0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co se děje v těle při detoxikaci?

joga
ZDROJ: Archiv
sdílet:
Detoxikace, toxiny a antioxidanty to jsou pojmy, které slýcháváme poměrně často. Člověk by si řekl, že je to nej nějaký nový trend a rychle přejde. Opak je ovšem pravdou. Detoxikaci znali už před tisíci lety. Jak to ale všechno funguje? Proč se nám v těle toxiny udržují a proč je dobré se jich čas od času tohle vyrovnání organismu vyzkoušet?

Co je detoxikace organismu?

Jednoduše řečeno jde o očistu těla od škodlivin. Detoxikace není žádná novinka, využívá se již tisíce let. Přirozeně se o detoxikační procesy starají játra, ledviny a střeva, můžou se však dostat do bodu, ve kterém se o naše tělo už nestíhají starat. Zvyšující se zanešení souvisí s moderní dobou. Náš organismus je totiž zatěžován například nedostatkem pohybuznečištěním ovzdušístresemnedostatkem spánku a konzumací špatné stravy, která obsahuje chemikálie. 

Proč ji vyzkoušet? 

Tělu a orgánům se zkrátka uleví. Detoxikace je pro naše orgány podobna návštěvě lázní. Prostě si odpočinou a naberou novou sílu. Zanesení organismu má samozřejmě také spousty nežádoucích projevů. Mezi ty nejčastější patří únava, trávicí a žaludeční problémy, migrény a stres. Každý zvládá detox trochu jinak a pozoruje jiné výsledky. Nicméně skoro všichni se shodují na tom, že se do těla dostane nová energie a vitalita.

V čem celý proces spočívá? 

Můžeme si vybrat takzvanou detoxikaci krátkodobou. Ta zabere jen pár dní a je intenzivnější. Především se jedná o striktní úpravu jídelníčku. Z něj by se měla vypustit nezdravá strava, alkohol, cigarety a další škodliviny. Často se setkáme se speciální dietou nebo dokonce výzvou na několik dní. Za takovou nejznámější můžeme považovat tu s konzumací zeleninových šťáv. Někdo dokonce pije jen ty po dobu pěti dní nebo jednoho týdne. Tělu dokážou pomoci, ale po dokončení se často vše vrací do zajetých kolejí. Je tedy dobré ji pravidelně opakovat. 

salát

Dlouhodobého efektu dosáhnete jen se změnou jídelníčku a životního stylu na delší dobu. Nejčastěji se doporučuje vydržet alespoň 4-12 týdnů. V tomto případě ovšem nejde o žádné hladovění. Ve společnosti je zakořeněný například půst před Velikonoci, který trvá 40 dní a na těle jsou znát jasné výsledky. Samozřejmě můžeme pozorovat i příchod některých nežádoucích projevů jako je například bolest hlavy a kloubů, únava či malátnost, ekzém, psychická nevyrovnanost, rýma nebo kašel. Kvůli nim se řada lidí uprostřed detoxikačního procesu necítí dobře a rozhodnou se jej ukončit. Tyto projevy zpravidla přejdou velmi rychle a jsou spojovány se závislostí organismu na některých látkách – například cukru, kofeinu, nikotinu či alkoholu. Skvělým pomocníkem při dlouhodobé detoxikaci je i pohyb, vyzkoušejte například jógu, delší procházky nebo běh. 

Ať už si zvolíte krátkodobou nebo dlouhodobou formu, mějte vždy na paměti pitný režim. Jeho dodržování je pro správný chod detoxikačních procesů velice důležitý. Napomáhá totiž odvádění škodlivin z těla. Hlavním zdrojem tekutin by měla být čistá neperlivá voda, ale někdy je dobré si vychutnat i dobrý bylinkový čaj. 

Co se děje v našem těle během pár týdnů?

  • Týden 1–3: V těle startují detoxikační procesy. Uvolňují se játra, ledviny a jsou často znatelné změny v podobě lepšího trávení. Odeznívá pocit těžkosti po jídle, vylučování se zpravidelní a tělo se velmi intenzivně zbavuje nežádoucích látek. 
  • Týden 4–6: Nastupuje pocit přívalu energie, odeznívají nežádoucí detoxikační projevy (malátnost, podráždění, migrény). Často se zmírňují alergické reakce a klesají škodlivé látky v krvi – například LDL cholesterol. Zlepšuje se kvalita vlasů, nehtů a pleť je viditelně rozzářená. 
  • Týden 7–9: Jedinec si začíná všímat pozitivní změny na těle zvenku i zevnitř. Stoupá produktivita, soustředěnost a energie. Ovšem nejedená se o jednorázový příval, energie má jedinec více a zůstává po celé dny. 
  • Týden 10–12: Játra se zbavila tuku, trávicí i vylučovací soustava funguje jako hodinky, tělo se zbavilo nadbytečného tuku. Je schopné přijímat a dobře zpracovávat živiny. Jednoduše funguje na plné obrátky a je v rovnováze, jelikož není zatěžováno.   

Související články

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč