0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se projíst k dokonalosti

Jak se projíst k dokonalosti
sdílet:
To, co jíme, a kolik toho jíme, má vliv nejen na naše zdraví, ale i na naši výkonnost a schopnost se koncentrovat. V Německu dokonce Společnost pro výživu stanovila deset pravidel stravování, která mají našim sousedům pomoci cítit se fit na duši i po těle. Inspirujte se.
 1. Jezte pestře. Neexistují ‚zakázaná‘ nebo ‚nezdravá‘ jídla. Vše záleží na tom, kolik toho sníte a jak potraviny zkombinujete.
 2. Víckrát denně si dopřejte celozrnné pečivo nebo těstoviny. Neobsahují příliš mnoho tuku, zato mají dostatek minerálních látek a stopových prvků. Zkuste například tyto lehoučké farfalle s tuňákem, olivami a kapary.
 3. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Nejlepší je samozřejmě ta čerstvá a dopřát byste si měli až pět porcí denně.
 4. Dopřejte si denně mléko nebo mléčný produkt a jednou týdně rybu. Mléko je zdrojem kalcia, v rybách je ukrytý jód a omega-3 mastné kyseliny. Doporučujeme šťavnatého lososa s jarní cibulkou.
 5. Omezte tuk. Snažte se konzumovat pouze 70 až 90 g tuku denně, nejzdravější jsou pochopitelně tuky rostlinného původu. Dávejte si pozor na přídavné tuky v uzeninách, mléčných výrobcích a pečivu.
 6. Vyhybejte se nadužívání soli a cukru. Sladkosti či doslazované nápoje si dopřejte jen příležitostně. A místo soli zkuste raději česnek či bylinky.
 7. Pijte přibližně 1,5 litru tekutiny denně. A alkoholu se spíše vyhněte.
 8. Pokud se musíte denně stravovat v kantýně nebo fastfoodu, zvyšte příjem ovoce a zeleniny, abyste si doplnili chybějící vitaminy.
 9. Při jídle se soustřeďte pouze na jídlo! Zapomeňte na sledování televize či zapnutý počítač. Jídlo si vychutnejte: budete se cítit nejen sytí, ale i odpočatí.
 10. Hlídejte si váhu. Pokud se budete pravidelně vážit a denně si dopřejete alespoň minimum pohybu (schody místo výtahu, půlhodinová procházka), snáze si udržíte linii.
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická
 • Zajímavosti

Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická

Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku...

Obchod Apetit