0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Masu zvoní hrana. Světové fastfoody sázejí na bezmasá jídla

Masu zvoní hrana. Světové fastfoody sázejí na bezmasá jídla
sdílet:

Na sklonku července představil nábytkářský gigant Ikea žhavou novinku: bezmasé kuličky. Tím se zařadil po bok dalších fastfoodových řetězců jako McDonald, KFC nebo Burger King, které v posledních době lákají do svých prodejen příznivce bezmasé stravy. Proč je o tyhle potraviny takový zájem? A čím se liší od svých masitých konkurentů?

Kuchyně masa zbavená?

Žhavým společenským tématem posledních let je změna klimatu. Stranou těchto debat nezůstávají ani potravinoví giganti, kteří do svých jídelníčků zařazují bezmasé pokrmy. Příkladem za všechny budiž slaný skandinávský koncern, jehož vedení se rozhodlo obohatit dosavadní nabídku o bezmasé kuličky.

Důvod? Oproti populární masové variantě prý zanechávají pouhou 4% klimatickou stopu a na jejich produkci je potřeba o 88 % méně vody. Výroba kuliček bez masa je proto mnohem šetrnější k životnímu prostředí.  Kuličky se vyrábí z hrachového proteinu, jablek a brambor, ale chuťově jsou téměř k nerozeznání od skutečného masa.

Právě proto Ikea doufá, že se jí podaří přesvědčit mladší generace, které se stravují uvědoměleji a nejsou lhostejní ani k ekologickým otázkám. Není přitom jediným obchodním řetězcem, který se rozhodl vábit zákazníky na rostlinnou stravu.

Burger King: Je to Rebel!

Podobnou cestou se ubírá také americký Burger King, který v začal listopadu minulého roku nabízet ve svých evropských pobočkách tzv. Rebel Whopper. Obdoba kultovního hovězího burgeru obsahuje pouze složky rostlinného původu. Řetězec tím navázal na svou dřívější strategii v USA z roku 2018, kde ve spolupráci s Impossible Meats představil svým zákazníkům bezmasý burger Impossible Whopper.

Společnost chce svou pozornost zaměřit především na flexitariány, lidi s vyváženým životním stylem, kteří nejsou zapřisáhlými odpůrci masa, ale konzumují jej v omezené míře. Uvedení bezmasé alternativy doprovodila líbivá kampaň s heslem: 100% Whopper, 0% beef. A cena burgeru? Stejná jako u starého známého Whopperu. Tak co, dáte si?

McMeatless vs. McDonald´s

Počínání Burger Kingu neuniklo konkurenčnímu McDonaldu. Řetězec nakonec vyslyšel volání svých fanoušků po rostlinné stravě a po dohodě s úspěšným startupem Beyond Meat, který se zaměřuje na výrobu bezmasých pokrmů, nabídl zákazníkům burg s bezmasou plackou, rajčetem a salátem.

"Testovací" zemí se přitom již dříve stalo sousední Německo, kde začal McDonald nabízet bezmasý Awesome Burger v květnu 2019. Produkty společnosti Beyond Meat si mezitím našly cestu i do českých online supermarketů jako Košík.cz a Rohlík.cz.

KFC naservíruje zákazníkům 3D nugetky

Vlna ekologických náhražek se nevyhnula ani velikánovi z Kentucky, který na svých pobočkách nabízí bezmasou alternativu kuřecích nugetek a rostlinná kuřecí křídla bez kostí. Společnost se ale na poli ekologické udržitelnosti rozhodla zajít ještě dále a před několika týdny zveřejnila informaci, že chce nugetky „tisknout“ na 3D tiskárnách.

Původní recepturu by měla nahradit hmota, která bude mít s kuřetem společný jen název, na chuti to ale prý nepoznáte. Těmito opatřeními chce KFC drasticky snížit množství skleníkových plynů, které při výrobě masa unikají do ovzduší. Prodej „tištěných“ pochoutek plánuje společnost zahájit během letošního podzimu.

Blíží se soumrak masožravců?

Nahradí jednou masitá pokrmy rostlinná strava? Na konečný verdikt si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Už teď je ovšem zřejmě, že nás na poli gastronomie čekají nemalé změny. Pokud si ale potrpíte na voňavý tatarák nebo třeba kuřecí twister, obavy mít (zatím) nemusíte. Maso z českých kuchyní nejspíš jen tak nezmizí.

Dáváte přednost bezmasým jídlům a hledáte inspiraci, jak zpestřit svůj jídelníček? Nahlédněte do našich titulů Bez masa a Vegetariánská kuchařka, kde najdete spousty chutných receptů, které vás nabijí energií na celý den.

Související články

7 potravin, které nemohou jíst vegetariáni
  • Tipy a triky

7 potravin, které nemohou jíst vegetariáni

Vegetariánství zdaleka není jen o zavržení živočišných výrobků. Je to životní styl, který u nás v posledních letech získává stále více příznivců. I ve stravování čeká na vegetariány mnoho skrytých nástrah. Přinášíme seznam sedmi výrobků,...
Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
  • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
  • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
  • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! ...
Nejlepší rajčatové saláty
  • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit