až dvanácti lety nadváhu a každé desáté je obézní. U starších školáků jsou čísla o něco příznivější, nicméně stále je to přes deset procent. Na vině je kromě nedostatku pohybu i nepravidelnost v jídle,“ vysvětlila Rusková.

Snídaně má podle ní tvořit čtvrtinu denního příjmu energie a svačina až 15 procent. „Správná svačina a pravidelná strava přispívají k tomu, že děti jsou ve škole méně unavené a lépe se soustředí, tudíž to, zda dítě snídá a svačí, nebo ne, se může odrazit i v jejich školních výsledcích,“ řekla. Pokud se člověk nenaučí v dětství jíst pravidelně, má s tím problém i v dospělosti.

Zdravá svačina z automatu? Jde to, ale jen někde!

Pro školáky je důležité nejen to, aby svačinu vůbec měli, ale aby měla i správné složení. Jídlo by mělo odpovídat výživovým doporučením pro daný věk. Správná svačina má obsahovat polotučné mléko nebo mléčné výrobky, nízkotučné nejsou vhodné, protože děti potřebují více energie než dospělí. Pro děti také není vhodné celozrnné pečivo, zvláště pro ty nejmenší. Dětský organismus totiž neumí strávit velké množství vlákniny. Tuky by měly být rostlinné a ovoce nebo zelenina by měla být nejméně pětkrát denně. Rodiče by proto měli svým ratolestem chystat poctivé a vyvážené svačiny a neměli by děti odbývat penězi na svačinu.

Záchraným kruhem hozeným dětěm i rodičům je nový projekt, který iniciovalo poradenské centrum Výživa dětí. Jedná se o automaty s potravinami, které schválily nutriční terapeutky. Cereální tyčinky povolily jen s polevou bez takzvaných transmastných kyselin, které zvyšují cholesterol v krvi, a plnotučné mléčné výrobky vyřadily úplně. V nabídce na druhou stranu nechybí například amarantové pečivo, vhodné pro alergiky na mléčnou bílkovinu.

Dítě kvůli nákupu nemusí nosit mince, ale má kartu, která se dá použít jen pro jeden konkrétní automat. Z karty se odečítá cena odebraného jídla. Rodiče si na internetu mohou také zkontrolovat, zda a co dítě jedlo. Projekt by se měl postupně rozšířit do 500 škol, které mají automaty pro dotovaný projekt Školní mléko.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
  • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
  • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč