0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kam o víkendu? Na Festival otevřených sklepů

Kam o víkendu? Na Festival otevřených sklepů
sdílet:
Již po čtrnácté otevřou jihomoravští vinaři své sklepy. Víkendový svátek si letos milovníci vína vychutnají v pěti obcích v okolí Mutěnic, kde své produkty nabídne dvacet devět vinařství.

Na Festival otevřených sklepů se každý rok sjíždějí milovníci vína z větších českých i moravských měst, ale také z Polska či ze Slovenska. Víkendová akce má jednu zvláštnost: díky kyvadlové dopravě si milovníci vína vychutnají nejen zážitek z degustací vína, ale také putování mezi pěti obcemi v okolí Mutěnic. „Festival je pokaždé organizován v jiné části vinařské Moravy, a pro mnoho milovníků vína se tak stává celoživotním programem poznávání vinařů a jejich vín důvěrně a zblízka,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Putování za vínem


Letošní Festival otevřených sklepů připraví vinaři z vinařských obcí Mutěnice, Dubňany, Svatobořice-Mistřín, Šardice a Hovorany. Pro tuto vinařskou oblast je typický kopcovitý terén s výše položenými vinicemi, kde vznikají plná vína se svěžím charakterem. Daří se zde především ryzlinku rýnskému, rulandskému bílému, rulandskému šedému, frankovce a odrůdě Zweigeltrebe.

Akce začíná v sobotu 16. listopadu 2013 v 10 hodin. Vstupní branou do otevřených sklepů je pro každého milovníka vína registrační místo v Mutěnicích, kde si zakoupí vstupenku. Ze stejného místa vyjíždí také devět autobusů, které zajišťují kyvadlovou dopravu mezi festivalovými obcemi.Jedno víno za 3,5 minuty


Festival láká na víno od nejvýznamnějších vinařů z daného regionu. Dvacet devět vinařství nabídne tolik vzorků, že je ani během akce nestihnete všechny ochutnat. „Nabídka vín je na festivalu taková, že po celých 17 hodin trvání festivalu by návštěvník musel ochutnat jedno víno každé 3,5 minuty,“ popisuje s nadsázkou Barbora Pavlíčková, manažerka festivalu.

Akce se zaměřuje především na kvalitu produktů. „Tři z festivalových vinařství mají vína v Salonu vín 2013, pět vinařství má letos dvacet dva vín mezi svatomartinskými. Znalcům doporučím srovnání vín vyráběných moderními metodami s víny klasicky zrajícími v sudech. Taková vinařství jsou na festivalu těsně vedle sebe,“ doplňuje Pavlíčková. Degustaci vín doprovodí také další gastronomický program, například ochutnávka tradičních místních pochutin přímo ve sklepech.

Více o akci: www.otevrenesklepy.cz
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?
  • Lidé a jídlo

Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?

Someliér (nebo také sommeliér) vám v restauraci servíruje ideální víno k jídlu, které máte před sebou, a nejen to. Čím více budete o roli someliéra vědět, tím lépe budete moci plně využít jeho znalostí a zkušeností, až budete příště...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč