Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

Kokosové produkty do vaší domácnosti

tijana-drndarski
ZDROJ: tijana-drndarski
sdílet:
Kokosové máslo, mléko, oleje a voda se stávají stále populárnějšími. Voda hydratuje tělo i pokožku, bez mléka si nedokážeme představit thajské karí a máslo s olejem se používají jako rostlinný tuk. Při jejich výrobě vzniká značné množství přírodního odpadu v podobě ořechů, skořápek a dřeva, ze kterých se v současné době vyrábí mnoho užitečných produktů. Podívejte se s námi, co všechno se dá z kokosového ořechu vytvořit a jak se skořápkám vrací život.

Misky z kokosových ořechů

Na trhu najdeme velké množství výrobců, kteří se zabývají zužitkováním skořápek z kokosů. Jednou z možností jsou oblíbené a vkusné misky. Skořápky jsou vyčištěné, vybroušené a naleštěné a vypadají zkrátka skvěle. Při jejich výrobě se nepoužívají žádné chemikálie a zpravidla se jedná o ruční práci. Pokud už doma nějaké máte, nezapomínejte je pravidelně ošetřit a znovu nablýskat kokosovým olejem. Misku nedělá jen krásnou, ale nátěr z kokosového oleje ji také chrání. 

Znovupoužitelný příbor do tašky 

Misku skvěle doplní i znovupoužitelný příbor. Výroba příborů probíhá ruku v ruce s miskami a používají se stejné metody. Poctivá ruční práce, žádné chemikálie a lesk jen z oleje. Navíc se prodávají ve tkaném obalu, který lehce schováte do kabelky nebo tašky, takže už nikdy nebudete potřebovat plastový jednorázový příbor. Na své si přijdou i milovníci asijské kuchyně, kromě klasického příboru totiž najdeme na trhu i hůlky

Kartáč a drátěnka na mytí

Drátěnky nebo kartáče se vyrábí z kokosových vláken a dají se použít na mytí nádobí, zeleniny a ovoce, ale poradí si i se zaschlou špínou na kuchyňské lince. Jejich velkou výhodou je šetrnost k povrchu, ačkoli na první pohled vypadají drsně. Nemusíte se tedy bát, že něco poškrábou. Na rozdíl od klasických drátěnek a houbiček se v nich neusazují nečistoty, takže nezapáchají a mají dlouhou životnost

Zero waste – životní styl, který šetří planetu

Zero waste – životní styl, který šetří planetu

Více

Kokosové dekorativní svíčky, stojánky a květináče 

Pokud se vám tento styl nádobí a dekorací líbí, oblíbíte si také kokosové svíčky. Vosk s vůní, jak jinak než kokosu, se vlévá do skořápek přímo od ořechů. Když dohoří, můžete si svíčku udělat znovu nebo si ze skořápky vytvořit květináč pro oblíbenou pokojovou rostlinu. Ostatně i ten si můžete koupit, na trhu jich naleznete opravdu velký výběr – vyřezávané, leštěné, přírodní či závěsné. Nejčastěji se vyrábějí z ořechů, které mají nepatrný defekt a nejsou vhodné na výrobu misky. Díky tomu můžete najít také například mýdlenkypodložky pod svíčky nebo okrasné talířky či tácky.

Náramky a šperky z kokosového dřeva 

Ze zbytků dřeva a ořechů se ručně vyrábí také korálky, které se navlékají na šňůrku z kokosových vláken. Nejčastěji se setkáme s náramky a náhrdelníky, ale při lepším hledání se dají sehnat také kokosové prsteny. Ozdobám z ořechu nevadí voda. Často se považují za talismany

Pozor na kokosové máslo a olej v domácí kosmetice 

Často se zaměňují a ani prodejci nám to neulehčují, tyto produkty nazývají, jak se jim zlíbí. Olej se tedy vyrábí lisováním dužiny za studena, naopak máslo rozemletím do smetanové konzistence. Obojí se používá v kuchyni, kosmetice a dokonce i v přípravcích na úklid.  

Kokosový olej je skvělý na odličování make-upu. Odstraní i opravdu dlouhotrvající produkty, od kterých je někdy těžké pleť osvobodit. Je ale důležité pleť poté odmastit, jinak si můžete způsobit nehezké pupínky. Na internetu najdeme nejrůznější DIY péči s kokosovým olejem a kávovou sušinou, solí, cukrem nebo jedlou sodou. Na první pohled působí šetrně a chytře, ale většinou tyto domácí kosmetické pokusy pleť nijak nezlepší. Naopak z dlouhodobého hlediska ji většinou poškozují. Doma si ale lehce můžete připravit masku na vlasy smícháním kokosového oleje, mléka, avokáda a jahod, která vlasy vyživí a dodá lesk. 

Obchod Apetit