Dokonalé hranolky nejen z brambor

Hranolky
ZDROJ: Magnus Jonasson/Unsplash
sdílet:

Když se řeknou hranolky, většinou si člověk vybaví ty bramborové. Zkusili jste ale například připravit hranolky z celeru, batátů nebo červené řepy? Vyzkoušejte netradiční hranolky a podívejte se s námi, jak docílit dokonalé chuti a křupavosti.

Smažené hranolky milují strávníci po celém světě - ať už samotné, s majonézou či kečupem nebo jako přílohu k masu. Tradičně se připravují z brambor, ovšem fantazii se meze nekladou. Lahodné křupavé hranolky lze připravit i z jiných druhů zeleniny. 

Francie, Španělsko nebo Belgie?

Kdo by se snad domníval, že hranolky pocházejí z kuchyně amerických fastfoodů a jedná se o jídlo moderní uspěchané doby, toho historické údaje jistě překvapí. Bramborové hranolky, jak je známe, vznikly údajně již v 17. století a o jejich původ se přou hned tři národy. 

Vznik prvních hranolek si hrdě nárokují ve Francii, Španělsku a v Belgii. Každý má pro původ krájených smažených brambor svou jedinečnou historku. Za národní jídlo prohlásila hranolky Belgie, čímž si zřejmě vybojovala své pomyslné hranolkové prvenství. V Belgii se hranolky prodávají na každém rohu a najdeme zde také první muzeum hranolků na světě. 

Smažit nebo péct?

Zatímco v Belgii se tradiční hranolky smaží v hovězím loji, doma si je můžeme snadno připravit také v oleji nebo upéct v troubě. Při správné úpravě mohou být hranolky součástí běžného jídelníčku a nemusí se nutně jednat o kalorickou bombu. Stačí je nesmažit či péct až do hněda a dbát na správnou teplotu oleje při smažení. Pokud nenecháme tuk dostatečně rozpálit, hranolky olejem nasáknou a nebudou křupavé ani dobré.

Hranolky nejen z brambor

Přestože hranolky z brambor jsou nejznámější, doporučujeme vyzkoušet i jiné suroviny. 

 • Batáty: Sladké brambory, které chutnají dospělým i dětem. Hranolky z nich můžete připravit i těm nejmenším, pokud je upečete v troubě bez koření jen s pár kapkami kvalitního olivového oleje.
 • Dýně: S troškou kajenského pepře vytvoříte nasládlou lahůdku. Vyzkoušejte náš recept na dýňové hranolky s BBQ omáčkou.
 • Mrkev: Hranolky z mrkve mají velkou výhodu. Snadno se krájí na stejně velké kusy, což je v případě hranolek důležité pro rovnoměrné propečení/smažení.
 • Celer: Celer získává při tepelné úpravě jemnou nasládlou chuť a ve formě hranolek je nejen dokonalou přílohou, ale také skvělým večerním zobáním.
 • Červená řepa: Hranolky z červené řepy jsou neobyčejně chutné díky kombinaci sladké chuti řepy s dostatečnou dávkou mořské soli. 
 • Pastinák: Křupavé hranolky jednoduše připravíte také z pastináku, který podobně jako celer je příjemně nasládlý. Doplníte-li pastinákové hranolky parmazánem, zaručeně zmizí z talíře dříve, než si večer pustíte oblíbený film, ke kterému jste si tuto chuťovku připravili.

Perfektní smažené brambůrky

Perfektní smažené brambůrky

Více

Jak správně připravit hranolky?

 • Smažení. Hranolky se smaží krátce při vysoké teplotě (180 stupňů) a nechají důkladně okapat.
 • Vhodný tuk je takový, který odolává vysokým teplotám sádlo, ghí, palmový tuk, řepkový olej).
 • Hranolky je lepší smažit po menších dávkách. Velká dávka hranolek by  rozpálený olej rychle ochladila. Smažení by trvalo déle a brambory by nasákly příliš mnoho tuku. To by se znatelně projevilo jak v chuti, tak  konzistenci hranolků. 
 • Pečení v troubě. Omyté a osušené brambory pokrájené na hranolky se krátce povaří (4 až 5 minut) v osolené vodě. Slijte je a rovnoměrně rozložte na plech s pečícím papírem. Osolte, opepřete a zakápněte olivovým olejem.
 • Pečte při 200 stupních 20 až 25 minut. Na posledních 5 minut pečení můžeme troubu přepnout na funkci grilu, což jim dodá křupavost.
 • Hranolky můžeme rovněž upéct bez předchozího předvaření, avšak jejich pobyt v troubě se pak prodlouží.

Tip na závěr: Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ hranolků, vždy se snažte o krájení na podobně velké kousky. Díky stejné velikosti budou všechny hranolky rovnoměrně usmažené či upečené.

Související články

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
 • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...
Dejte si domácí hranolky bez smažení
 • Tipy a triky

Dejte si domácí hranolky bez smažení

Mezitím zahřejte troubu na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C a na plechu rozpalte 2 lžíce rostlinného oleje. Pak hranolky smočte v oleji a pečte 30–40 minut. ...
Autor: Šárka Měřičková

Obchod Apetit