0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čím krmit kachny a labutě? Namísto pečiva sáhněte po zelenině

Čím krmit kachny a labutě? Namísto pečiva sáhněte po zelenině
sdílet:
Teplá bunda, čepice a staré pečivo do tašky. Tak povětšinou vypadá příprava na zimní procházku, která povede k řece plné labutí a kachen. Bohužel, tento scénář není vydařený, a tak se vyplatí, když obsah své tašky přizpůsobíte stravovacím návykům labutí a kachen. V opačném případě totiž hazardujete s jejich zdravím.

K zimě neodmyslitelně patří procházky a krmení ptáků. A tak lidé v dobré vůli krmí kachny a labutě starým pečivem, vánočním cukrovím i všemožnými zbytky od oběda. Podle ornitologů je ale nanejvýš důležité, abychom respektovali „jídelníček“ vodních pátků a rozhodně ho nevylepšovali o pokrmy, které jsou slané, sladké nebo kořeněné. Stejně tak si musíme dát pozor na pečivo, které může nadělat více škody než užitku.

S pečivem opatrně

Na první pohled by se mohlo zdát, že staré pečivo nemůže labutím či kachnám zásadně uškodit. Opak je ale pravdou, a tak raději ze starého pečiva udělejte strouhanku, která se vám bude hodit při štědrovečerním smažení kapra. Pečivo má pro ptáky totiž nulovou výživovou hodnotu, neboť neobsahuje důležité minerální látky ani vitamíny. Naopak je „bohaté“ na sacharidy, které labutím vysílají signál, že jejich žaludek je sytý. Ve skutečnosti ale ptáci strádají. Zároveň pečivo obsahuje sůl a koření, které nedělá dobře citlivým labutím nebo kachním žaludkům. Nutno podotknout, že pečivo může mít fatální důsledky pro mláďata, která při nadměrné konzumaci pečiva mohou trpět deformací peří a křídel. Následně ptáci nemohou létat, a tudíž je pro ně obtížné najít potravu.

V ideálním případě ptáky pečivem nekrmte. Pokud byste přece jenom měli tuto potřebu, pak pečivo nejdříve usušte, a následně rozmočte ve vodě. Teprve tak budete mít jistotu, že ptákům nepodráždí krk. Zároveň platí, abyste takto upravené pečivo dali ptákům v opravdu malém množství. V neposlední řadě se také ujistěte, zda pečivo není plesnivé nebo příliš posypané solí a kmínem. Jak už ale bylo řečeno, raději sáhněte po lepších surovinách, které doopravdy udělají radost ptačím žaludkům a ušetří práci záchranným stanicím.

Vsaďte na zeleninu i vařenou rýži

Pokud chcete ptákům dopřát opravdovou a zdravou pochoutku, pak sáhněte po zelenině! Kousek hlávkového salátu, nakrájené listy kedlubny nebo polníček patří k ideálním pokrmům, na kterých si ptáci doopravdy smlsnou. Stejně tak jim můžete nabídnout slupky od mrkve, celeru nebo petržele, které by pravděpodobně jinak skončily v koši. Ornitologové také doporučují kukuřici, hrách, žito, pšenici či oves. V případě, že chcete divokým ptákům něco uvařit, pak připravte vařenou rýži. Pozor si dejte pouze na to, abyste ji připravovali v neosolené vodě. Výborným zdrojem důležitých minerálních látek jsou krmné směsi pro vodní ptactvo, které seženete ve většině zverimexů.  

Související články

Apetit magazín

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst každý den chleba?
  • Zdraví a výživa

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst každý den chleba?

Chléb v nejrůznějších podobách provází lidský jídelníček od pradávna. Protože ho lze snadno a levně připravit, navíc je jeho použití všestranné a univerzální, stal se základní potravinou a důležitým pokrmem mnoha lidí po celém světě. S...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč