0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jarní cibulka: chutná, zdravá a vypěstovat ji zvládne každý

peter-wendt
ZDROJ: peter-wendt
sdílet:
Běžná jarní cibulka, která je k dostání po celý rok, dovede každému jídlu dodat správný šmrnc. Navíc ukrývá zdraví prospěšné látky. Snadno ji můžete pěstovat i doma, postačí k tomu zrecyklovat její odřezky.

Je zdravá a také chutná. Její jemnější chuť a křehkost umí přesvědčit i odpůrce klasické žluté cibule. Často se používá k posypání například krajíce chlebu, míchaných vajíček či vařených brambor. Dovede být univerzální ozdobou prakticky všech slaných pokrmů podobně jako pažitka nebo petržel. Ve skutečnosti nejde o jiný druh, jen o mladou běžnou žlutou kuchyňskou cibuli. Vyznačuje se dlouhým štíhlým stonkem s kořínky, který se rozvětvuje do vějíře dutých šťavnatých listů.  

Cibulková všestrannost 

Má nezastupitelnou roli v přípravě asijských jídel nebo v zapékaných pokrmech. Své místo také zastává ve frittatě nebo omeletách. Dokonce se přidává i do slaných koláčů.  Zakomponovat ji můžete s pomocí našich receptů například do slaného koláče s kozím sýrem nebo z ní připravte smaženky.  

Ve studené kuchyni se bez ní neobejdou pomazánky a dipy, přidává se i do salátů a zavařenin. Výborná je přepůlená a opečená na pánvi nebo na grilu, kde krásně zkaramelizuje. Stačí ji osolit, opepřit a podávat s masem či rybou jako přílohu. 

Do skleničky s ní!  

Pokud chcete mít listy jarní cibulky k dispozici neustále, odřízněte a uschovejte její spodní část s kořínky. Když ji umístíte do skleničky s vodou, růst listů se obnoví. Za pár dní už můžete opět odřezávat nať. Čas od času je třeba vyměnit vodu, jinak je pěstování bezúdržbové. Jakmile se kořeny rozrostou, můžete cibulku přesadit do hlíny. Takhle můžete být zásobeni zelenou natí, kdykoli budete potřebovat.  

Pro uskladnění zelené jarní cibulky, je nejvhodnější chladné a tmavé místo, kde vydrží v kondici zhruba pět dní. 

Pro lepší obranyschopnost organismu 

Jarní cibulka obsahuje důležité vitaminy jako B1, B2, C, A nebo K. Je také dobrým zdrojem mědi, fosforu, draslíku, manganu, hořčíku nebo kyseliny listové.  Díky těmto látkám má pojídání syrové jarní cibulky antioxidační a antimikrobiální účinky. To ocení zejména imunitní systém.  

Související články

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč