0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historické sklepy v Brně se opět po roce otevřou

Historické sklepy v Brně se opět po roce otevřou
sdílet:
Díky festivalu Víno z blízka dostane veřejnost příležitost projít si dva unikátní historické vinné sklepy v ulici Hlinky v Brně, které nebývají běžně přístupné.

Prostory sklepů v ulici Hlinky jsou součástí pravděpodobně nejrozsáhlejšího komplexu vinných sklepů na jižní Moravě. Unikátní historické sklepy pod Žlutým kopcem si návštěvníci mohou projít 7. prosince v rámci Velké degustační soboty, kterou vyvrcholí festival Víno z blízka. „Brno bylo kdysi vstupní branou do vinařské jižní Moravy a sklepy v ulici Hlinky jsou toho důkazem, víno se tu vyrábělo i skladovalo. Většina z nich je ale veřejnosti normálně nepřístupná,“ říká Eva Kvapilová, manažerka festivalu Víno z blízka. „Díky vstřícnosti soukromého majitele se alespoň na jeden den podaří zpřístupnit veřejnosti sklepy Na Kantnýři a sklep Hlinky 52,“ dodává.


Nahlédnout do minulosti


Podle odborníků pocházejí první zmínky o původních vinařských sklepích v tomto místě z raného novověku, kdy se na brněnském Žlutém kopci pěstovala vinná réva. Doložitelná zmínka o Vinařství Alois Reissmann ve sklepích na Hlinkách v Brně pochází z roku 1868. Rozsáhlý komplex historických sklepů na Hlinkách 56, který je znám jako sklep Na Kantnýři, se zachoval prakticky v původním rozsahu a podobě. Komplex je ukrytý pod parcelami pěti vlastníků s celkovou délkou chodeb stovek metrů a veřejnosti nejsou běžně otevřeny.

„V prostorách ulice Hlinky 56–58 byl původně provozován rozsáhlý velkoobchod s vínem dováženým z jižní Moravy i ze států jižní Evropy. Prastrýc restituentů těchto sklepů pak v období první světové války z Itálie přivezl do Brna dokonce recepturu na kořeněné víno, které později v České republice vešlo ve známost jako Metropol,“ popisuje Juraj Flamik, ředitel festivalu Víno z blízka. Po znárodnění obhospodařovaly rozsáhlé nemovitosti Moravské vinařské závody. „V posledních desetiletích nebyly sklepy zásadně rekonstruovány a jejich vybavení zůstalo překvapivě v původním stavu. I díky tomu čeká na návštěvníky autentický zážitek,“ popisuje Eva Kvapilová.

Do historických brněnských vinných sklepů můžete nahlédnout díky festivalu Víno z blízka v sobotu 7. prosince.
Více na www.vinozblizka.cz
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Hřejivé podzimní polévky
  • Tipy redakce

Hřejivé podzimní polévky

Jak zahřát tělo i duši v podzimních sychravých dnech? Nejlépe vydatnou horkou polévkou! Podzimní stálicí je dýňová, ale skvěle zahřeje i polévka z květáku, celeru nebo mrkve. Zužitkujte letní úrodu a připravte si dokonalý pokrm v barvách a...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit