0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Italská vína doprovázejí českou kuchyni — 1. díl

červené víno - přípitek
ZDROJ: Pexels.com
sdílet:

Italský úřad pro zahraniční obchod (ICE), jakási obdoba českého CzechTrade, si dal za úkol ukázat, že italská vína jsou nejen zajímavá a vynikající, ale i perfektně pasují k tradičním českým a moravským pokrmům. Oslovuje postupně zajímavé pražské restaurace a společně s nimi sestavuje menu. Některá z vín už nyní prodává Wine Food Market, ta ostatní se na večeřích snaží najít své prodejce. V restauraci Gran Fama ve Vladislavově ulici se o přízeň obchodníků ucházela vína z oblasti Piemonte.

Barbera d´Asti Gradale 2005 DOC (Villa Terlina) doprovázelo první studený předkrm, zaječí paštiku na tmavém domácím chlebu s brusinkami a mandlovými lupínky, doplněnou sušenou švestkou ve slaninovém kabátku. Rodinná firma Azienda Agricola Villa Terlina se rozkládá na sedmi hektarech vinic v srdci Piemontu, kde tradičními i moderními biodynamickými postupy pěstuje pouze autochtonní odrůdy (Barbera, Nebbiolo a Uvalino). Představené víno Gradale má širokou strukturu, je měkké, s typickými sladkými známkami po červeném ovoci a koření. Otevírá se poměrně brzy, může být proto konzumováno mladé, ale časem získává na plnosti.

Barbera d’Alba Superiore (Veglio Michelino & Figlio) doplnilo druhý studený předkrm, čerstvě uzená kachní prsa s brusinkovo-balzamikovou redukcí na variaci listových salátů. Společnost Veglio Michelino & Figlio je z vinařské oblasti Diano d’Alba – Montelupo Albese. Toto tělnaté víno s příjemnou kyselinkou zraje jeden rok v dubových sudech ze Slovinska a dozrává minimálně šest měsíců v lahvi.

Barbaresco DOCG 2005 Gianmate (Giacosa Fratelli SRL) se snoubilo s teplým předkrmem, pečenou křepelkou se slaninovým kabátkem, plněnou kaštanovou fáší. Giacosa Fratelli je rodinný podnik založený v roce 1895 v jedné z nejlepších oblastí vín Barolo.  Během desetiletí se zaměřil na výrobu co nejkvalitnějších vín oblasti Neive a Basarin. V poslední době se snaží vycházet vstříc chuti spotřebitelů, kteří podle něj požadují strukturovaná kulatá červená vína. Sází proto na kombinaci moderních výrobních postupů a jedinečnost vinařské oblasti. Představené víno pochází z odrůdy Nebbiolo, od rubínové barvy přechází do granátově červené, má výraznou, ale jemnou vůni se známkami fialek a chuť suchou, měkkou, jemně sametovou a plné tělo.

červené víno barbaresco
 
Barolo Manzoni 2004 DOCG (Fratelli Ferrero) se podávalo k hlavnímu chodu, daňčí pečeni s listovým špenátem se smetanou a česnekem a s bramborovými miniknedlíky. Vinařství Fratelli Ferrero se nachází v srdci oblasti Barolo. Velký důraz klade na používání co nejméně chemických produktů. Na rozloze 4,5 hektaru pěstuje kvalitní vína Barolo. Ve sklepích z roku 1750 každoročně vyrobí 2000 lahví Cru Barola Manzoni a 7500 lahví Barola Gattera Bricco Luciano. Vína nejsou filtrovaná. Celkem vyprodukuje 22 tisíc lahví ročně. Barolo Manzoni 2004 má rubínově červenou barvu, výraznou vůni se známkami oříšků, tabáku a sušeného ovoce a plnou, harmonickou a vytrvalou chuť.


  červené víno barolo


Na závěr se k domácí čokoládové pralince degustovalo Moscato d'Asti DOCG (Vallebelbo). Pahorky kolem městečka Santo Stefano Belbo zrodily víno slámově žluté barvy se zlatavými odlesky; ovocné, výrazně aromatické vůně se známkami akátového medu a květů a nasládlé, aromatické a vyvážené chuti. Skvělé zakončení.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Hřejivé podzimní polévky
  • Tipy redakce

Hřejivé podzimní polévky

Jak zahřát tělo i duši v podzimních sychravých dnech? Nejlépe vydatnou horkou polévkou! Podzimní stálicí je dýňová, ale skvěle zahřeje i polévka z květáku, celeru nebo mrkve. Zužitkujte letní úrodu a připravte si dokonalý pokrm v barvách a...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit