0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dobroty z českých i zahraničních hor

Dobroty z českých i zahraničních hor
sdílet:

Slunce pomalu zapadá za horizont a vy naposledy sjíždíte kopec na lyžích nebo snowboardu těšíce se na skvělou zelňačku, která vás zahřeje, sladký germknödel a panáka horkého bombardina na závěr. Podle našich receptů si je můžete hravě připravit doma a kdykoli připomenout!

Poklady z českých hor

Dovolená na horách neznamená jen lyžování, snowboarding a sáňkování, ale také dobré jídlo a pití. Horská kuchyně nabízí jednoduché pokrmy ze surovin, které zahřejí a zasytí. To ocení každý, kdo tráví celé dny na svahu.

 • Jedním z takových jídel je oblíbené krkonošské kyselo připravované z chlebového kvásku, který mu dodává typickou chuť.
 • V Krkonoších si pochutnáte také na tradiční česnečce dříve zvané oukrop nebo křupavé cmundě plněné kyselým zelím a uzeným masem. 
 • Šumavské hory jsou plné hub, proto si zde můžete pochutnat především na smetanové kulajdě plné hříbků a brambor završené zastřeným vejcem, nebo tradičním houbovém kubovi. Kuba je typický i pro oblast Jizerských hor stejně jako jídlo škubánky.
 • Jeseníkách se na zahřátí podává starohorská čočková polévka připravovaná z cibule, slaniny, kořenové zeleniny, brambor a čočky. 
 • Beskydy jsou pak typické vynikající bílou valašskou kyselicou, která je tak vydatná, že ji horalové dřív snídali, aby měli dost síly na práci v lese.

Horské dobroty ze zahraničí

Za zimními sporty se vydáváme také do horských oblastí v zahraničí, zejména do rakouských, italských a francouzských Alp, kde si zase můžeme pochutnat na úplně jiných, výtečných pokrmech.

Rakousko

Milujete lyžování v Rakousku? Připomeňte si ho doma přípravou tradičních tyrolských knedlíčků. Ty klasické jsou špekové, zvané „Speckknödel“, ale připravují se i knedlíky špenátové nebo sýrové. Tradičně se podávají jako hlavní chod s kyselým zelím nebo jako příloha třeba ke guláši.

 • Pro oblast rakouských hor je typický také císařský trhanec zvaný Kaiserschmarrn, což je moučník plný rozinek natrhaný na menší kousky. Trhanec se tradičně namáčí do švestkového kompotu.
 • Typický je také Germknödel, kynutý knedlík plněný povidly, přelitý vanilkovou omáčkou a posypaný mákem s cukrem.

Francie

 • Připravte si francouzskou zapečenou pochoutku z brambor, kysané smetany, cibule a sýru s červenou plísní zvanou Tartiflette.
 • Zahřeje vás sýrové fondue, které představuje doslova obřad. Kousky pečiva se při něm namáčejí do roztavených sýrů. Po konzumaci tohoto pokrmu byste se už ale neměli věnovat žádné aktivitě, je totiž velmi sytý a nějakou chvilku tak budete pravděpodobně trochu přecpaní.
 • Poslední francouzskou specialitou, kterou nemůžeme opomenout, je koláč zvaný tarte Tatin. Koláč je typický tím, že se peče obráceně. Vespod je ovoce, nejčastěji jablka, a navrchu křehké těsto.

Itálie

Atmosféru italské zimní dovolené vám zajisté připomene pořádná dávka bombardina, nápoje pocházející z italského Livigna. Bombardino si připravíte jednoduše.

 1. Smíchejte deci vaječného koňaku s 0,4 deci whisky a stejným množstvím mléka. 
 2. Tekutinu zahřejte na 80 °C, nesmí se však vařit. Poté nápoj nalijte do silnější sklenice nebo hrníčku, ozdobte šlehačkou a bombardino je na světě.
 3. Nebo zkuste ještě luxusnější verzi s kávou, Calimero.

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč