Ačkoli jsou sójové boby malé, ve společnosti způsobují veliké diskuse. Každá vědecká studie popírá tu předchozí, někde se dočteme, že je sója zdravou surovinou, některé články před ní varují. Čím tedy sójové produkty mohou škodit a máme sóju zařadit do jídelníčku?
Co má sója za problém?
Sója obsahuje fytoestrogen, což je látka podobná ženskému hormonu estrogenu. O působení fytoestrogenu existují výzkumy, které naznačují, že může ovlivňovat hormonální hladiny v těle. Doporučuje se proto ženám v menopauze, zároveň se však sója přidává do výrobků pro malé děti. Jednoznačnost tedy neexistuje.
Co sója ještě obsahuje?
Sójové boby obsahuji 33–35 % bílkovin, 15-29 % tuku a zbytek tvoří převážně sacharidy. Obsahují veškeré aminokyseliny, které naše tělo potřebuje. Dále je bohatá na lecitin snižující hladinu cholesterolu i na nenasycené mastné kyseliny, omega 3 prospěšné látky nevyjímaje.
- Sója obsahuje vitaminy skupiny B i E, draslík, hořčík, vápník a železo.
- Zároveň se v sóje nacházejí antinutriční látky, které omezují trávení bílkovin. Kvašením bobů (fermentací) však mizí.
Jaké sójové produkty tedy konzumovat?
Západní svět průmyslově zpracovanou sóju hojně využívá, anchází se tedy i v produktech, kde bychom to nečekali (např. zmrzlina). Japonci sní průměrně 8 g fermentované sóji denně. Západní svět má denní příjem několikanásobně vyšší, a navíc ve špatné úpravě.
- Fermentací se sója nejen zbaví antinutričních látek, stává se také silným antioxidantem, zdrojem vitaminu K2, bílkovin i probiotik.
Tempeh
Někdy se označuje jak sójový sýr, ten však připomíná jen vzdáleně a pouze vizuálně. Tempeh tvoří slisované celé sojové boby, které se nechávají prorůst ušlchtilou plísní. Má charakteristickou chuť, která se někdy zvýrazňuje uzením.
- Tempeh se dá nakládat, smažit, vařit či péct. Je skvělým oživením salátů, ale také náhradou masa v omáčkách.
- Tempeh je typický pro indonéskou a malajsijskou kuchyni, je nezbytnou součástí balijského pokrmu gado-gado.
Natto
Nattó je specifický tradiční japonský pokrm, typický pro japonskou kuchyni. Jde o lepkavé slizké jídlo ze sójových bobů, které byly naočkovány bakteriemi Bacillus subtilis. Má silné aroma a chuť. Podle průzkumu z roku 2009 považuje 70 % Japonců chuť natto za příjemnou.
- Ze všech sójových produktů obsahuje nattó nejvíce vitaminu K2, má silnou chuť i aroma.
- Síla aromatu většinu západních strávníků odrazuje od jídla.
- V Japonsku je však oblíbenou snídaní, často se také podává s rýží.
Miso
Miso je slaná fermentovaná sójová pasta, která se využívá k dochucení polévek i pomazánek.
- Miso je zdrojem prospěšných látek, stejně jako sójová omáčka.
- V supermarketech ji nenajdete, raději zajděte do zdravé výživy či do asijských potravin.
Tofu
Tofu nepatří mezi výrobky z fermentované sóji. V rozumném množství ale jeho konzumace neuškodí. Hodí se do stir-fry receptů jako náhrada masa. Můžete ho opékat, grilovat i vařit.
Sója není novinka
Sóji existuje devět druhů, jedná se o jednoleté či vytrvalé byliny rostoucí v subtropech i mírném pásu Starého světa a řadíme ji k luštěninám.
- V Číně ji pěstují už od roku 1100 před naším letopočtem, není tedy překvapením, že se v Asii obecně těší veliké oblibě a dlouhé tradici.
- Sója je základem pro sójové omáčky, tofu, tempeh, miso a další produkty, které mají v Asii staletou tradici. Jsou také hlavními zdroji bílkovin při rostlinné stravě.
- Syrové sójové boby se zpracovávají nebo se fermentují.
Zdroje informací: NIH National Library of Medicine – Soy and phytoestrogens: possible side effects, Apetit