Pekelná historie dortu Red Velvet: rudý býval přirozeně, dokud ho neochutnal pan Adams

Red Velvet
ZDROJ: unsplash/Zoe @_imd
sdílet:

Red Velvet dort, Red Velvet muffiny, Red Velvet cupcaky i svíčky s vůní Red Velvet. Červený samet zkrátka milujeme! O původním receptu slavného dortu se sice nedochoval žádný písemný záznam, ale historikům a kulinářským novinářům se podařilo dát dohromady verzi, která mapuje jeho postupný pravděpodobný vývoj.

Než se podíváme na kloub dortu Red Velvet, přiblížíme si jeho předchůdce.

 • První sametový (velvet) dort vznikl zřejmě v 19. století ve Viktoriánské Anglii.
 • Cukráři ho názvem chtěli odlišit od populárních piškotových dortů, které byly poměrně hutné.
 • Sametový dort se připravoval z mandlové mouky, kakaa a kukuřičného škrobu, aby měl nadýchanou strukturu.

Mahagonový a ďáblův

Po sametovém dortu se začaly objevovat jeho blízcí příbuzní, mahagonový (Mahogany Cake) a ďáblův čokoládový dort (Devil’s Food Cake). Recept na ďáblův dort se objevil poprvé ve 30. letech 20. století v novinách na středozápadě USA a byl označen jako vánoční.

Čokoládový dort se zakysanou smetanou a javorovým sirupem

Čokoládový dort se zakysanou smetanou a javorovým sirupem

Více

Zrození červeného sametu 

 • Zásluhy za první Red Velvet sklízí proslulý newyorský hotel Waldorf-Astoria, který ho jako první pod tímto názvem zařadil do svého menu.
 • Recept na červený sametový dort byl ale v tu dobu už rozšířený po celé Americe (s tím, že první údajně pochází z jihu). 
 • O barvě dortu se dodnes vedou spory, někteří se domnívají, že je způsobena chemickou reakcí mezi kakaem a kyselinou z podmáslí, zatímco jiní se přiklání ke zbarvení hnědého cukru.

Southern red velvet cake

Southern red velvet cake

Více

První Velvet s červeným barvivem 

Když prodejce potravinářských barviv a extraktů John A. Adams se svou ženou Betty poprvé v hotelu Waldorf ochutnali dort Red Velvet, doznívala ještě Velká hospodářská krize.

Lidé si nemohli dovolit suroviny, které dortu zajišťovaly pověstnou rudou barvu. A tak manžele napadl malý trik. Ve 40. letech 20. století vydali recept na dort, do kterého se přidávalo červené potravinářské barvivo. 

Víte že... někteří cukráři se kvůli malým přídělům cukru a podmáslí za druhé světové války rozhodli přidávat do svých dortů šťávu z červené řepy? Tento trik se uchytil a dodnes můžete najít recepty na Red Velvet, které šťávu z červené řepy zahrnují.

Red Velvet Cake k 15. narozeninám Apetitu

Red Velvet Cake k 15. narozeninám Apetitu

Více

Další zásluhy se připisují také americké kuchařce Irmě S. Rombauerové, která v roce 1943 recept na Red Velvet vydala ve své knize The Joy of Cooking. Zahrnoval mimo jiné i umělé máslové aroma.

Red Velvet je americkou hvězdou

 • Red Velvet Američané milují a dnes je neodmyslitelnou součástí oslav Dne nezávislosti a Juneteenthu (Den nezávislosti černochů) –⁠ červené potraviny symbolizují krev prolitou během otroctví a občanské války. 
 • New York si může připsat zásluhy za populární Red Velvet cupcaky, které začala prodávat pekárna Magnolia Bakery v roce 1996.
 • Dort je známý po celém světě a obrovský boom zažil v roce 1989, kdy se objevil ve filmu Ocelové magnolie, v němž si jednu z hlavních rolí střihla zpěvačka Dolly Parton. 

Související články

Ochutnejte slavné zahraniční krémové dorty
 • Zajímavosti

Ochutnejte slavné zahraniční krémové dorty

Chcete okusit opravdu světový zákusek, ve kterém se snoubí lehké či vláčné těsto s neodolatelným krémem? Cestujte s námi do Norska, USA, viktoriánské Anglie či na Jamajku a připravte si doma čtyři světově proslulé krémové dorty ještě dnes. ...
Mechový dort: Hit Instagramu i milovníků zdravějších dezertů
 • Zajímavosti

Mechový dort: Hit Instagramu i milovníků zdravějších dezertů

Je zelený, nadýchaný a fotogenický. Mechový dort je díky svému složení také zdravější alternativou mlsání. Nenechte se zmást, typickou zelenkavou barvu nezískal od potravinářského barviva, ale díky špenátu. Jeho chuť si získá i zapřisáhlé...
Autor: Karolína Waberová

Obchod Apetit