0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Delia Smith: Žena, která zvýšila v Británii prodej vajec

Delia Smith
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Britská kuchařka a televizní moderátorka se proslavila nejen kuchařským uměním, ale také svou nenuceností a bezprostředností. Delia Smith patří k nejznámějším kulinářským osobnostem v celé Británii. Nikdo jiný nedokázal ovlivnit své diváky a příznivce tak, jako právě ona.

V jedenadvaceti letech začala Delia Smith pracovat v restauraci. Sice z počátku jen myla nádobí, ale propracovala se až na pomocnou kuchařku. Vaření ji začalo bavit natolik, že si půjčila si z knihovny spoustu kuchařských knih a začala podle nich vařit.

Rozuměla si i s The Rolling Stones

První větší zakázku na vaření dostala od Carlton Studios, kdy měla za úkol připravit jídlo na focení. V roce 1969 pak byla přijata jako kulinářská redaktorka pro nový časopis Daily Mirror. Zástupcem redaktora nově vydávaného magazínu byl Michael Wynn-Jones, který se později stal jejím manželem.

Své kuchařské umění ovšem neproslavila jen skrz magazín, ale také díky světoznámé kapele The Rolling Stones, neboť dort, který upekla, byl použit i na obalu alba s názvem Let It Bleed. Roku 1972 Delia Smith založila sloupek v Evening Standard.

  • Na počátku sedmdesátých let se poprvé objevila na televizních obrazovkách na regionální stanici BBC East. 
  • Diváci si ji okamžitě zamilovali, a tak dostala možnost natáčet vlastní televizní show Family Fare, která se na obrazovkách udržela dva roky, mezi lety 1973-1975.
  • Počátkem osmdesátých let byla i občasným hostem v sobotním pořadu BBC pro děti Multicolored Swap Shop, kde děti učila základy vaření.

Prodala dva miliony knih

Roku 1995 vydala knihu Delia Smith’s The Winter Collection, které se prodalo na dva miliony kusů a rázem se stala pátou nejprodávanější knihou celých devadesátých let

V roce 2008 dostala nabídku natočit šestidílnou kulinářskou sérii pro BBC. Ve stejném roce se dočkala její první kniha četných úprav a aktualizace a znovu vyšla pod názvem How to Cheat at Cooking. Není snad ani třeba dodávat, že se opět stala bestsellerem.

  • V roce 2010 měla pětidílnou sérii Delia through the Decades, kdy každá z epizod mapovala jedno desetiletí jejího kulinářského umění.
  • V tom samém roce natočila sérii reklam pro řetězec supermarketů Waitrose.
  • O tři roky později se rozhodla definitivně odejít z televize. Chtěla se věnovat vaření a publikaci svých receptů na online platformách.

Co je Deliin efekt?

V Británii se dodnes často mluví o takzvaném Deliině efektu. Co to znamená? Když se vysílal v Británii její pořad How to Cook, údajně vedl k desetiprocentnímu nárůstu prodeje vajec. A nejen vajec! Zvýšil se prodej mletého masa, cibule nebo pánví na omeletu.

Za svůj život získala i mnohá ocenění, jako například Řád britského impéria. Společně se svým manželem se stala také stala držitelkou většinového podílu ve fotbalovém týmu Norwich City.

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit